Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Avşa gezilecek yerler rehberi: Avşa’ya nasıl gidilir?
Avşa gezilecek yerler rehberi: Avşa’ya nasıl gidilir?
Altın rengi kumsalları, dantel gibi işlenmiş koyları ve yeşillendirilmiş sahil şeridinden muhteşem gün batımını seyredeceğiniz Avşa'nın gezilecek yerlerinden bazıları Avşa gezi rehberimizde...
Seyahat 12 Haziran 2018 - 10:47

Tarihte Ophiussa, Afousia, Panagia, Aosia Afissia olarak anılmış Avşa, Marmara denizindeki üç büyük adadan biridir. Avşa Adası’nın gezilecek yerleri nerelerdir? İşte Avşa Adası’nın gezilecek yerlerinden bazıları…

AVŞA ADASI’NIN GEZİLECEK YERLERİ

YİĞİTLER KÖYÜ

Adanın doğu kıyısında yer alır. Eski adı Araplar olan köyde önceleri Arapların oturdukları bilinmektedir. Bu insanların Arap donanmasının, İstanbul’u 672-678 yılları arasında kuşatmaları sırasında buralarda kışladıklarını ve Arap büyüklerinden bazılarının köyde kaldıklarından bahsetmektedir. Daha sonraları Rumlar ve onlardan sonra Trakya göçmeni Türkler yerleşmişlerdir.

TÜRKELİ KÖYÜ

Adanın batısında kıyı ovasının üzerinde kurulmuştur. Bütün ada için olduğu gibi bu köy için de daha çok Avşa ismi kullanılmaktadır. Bu köyde Gedeon, batıl bir inanış nedeniyle bahsettiği Triniti kilisesinin yıkıntılarının olduğunu, ada Rumlarının aksi rüzgarlarla yolundan kalan gemici yakınlarının bu yıkıntıları dolaşırlarsa rüzgarın değişebileceğine inandıklarını anlatmıştır. Adada böyle bir kilise yoktur. Köyün 1,5 kilometre güney batısında bir manastır kalıntısı vardır. Rumlar köyü yıllar önce terketmişlerdir, köyün şimdiki ahalisi yerli ve göçmen olarak tamamen Türktür.

ÇINAR PLAJI

Çınar Plajı, adanın güneyinde yer almaktadır. Tertemiz bir denizin ve unutulmaz bir kumsalın bulunduğu, dinlendirici vakit geçirmek ve doğanın tadını çıkarmak isteyenlerin görmesi gereken yerlerden biridir. Merkeze kısa bir mesafede bulunan bu plaja adanın içinden dolmuş ve taksilerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

GEZGİNLERİN TERCİH ETTİĞİ 5 ROTA

ALTINKUM PLAJI

Avşa Adası’nı ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken plajlarının başında gelir. Çevresinde bulunan geniş konaklama imkanları ve farklı lezzetleri tadabileceğiniz mekanları ile Altınkum, Avşa'nın en önemli turistik merkezlerinden biridir. Altınkum, gayet hoş bir kumsala ve derin olmayan bir denize sahiptir. Bu yüzden çocuklu ailelerin en fazla tercih ettiği yerlerden.

KARADUT PLAJI

Avşa'nın küçük ve şirin plajlarından biri olan Karadut'un çevresi ağaçlarla çevrilidir. Kumsala yakın konumda bulunan eğence mekânı ile birlikte Karadut, adanın ziyaret edilmesi gereken sessiz plajlarından biridir. Karadut Plajı adını bölgede yetişen karadut ağaçlarından alıyor. Plaj, sessiz sakin olmakla beraber burada adanın meşhur su kaynağı mevcut.

KADINLAR PLAJI

Sadece bayanların giriş yapabildiği bir plajdır. Doğal olarak etrafı çevrili olmasıyla hiç kimsenin orayı görmesine izin vermeyen bir doğa harikasıdır. Kadınlar Plajı sessiz sakin ve huzur doludur. Plaj ücretsiz ve kamuya açıktır. Denizinin maviliğiyle Avşa Adası'nın en güzel yerlerindendir. Yiğitler köy merkezine 1 kilometre mesafede olan kadınlar plajı, 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır.

AVŞA ADASI’NA NASIL GİDİLİR?

Marmara Denizi'nin güneybatısında yer alan Avşa Adası, Marmara adaları olarak bilinen adaların içinde bulunuyor. Avşa’ya ulaşım, İstanbul'dan gemi ile 5 saatte, feribot ile 3 saatte sağlanıyor. Erdek'ten ise Avşa’ya ulaşım gemiyle yaklaşık 1 saat 45 dakika sürüyor.