Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Emniyet anne babaları uyardı! Çocuklarınızı korumak için…
Emniyet anne babaları uyardı! Çocuklarınızı korumak için…
Son zamanlarda yaşanan çocuk kaçırma, cinsel istismar ve şiddet olayları tepkilere sebep olurken, uzmanlar özellikle anne babaların çok dikkatli olmaları gerektiği konusunda uyarıyor. Bu konuda bir uyarı da Emniyet Genel Müdürlüğü'nden geldi. İşte Emniyet'in 12 maddelik uyarısı...
Yaşam 4 Temmuz 2018 - 11:01

Emniyet Genel Müdürlüğü, resmi sosyal medya hesabından anne ve babalara yaptığı uyarıda çocuklara kendilerini koruyabilmeleri için yapılması gerekenleri yayınladı. Emniyet Genel Müdürlüğü, resmi sosyal medya hesabından “Anne ve Babalar Dikkat!” uyarısıyla yaptığı açıklamada çocukların kendilerini koruyabilmeleri için yapılması gerekenleri sıraladı.

Paylaşımda, ailelere çocuğun tanımadığı kişilerle fiziksel temas kurmasına izin verilmemesi, çocuğun tanımadığı kişilerden uzak durması, tanımadığı bir kişi tarafından vücuduna dokunulduğunda nasıl tepki vermesinin öğretilmesi gerektiği bildirildi.

ANNE BABALAR DİKKAT!

Ailelerin, çocuğun internet ortamında görüştüğü kişilere dikkat etmesi uyarısında bulunulan paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

*Çocuğunuzun tanımadığı kişilerle fiziksel temas kurmasına izin vermeyin.

*Tanımadığı kişilerden uzak durmasını söyleyin.

*Tanımadığı bir kişi tarafından vücuduna dokunulduğunda çocuğunuza nasıl bir tepki vermesi gerektiğini öğretin.

*İnternet ortamında görüştüğü kişilere dikkat edin

*Çocuğunuzun adını her yere yazmayın. Çocuğunuzun fotoğraflarını ismiyle birlikte sürekli sosyal medyada paylaşmayın.

*Telefon numaranızı ve acil ihbar hatlarını (155-156-112) ezberletin.

*Çocuğunuzun tanımadığı kişilerin arabalarından uzak durması gerektiğini ve gelebilecek tehlikelere karşı arabanın gittiği yönün tersi istikametinde koşmasını öğretin.

*Çocuğunuz kaybolduğunda güvenlik güçlerinden yardım istemesi gerektiğini öğretin.

*Çocuğunuz için acil durumlar karşısında gizli bir kod icat ederek “anne ve babamın adı ne?, aile şifremizi söyle ?” diye sormasını isteyin.

*GPS sayesinde ve çeşitli mobil konum uygulamaları ile çocuğunuzun nerede olduğunu öğrenin ve şarjının ne kadar kaldığını takip edin.

*Kendini tehlikede hissettiği anda “Ben onu tanımıyorum!” diye bağırmayı öğretin.

*Tanımadığı kişilerle asansöre binmemesi gerektiğini söyleyin.

cocuk-istismari-dha cocuk-istismari-dha-1 cocuk-istismari-dha-2