Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Botoks ile ilgili gerçekler
Botoks ile ilgili gerçekler
Yıllardır kullanılmasına rağmen botoks hakkında yanlış bilinen bazı noktalar var... Örneğin bu maddenin hâlâ yılan zehri olduğu sanılıyor, yüzdeki ifadeyi bozduğu ileri sürülüyor. Oysa gerçekler bambaşka...
Yaşam 4 Eylül 2016 - 02:06

Neştersiz gençliğin ilk adımı olan botoks yaklaşık 25 yılını geride bıraktı. FDA'dan yüzdeki kırışıklıklar için onay olan botoks, artık en sık yapılan anti-aging uygulamalarının başında geliyor. Çok kısa zamanda yüze çok genç, dinamik, dinlenmiş ve doğal bir ifade veren botoks uygulamaları; öğle saatlerinde iş arası bile çok rahatça uygulanabilen, pratik ve etkili bir uygulama olması açısından estetik dermatolojide de hak ettiği yeri aldı… Botoksun son yıllarda tıpta farklı alanlarda da kullanıldığına dikkat çeken Dr.
Eylem Acar Kliniği'nin sahibi Dermatolog Dr. Eylem Acar, botoksla ilgili önemli bilgiler verdi…

12bot15cm

Güvenli midir?

Evet. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından ve dünyada 70'ten fazla ülkede onaylı 2 binin üzerinde çalışma yapılmış bir ilaçtır. 20 yıldır kullanılmakta ve her yıl milyonlarca kişi bu uygulamaları güvenle tercih etmektedir. Onaylı botoks ilk olarak şaşılık tedavisinde kullanılmıştır. Ardından çocuklarda yutma bozukluklarına yol açan bazı hastalıklarda ve makat çatlaklarının tedavisinde, spastik hastalarda kasların gevşetilmesinde kullanılmıştır. Ancak esas kullanım alanını estetik uygulamaların başlamasından sonra bulmuştur. Estetik amaçlı botoks uygulamaları dünyada en çok yapılan estetik girişimlerin başında gelmektedir. Son 10 yılda kullanımı yüzde 600 oranında artmıştır. 2010 yılında ABD'de 5,4 milyon botoks uygulaması yapılmıştır.

Botoks yılan zehri midir?

Hayır. Botoks bir ilaçtır. Özel bir bakteriden üretilmiş doğal, saflaştırılmış protein esaslı bir ilaçtır.

Etkisi ne kadar sürer?

Uygulamadan yaklaşık 3 ay sonra güçlü kaslarda hareket geri dönmeye başlar. 4 ay sonra zayıf kasların hareketi de başlar. 6 ay sonra etki tamamen ortadan kalkar. 4-6 ay arasında tekrarlanmasında fayda vardır.  Düzenli botoks uygulamalarında, kişi kaslarını fazla hareket ettirmemeyi öğrendiği için,  artık daha az kırışacaktır ve de düzenli uygulamalarla süresi daha da uzayacaktır.

Nasıl etki eder?

Botoks uygulandığı kaslarda geçici bir hareket kısıtlılığı oluşturur. Kasın tamamını değil, yapıldığı noktanın 1-2 cm çevresindeki kas dokusunu etkiler. Yüzde mimik kaslarına uygulandığında bu kasların hareketini zayıflatır ve kasın neden olduğu mimik çizgisinin derinleşmesini engeller. Çünkü kırışıklıkların nedeni gereksiz veya fazla yaptığımız mimiklerdir.

Etkisi geçince yüz daha mı kötü görünür?

Hayır. Botoks uygulandığı sürece yüzde yeni kırışıklık oluşmasını ve kırışıklıkların derinleşmesini önler. Ancak etkisi geçince yüz eski haline gelir. Kırışıklıklar yavaş yavaş tedavi öncesi durumuna geri döner. Düzenli botoks uygulaması yüzün kırışıklık açısından yaşlanmasını önler.

Hayat boyunca kaç kez uygulanabilir?

Uygun doz, uygun teknik ve belli aralıklarla 3 aydan erken olmamak kaydıyla ve tabiî ki emin ellerde bu işin uzmanı tecrübeli doktorlar tarafından yapılmak kaydıyla ömür boyu botoks uygulanabilir.

Yüzdeki ifadeyi yok eder mi?

Doğru uygulamalardan sonra ifade kaybı olmaz. Botoks uygulamasının amacı yüzü ifadesizleştirmek değil, mimikleri yumuşatmak, yüze doğal ve güzel bir şekil vermektir. Uzman ellerde, doğru teknik ve dozla yapıldığında yüze son derece doğal ve taze görüntü veren uygulamadır. Şaşkın bakışlar ya da ifadesiz görüntüler maalesef tamamen yanlış uygulamalar sonucu oluşan görüntülerdir.

eaeaeae

Sadece kremlerle kırışıklıkları gidermek mümkün mü?

Hayır bu mümkün değil. Botoks doktor tarafından kas içine enjekte edilen ve dinamik kırışıklıkları etkin şekilde gideren bir tedavidir.  Kremler ise cildi besleme, nemlendirme, güneşten koruma ve çok hafif  yüzeyel kırışıklıkları giderme işlevlerini yerine getirir.