Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkler’in Çin’de yeni rotası imparatorun gizemli yeraltı ordusu
Türkler’in Çin’de yeni rotası imparatorun gizemli yeraltı ordusu
Çin Halk Cumhuriyeti´ne yolu düşen Türk gezginlerden bazıları, artık gruplar halinde son dönemlerde başkent Pekin´den 1,000 kilometre uzaklıktaki tarihi ipek yolunun başlangıç kenti olan Xian'a gidiyor.
Seyahat 3 Ekim 2018 - 10:25

Çin´in en eski kentlerinden biri olan Xian´a gidişin nedeni ise, M.Ö. 210 yılında yapılan yeraltı ordusu Terracota Askerleri.

t11Binlerce kilometre yol yapan Türkler UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi´ne alınan ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında bulunan 8 binden fazla toprak askeri görmek için müzeye akın ediyor.

t1HEPSİ BİRBİRİNDEN FARKLI

Çin tarihinde 11 hanedanlığa başkent olmuş Xian kentindeki mezarda mimikleri ve yüz yapılarına kadar farklı olmalarıyla da dikkat çeken topraktan askerler imparatorun ordusundaki askerlerin bire bir kopyası olarak yapıldığı da araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştı.

t2Heykellerin boyları 183-195 santimetre arasında değişiyor. Kıyafetleri, saçlarının topuzuna kadar askerler birbirinden farklı olarak savaşa hazır konumunda bulunuyor. İmparatorun yer altı mezarını yaptırmasının nedeni ise öldükten sonra topraktan askerlerin kendisini koruyacağı inanışı.

t3MEZAR YAPIMINDA 700 BİN KİŞİ ÇALIŞMIŞ

600 çukurdan sadece 65´i açılırken, mezar yapımında 700 bin kişinin çalıştığı ve 37 yılda yapıldığı tahmin ediliyor. Ordunun 98 kilometrekarelik bir alana yayıldığı da belirlendi.

t4Kazılan çukurlarda kılıç, mızrak, balta, pala, kalkan, mızrak ve ok başı gibi birçok silah bulundu. 40 binden fazla bronz silah parçası bulundu. Yeraltı ordusunun gömen işçilerinin de, mezarın yerinin başkaları tarafından öğrenilmemesi için öldürülerek, bu mezarlara gömüldüğü sanılıyor.

t5Çin’deki tüm beylikleri yenen Qin Shi Huang, Qin Hanedanı’nı kurup kendini imparator ilan ederken mezarı hayattayken yapılmaya başlandı.

t6KUYU AÇAN İŞÇİLER TESADÜF ESERİ BULDU

Gizemli ordu 1974 yılında Lintong Bölgesi’nde yerel çiftçiler tarafından kuyu açma sırasında keşfedildi. Topkapı Sarayı´nda da geçen yıllarda sergilenen askerler dışında mezarda 520 atlı, 130 savaş arabası ve 150 süvari atı ile birlikte, savaş aletleri de dahil araç ve gereçleri yer alıyor.

t7Birçok heykel ise yeni bir teknoloji gelişene kadar kimyası bozulmaması için topraktan çıkarılmıyor. Terracotta Ordusu’nun kazılmasından sonra, bazı pişmiş toprak figürlerinde bulunan boyalı yüzey dökülmeye ve kaybolmaya başladı.

t8“DÜNYANIN 7 HARİKASI”NDAN BİRİ

“Dünyanın 8 Harikası”dan biri olarak görülen Çin’in ünlü ölümsüz ordusunun eşlik ettiği imparatorun mezarı ise yerin 36 metre altında bulunuyor.

t9Yer altı ordusu için yaklaşık 7 metre derinliğinde, dört ana çukur kazılırken bunlardan en büyüğü ise 230 metre uzunluğunda ve 62 metre genişliğinde olan çukurda 6 binden fazla figür yer alıyor.

t10İkinci ve üçüncü çukurda ise savaş arabalarının yanı sıra süvari ve piyade birimleri ile yüksek rütbeli subaylar ve bir savaş arabası bulunuyor.

DHA