Kivi Mağarası’nın ihtişamı büyülüyor

Erzurum'un Olur İlçesi'ne bağlı Yıldızkaya Köyü yakınındaki içinde sarkıt ve dikitlerin oluştuğu Kivi Mağarası keşfedilmeyi bekliyor.

Kivi Mağarası’nın ihtişamı büyülüyor

Erzurum’a 185, Olur’a 48 kilometre uzaklıktaki Kivi Mağarası içerisinde oluşan sarkıt ve dikitlerle hayranlık uyandıyor. Yaklaşık 50 metre yüksekliğindeki mağaranın 3- 4 futbol sahası büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor.

kivi

Olur İlçesi’ne komşu olan Oltu’dan bir grup doğa sever, geçtiğimiz hafta sonunda Kivi Mağarası’na gitti. Fenerlerle mağaranın içerisinde incelemelerde bulunan doğa severler yaklaşık iki saat gözlem yaptı. Mağaranın 1 buçuk – 2 metre genişliğinde bir girişi olduğunu söyleyen doğa sever Osman Aslan, “Yıldızkaya Köyü’nden 2 buçuk kilometre uzakta olan mağaraya yaya olarak gidiliyor. Mağaranın içinde kalsiyum karbonat açısından zengin suların mağara tavanından sızarak içindeki kirecin tavanda birikmesiyle oluşan sarkıtlar, damlayarak tabanda birikmesiyle oluşan dikitler dikkat çekici düzeyde. Mağarada çobanlar ateş yaktığı için sarkıt ve dikitler siyahlaşmış. Herkes bu ilginç mağarayı görmeli” diye konuştu.

kivi2

“TÜRK TURİZMİNE KAZANDIRILMALI”

Doğa sever ekibinden Avukat Muharrem Kalyon ise mağaradaki bazı dikitlerin kendini bilmez kişiler tarafından kırıldığına işaret ederek doğal güzelliklere sahip çıkmak gerektiğini vurguladı. Muharrem Kalyon, Gümüşhane’deki Karaca Mağarası gibi Kivi Mağarası’nda da ışıklandırılması halinde rahatlıkla turizme kazandırılabileceğini bildirdi.

kivi1

Ekip üyelerinden Dr. İbrahim Ekinci de tek kubbe şeklinde olan Kivi Mağarası’nın belki de bu özellikte ender mağaralardan birisi olduğunu söyledi. Dr. İbrahim Ekinci, “Kivi Mağarası’nın ikinci bir odası olduğunu gördük. İkinci odaya dar bir tünelden giriliyor. Bilim adamları tarafından incelenmesini ve Türk turizmine kazandırılmasını istiyoruz” dedi.

Sahra Çölü'nü bisikletle 42 günde geçti İlginizi Çekebilir Sahra Çölü'nü bisikletle 42 günde geçti Neandertallerin çöküşü nasıl oldu? İlginizi Çekebilir Neandertallerin çöküşü nasıl oldu? Gözde tatil beldesi Alaçatı yayalaştırılıyor İlginizi Çekebilir Gözde tatil beldesi Alaçatı yayalaştırılıyor