Sözcü Plus Giriş
GALERİ İstanbul'un müze parkı Atatürk Arboretumu 24 Temmuz 2019 09:57
1 İstanbul'un önemli yeşil alanlarından biri olan Atatürk Arboretumu, Sarıyer ilçesine bağlı Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde yer alıyor.
2 Arazinin irili ufaklı yamaçlar ve vadilerle kaplı dalgalı yapısı, değişik ağaç türlerinin yetiştirilmesine uygun düşen habitatları (yetişme ortamlarını) sağlıyor.
3 Yaklaşık 300 hektarlık bir alanı kaplayan Arboretum, sahip olduğu ağaç ve bitki türlerinin yanı sıra göletleri ve yürüyüş yollarıyla İstanbulluların dört mevsim ziyaret ettiği yerlerden de biri.
4 Yapılması 1949 yılında planlanan ancak açılışı 1982 yılında yapılan Atatürk Arboretumu halka açık ancak piknik yapılmasına izin verilmiyor.
5 Orman alanında eğitim veren akademik kuruluşların öğretim üye ve öğrencileri de burada bilimsel araştırmalarını yapabiliyor.
6 İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı bir işletme şefliği olan arboretum, bir danışma kurulu tarafından idare ediliyor.
7 Ağaçların veya odunsu bitkilerin yetiştirilmesi ve korunması adına çalışmalar yapan yerlere ağaç parkları anlamına da gelen arboretum deniliyor.
8
9
10