150 yıllık gelenek: Şile bezleri Karadeniz’in tuzlu sularıyla buluştu

Bu yıl 33. kez düzenlenen Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Ala Kadınlar Plajı'nda Şile bezi ritüeli yapıldı. Karadeniz'in tuzlu sularında yıkanan Şile bezleri altın kumlarda kurutularak görsel şölen oluşturdu.

Etkinlikte Şile bezleri önce kazanlarda kaynatıldı ardından denizde yıkandı.

Ritüele, Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, Garnizon Komutanı Albay Hazel Yılmaz, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, Oyuncu Oktay Kaynarca, turizmciler, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Şile bezi hakkında bilgi veren İlhan Ocaklı, aynı zamanda tezgahın başına geçerek bezi dokudu. Ardından denize girerek dokunan bezi yıkadı.

Bezin yüzde 100 pamuktan üretildiğini belirten Ocaklı, zorlu bir süreçten geçtiğini dile getirdi.

Ocaklı, “Şile bezimiz İstanbul’un tek coğrafi işaretli ürünü. Biz de bu değerimizi yaşatmak üzere bezimizin yerinde üretilmesi için imalat fabrikamızın temelini de kısa sürede atacağız” diye konuştu.

OKTAY KAYNARCA: KAMYONLA ŞİLE’YE DENİZE GELİRDİK

Oyuncu Oktay Kaynarca da “Gençken tatil için Akdeniz’e veya Ege’ye değil kamyon ile Şile’ye giderdik. Şile’yi seviyorum. Şile bezinden üretilen bir kıyafeti mağazadan alıp giymek kolay ama pamuk ipliğini ilmek ilmek dokumak ve renklendirme süreci çok zor. Bugün de o süreci gördük” ifadesini kullandı. (DHA)

Loading...