Sözcü Plus Giriş

Çocuklarda bademcik alınmalı mı küçültülmeli mi?

Çocuklarda bademcik ameliyatı yapılmasının iki temel nedeni tekrar eden bademcik enfeksiyonları ve bademciğin büyüyerek uykuda solunum sorunlarına yol açmasıdır...

Güncellenme: 04:01, 06/01/2018
Çocuklarda bademcik alınmalı mı küçültülmeli mi?

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Güven GÜVENÇ

genel2

– Büyüdüğü zaman uykuda ne tür solunum sorunlarına yol açabilir?

Büyüyen bademcikler solunum yolunu daraltarak horlama, ağzı açık uyuma ve daha ağır olgularda uykuda nefes durmasına yol açabilir. Bademciklerdeki büyümeye genellikle geniz etinin büyümesi de eşlik etmektedir. Çocuğun büyümesi ve gelişmesi açısından uykudaki solunumunun sağlıklı olması son derece önemlidir.
– İdeal yaş aralığı nedir?

Bademcik ameliyatlarında yaş sınırlaması yoktur. Son yıllarda ameliyat nedeninin enfeksiyondan çok uykuda solunum sorunları olduğunu söyleyebiliriz. Kişisel olarak bademcik ameliyatı yaptığım en küçük hastam, uykuda nefes durmaları yaşayan bir buçuk yaşındaki bir çocuktu.

– Bademcik küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Bademcik küçültme ameliyatı bademciğin tamamının değil, bir kısmının alındığı bir ameliyat türüdür. Bu ameliyatlar için koter, radyofrekans ve lazer gibi çeşitli cihazlar kullanılabilmektedir.

hangi-cocuga-hangi-ameliyat

– Bademcik küçültme ameliyatının avantajları nelerdir?

Bademcik küçültme ameliyatı sonrasında ağrı daha az, normal beslenmeye dönüş daha hızlıdır. Ayrıca ameliyat sonrası meydana gelebilecek bir komplikasyon olan kanama oranı daha düşüktür.

– Dezavantajları var mıdır?

Bademciğin bir kısmı alındığında, geride kalan bademcikte enfeksiyon meydana gelebilir ve bademcik yeniden büyüyerek tekrar uykuda solunum sorunlarına yol açabilir.

– Hangi çocuğa hangi ameliyat önerilmektedir?

Çocuğun sorunu tekrar eden bademcik enfeksiyonlarında ise bademciğin tamamen alınması tercih edilir. Ancak çocuk uykuda solunum sorunları yaşıyorsa, bademcik küçültme ameliyatlarının da çok etkin olduğu ortaya konmuştur.