Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İstanbul’da oturarak yurtdışına açılamazsınız
İstanbul’da oturarak yurtdışına açılamazsınız
Öykü Baştaş ismini hafızanıza kazıyın, Milano Moda Haftası’nda dünyaca ünlü marka Gucci’nin defilesine çıkan ilk Türk olan Baştaş’ın ismini daha çok duyacaksınız… Henüz 20 yaşında ama şimdiden Gucci, Burberry, Erdem ve Bora Aksu gibi moda devlerinin gözdesi oldu bile...
Hale Ceylan BARLAS
Moda 3 Mart 2018 - 04:39

Sizi tanıyabilir miyiz?

20 yaşındayım. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde eğitimime devam ediyorum.

bora_aksu_london-fashion-week-aw18-19-14

Modellik hayalimi gizli tuttum

– Modellik maceranız nasıl başladı?

Etrafımdaki insanlar bana model olmamı sık sık söylüyorlardı fakat ben kendime güvenmediğim için bu hayalimi gizli tutuyordum. Sonra bir gün Instagram'da Amerika'daki model ajanslarının hashtag'ini gördüm. Orada fotoğrafımı paylaştım ve sonrasında da pek çok ajanstan mesaj aldım. Beni New York'a davet ettiler.

gucci_fw18_oyku_13

– Geçtiğimiz yıl Gucci defilesinde görev aldınız. Böyle ünlü bir markanın defilesine çıkma hikayenizi anlatır mısınız?

Geçen sezon Paris'teydim. Ajansım, Gucci'nin defilelerine modelleri seçen direktörle bir görüşme ayarladı.Gucci'nin tasarımcısı Alessandro Michele'le tanıştım ve işi aldım.

acne_ss18_oyku_1

Ünlü olunca hemen cipe

– Geçen yıla kadar yani adınızı duymaya başlamadan önce nasıl bir hayat sürüyordunuz?

Şu an nasıl bir hayat sürüyorsam o zaman da aynı şekilde devam ediyordum… Okuluma yakın küçük bir evde kiracıyım. Toplu taşıma kullanıyorum. Ülkemizde bir insanın ünlü olunca hemen cipe binmeye başlamasına alışmış insanlar.

erdem_fw18_oyku_3

– Sosyal medyada hakkınızda acımasızca “Çirkinsin” gibi çeşitli yorumlar yapıldı. Peki sizin güzellik kavramına bakışınız nasıl?

Benim güzel bulduğum şey normaldir. En güzeli ya da en çirkini konuşmaktan normali unuttuk. Güzel dediğimiz şey çoğunluğu temsil etmeli.

– Ünlü markalarla çalışmaya başlayınca özgüveninizde bir artış oldu mu?

Kariyerim açısından evet… ‘Güzel miyim?’ sorusunun cevabını da hiç aramamıştım. Defileler bana böyle bir sorunun cevabını vermedi. Kaldı ki Gucci'nin yapmaya çalıştığı güzelliğin anlamını yitirmesini sağlamak…

gucci_ss18_oyku_1

Ülkemizdeki moda anlayışı 20 sene geriden geliyor

– Türkiye'de model deyince akla ya çok güzel ya çok seksi biri geliyor… Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Maalesef ülkemizdeki moda ve modellik anlayışı 20 sene geriden geliyor. Hal böyle olunca yurtdışında da başarı yakalayamıyoruz.

– Pek çok model yıllardır yurtdışına açılmayı beklerken, siz bu başarınızı hangi unsurlara bağlıyorsunuz?

Denemeye bağlıyorum. İstanbul'da oturarak yurtdışına açılmayı bekleyemezsiniz. Yurtdışına gitmeli, başarı için risk almalı ve sık sık denemelisiniz.

– En çok hangi markaların defilesine çıkmak istiyorsunuz?

Givenchy ve Alexander Wang.

– Gucci, Burberry, Erdem ve Bora Aksu dışında başka markalardan da podyum teklifi aldınız mı?

Tabii… Şu an Milano'dayım ve moda şovları yapmaya devam ediyorum. Buradan Paris'e geçeceğim. Orada da yine çok önemli markalarla çalışacağım.

Slick Woods (Pirelli)

Slick Woods
(Pirelli)

“Model algısı değişiyor”

Öykü Baştaş'ın başarısı Türk modellere de ilham oluyor. Birçok amatör model, dünyadaki ajansları takip edip portföylerini bu ajanslara göndermeye başladı.

Issa Lish (DKNY)

Issa Lish
(DKNY)

Güzellik anlayışının özellikle moda sektöründe çok değiştiğini söyleyen Baştaş, dünyaca ünlü markaların güzelliğin anlamını yitirmesini sağlamaya çalıştığını söylerken, artık podyumlarda 90-60-90, sarışın ve bebek yüzlü mankenler yerine daha sıradan modellerin kullanıldığını söylüyor.

Lindsey Wixson (Chanel)

Lindsey Wixson (Chanel)

Baştaş bu tespitinde haksız değil. Örneğin Alek Wek (Pirelli), Issa Lish (DKNY), Cierra, Cierra Skye (Anna Sui), Lindsey Wixson (Chanel), Molly Blair (Vera Wang) gibi modeller dünyaca ünlü markaların defilelerinde baş manken olarak podyuma çıkıyor.

Cierra Skye (Anna Sui)

Cierra Skye
(Anna Sui)