Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Doğa, ‘Çevre Muhafızları’na emanet
Doğa, ‘Çevre Muhafızları’na emanet
Biz doğal yaşam alanlarını yok etmeye devam ederken, zihinsel engelli olarak tanımlanan 5 İZEV genci yaşadığımız çevreyi korumak için ekip kurarak Çevre Muhafızı oldu. Son dönemde yürütmekte oldukları projelerle uluslararası sosyal farkındalık markası olmak yolunda ilerleyen İZEV Vakfı yeni kaynaştırma ve çevre duyarlılığı projesi ile dünyaya örnek oluyor.
Yaşam 13 Haziran 2019 - 12:35

Vakıf yetkilileri ve 5 İZEV (İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı) genci çevre bilinci ve geri dönüşüm konusunda bir seminere katıldılar. Seminerde 1 litre atık yağın 1 milyon litre deniz suyunu kirlettiğini, deniz canlılarının yok olduğunu öğrendikten sonra dünyamızın büyük bir yok oluşa doğru ilerlemesine sebep olan kirlenmeye karşı savaş açmaya, Sayın Emine Erdoğan'ın başlattığı sıfır atık hareketine kendi çabalarıyla katılmaya karar verdiler.

Mental Selva Çavuşoğlu ve Elif Yavuz, down sendromlu Tan Aytıs ve Miraç Akbaş, asperger sendromlu Çağdaş Öztürk, İZEV Yöneticisi Merve Kılıç ve Hakan Kural’la konuyla ilgili bir toplantı isteyerek  doğanın yok edilişine bir çözüm üretmek istediklerini belirttiler. Böylece ÇEVRE MUHAFIZLARI projesinin temeli atıldı.

Vakıf yöneticileri toplumda engelli olarak tanımlanan  bu özel gençlerin sağduyusuna duydukları saygıyı şöyle ifade ettiler: “Toplumun büyük bir kesiminin doğal çevreye duyarsız davranması birey olarak onları rahatsız etti ve bu önemli projenin başlama fikrini oluşturdular. Haliyle tekrar düşünüyor insan, engelli kimdir? Yok oluşu seyredenler mi, karşı durmak için mücadele edenler mi?

 ÇEVRE MUHAFIZLARI NELER YAPACAK?

Hedef 1 litresi ile 1 milyon litre temiz suyu kirleten, deniz canlılarını yok eden, merdiven altı işletmelere satılarak kimyasal işlemlerle tekrar toplum sağlığına kanser riski ile dönen atık yağların duyarlı işletmeler ve duyarlı haneler aracılığıyla geri dönüşüme gönderilmesi. ÇEVRE MUHAFIZLARI, Sarıyer'den başlayarak tüm İstanbul'da izleyecekleri rota ile atık yağların geri dönüşüme gönderilme oranını iki katına çıkarmayı hedefliyor.

MUHAFIZLAR SARIYER MEYDANINDA

14 Haziran Cuma günü saat 17:00'de çalışmalarına Sarıyer Meydanında start verecek olan ÇEVRE MUHAFIZLARI yüzlerce kişiye atık yağ prototipi dağıtarak “Elinizde bulunan bu 2 ml. lik atık yağ ile 2000 litre suyun kirlendiğini biliyor musunuz? Diye soracak ve hareketi başlatacaklar. Sarıyer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ali GÜNEŞ ile birlikte ivme kazanan projeye Deha Biodizel, Trend DK Tekstil ve 4R firmalarının da destek vermesi ile proje dünyaya “Artık Çevre Muhafızları Var!” diyen özel bireylerle örnek olacak.

ÇEVRE MUHAFIZLARI bir kaynaştırma, çevre duyarlılığı ve geri dönüşüm projesi olarak ayrıca YouTube kanalı FARKADAŞ TV'de düzenli aralıklarla program formatında yayınlanacak.