Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İzel ile ‘AŞK’ her zaman en büyük
İzel ile ‘AŞK’ her zaman en büyük
Şarkıcı İzel yeni albümü ve hayata dair her şeyi KORKUSUZ’a anlattı. Aşkın gerçek olduğu sevdalarda, hiçbir şey yaratıcılığı “Aşk” kadar anlatamaz... “Sen benimdin, İyi ki doğdun, Efendim, Hatalım, Git burdan, Anlayamazsın” ve birçok sevdaya mahsus aşk şarkılarıyla, tarifsiz bir hisse kapıldığımız sanatçı İzel; “KENDİLİĞİNDEN OLMALI” adlı yeni albümüyle karşınızda...
Magazin 3 Haziran 2019 - 20:25

RÖPORTAJ: Hakan CERRAHOĞLU

İzel'e olan sevgi bağımız, onun herkesten farklı oluşundan… O, sevimli yüzü, mükemmel sesiyle aşkı ve romantizmi bize en iyi anlatanlardan… Adeta, Eric From'un, “Sevme Sanatı” sözleri gibi! Uzun bir aradan sonra “Sonunda kavuşmak varsa özlemek güzeldir” sözüyle İZEL ile harika bir sohbet gerçekleştirdik…

– Popüler kültürün müzik eserleri eksenindeki temel vurgusu nedir?

Bence müzik dünyanın tek dilidir ve bizi birleştiren tek unsurdur. Kalpten gelmelidir.

Siz 90'lı yılların kaliteli bir vokali, fenomeni idiniz. Neden bu kadar zaman bizi sizsiz bıraktınız?

Ben aslında 90'lı yıllarda başlayıp 2012 yılına kadar aralıksız devam ettim. Kendimce yenilikler yapmaya çalışıp taviz vermedim. Fakat 2012'de yapmış olduğum 5 yıllık bir sözleşme gereği yapımcımla fikir ayrılığına düştüğümüz için bu sözleşmenin bitmesini beklemek zorunda kaldım. Zaten bu albümümün stüdyo aşaması da 1.5 yıl sürdü.

O güzelliklerin yaşandığı eskimeyen günlerde, incelik, özen ve sahici aşklar vardı, hafızalardan silinmeyen! Peki şimdi lay lay lom şarkılarla neden her şey vıcık vıcık? Aleyna Tilki, Serdar Ortaç, Kenan Doğulu, Demet Akalın, Berkay vb. gibi piyasa şarkıcılarının saçma sapan şarkılarıyla günümüzde kalite yerlerde. Cem Karaca, Barış Manço gibi sanatçıları özlüyoruz. Ülkemizde neden Tom Jones, Perry Como, Engelbert Humperdinck gibi dünyaca ünlü sanatçılar yetişmiyor?

Artık o eski aşklar yaşanmadığı için dolayısıyla bu şarkıları da etkilemiş oluyor. Aşklar kısa, acele olduğu için şarkılar da daha duygusuz… Öncelikle Kenan Doğulu'yu bu listeden ayırmak zorundayım çünkü kendisi çok kıymetli bir değer olan Yurdaer Doğulu'nun oğlu olup en az babası kadar değeri vardır. Dünya konusuna gelince maalesef lisan sorunu yaşıyoruz.

Arkadaşımız Hakan Cerrahoğlu'nun sorularını içtenlikle yanıtlayan İzel, yaza bomba gibi girdi…

– Dostu olmayan en uzun gecelerde, dibe vurmuş hüzünlere bir tutam ümit nedir, sizce?

İyi bir şarkı…

– İzel, “Sevdaya Mahsus” duygularda şanssız bir kadın mı, yoksa aldatanların “Wicked Game” oyunlarıyla parçaları kaybedilen bir puzzle'mı?

Aşkta şanssız olduğumu düşünmüyorum ama aldatıldığım dönem de olmuştur, genele bakınca mutlu ve kıymetli aşklar yaşadım. Bazen insanın üzülüp kendisini parçalanmış hissettiği dönemlerden güzel şarkılar da çıkabilir.

– Müzikte ve aşkta uzun bir süre suskunluğu ve yalnızlığı seçmeniz, “durup durup sizi bulan, size verilip unutulan” sözlerden mi, yoksa “GURUR” mu?

Ben işimi yapıp şarkılarımı söyleyemediğim dönemde aşık olmakta zorlandım. Benim için ikisi birbirine paraleldir. Dost yıkımlarına gelince de tek yaptığım Allah'a havale etmektir.

Siz romantizmi doruklarda yaşayan bir sanatçısınız. Kaybedilmiş yıllarda, gizlendiği yerden çıkan öbür yanımla, birazda “KENDİME YAŞAYACAĞIM” diye söylemiştiniz. Artık birçok şeyin farkında mısınız?

Maalesef farkındayım.

Uzun bir aradan sonra dönen İzel, “Sonunda kavuşmak varsa özlemek güzeldir” diyor.

AYRILIKLARIN DA TADI VAR

İzel, kalbini ve ruhunu incitenleri, “Kendiliğinden olmalı” adlı son albümüyle geride bıraktı, diyebilir miyiz?

Kesinlikle doğru, Kendiliğinden Olmalı albümümle birlikte benim için yeni bir hayat başladı.

Albümün çıkış parçası “saçmalık” olmaması en güzel “yanlışlık” olabilir mi?

Ben Bizim Ağaç'ı çıkış parçası olarak seçtim. 2. şarkıyı da müzikseverlerin kararına bıraktım onlar da Saçmalık şarkısını seçtiler.

– “Sevdiğimsin, Nar'sın sen, bu dünyada iyi ki var sın sen” diyerek,” büyülü öpüşlerle bir iken, bin bir olan aşkı çok iyi anlatmıştınız. Aşk, sevgiye dönüşmedikçe Aşklar emanet mi, veya ayrılıklar sevdaya dahil'mi diye sorsam?

Açıkçası ben aşkı sevgiye dönüştürmeyi bilmiyorum ve şarkılarımda buradan besleniyorum. Konu aşk olduğu zaman, ayrılıkların bile başka bir tadı vardır. Hiç aşık olmamaktan iyidir.

– Halkın düşüncelerine müdahale edilmediğinde, topluma mesaj veren şarkılarla müzik daha mı özgür, sizce?

Müzik zaten kendi başına özgürlüktür. Dini, dili, ırkı, mezhebi yoktur müzik tamamen duygu işidir.

★★★

Ülkemizin tartışmasız en iyi vokallerinden İZEL şarkılarında, gerçek aşk var. Kalite var, bize sevginin anlamını anlatan muhteşem bir yorum var. Ona karşı olgunlaşmış bir sevgimiz, konserlerinde kavuşmayı heyecanla bekleyen özlemimiz var. Onunla sevinç de hüzün de… Sevgiden vazgeçmek olanaksız olduğuna göre; İZEL şarkılarından da vazgeçmemiz imkansız. Söyleşimizin galasında, Sevgili İZEL'e,bir şarkı da bizden! “Beklenensin karsın sen, sevdiğimiz sin, KAR'sın sen, iyi ki doğmuşsun, bu dünyada iyi ki var sın sen”. Pop dünyamızın hanımefendisi İZEL ile, “Aşk Her Zaman En Büyük”…