Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Geleceğin meslekleri
Geleceğin meslekleri
Teknolojinin gelişmesiyle dünya yepyeni bir boyuta geçmeye başladı. Bugün kullandığımız teknoloji, yapay organ üretiminden sosyal medya uzmanlığına kadar pek çok mesleği hayatımıza soktu. Yapay zekanın gelişmesigibi değişimler, fantastik filmlerde gördüğümüz birçok yeni uzmanlık alanı için kolları sıvamamız gerektiğini ortaya koyuyor.
Yaşam 24 Mart 2018 - 03:48

shutterstock_250290370-1

Yepyeni sektörler…

25-30 yıl önce bugünün meslekleri hayal bile edilmiyordu. Ancak her geçen gün teknolojiye daha fazla teslim olan dünyada artık insanın fiziksel değil düşünce gücü para etmeye başlayacak. İşte geleceğin seçkin meslekleri olması beklenen iş kolları…

– Hafıza onarım uzmanı: Bir nevi psikiyatrik destek uzmanı. Ancak asıl işi sanal gerçeklikle gerçek hayatta yaşadıklarımızın birbirine karışmasını önlemek.
 Nano medikalci: Nano teknoloji kullanılarak tıp alanında kullanılacak ürünleri satan uzman. Yani yeni tip bir eczacı!
– Organ tasarım uzmanı: Yakın gelecekte her organın yapayı ile değiştirilebileceği öngörülüyor. Bu uygulamanın insan ömrünü uzatacağını da belirten uzmanlar, organ tasarımını geleceğin en önemli iş kolları arasında sayıyor.
– Zaman planlayıcı: Zamanın önemi gelecekte daha da artacak. Bu sebeple insanlar günlerini daha efektif kullanmak adına planlama uzmanlarından yardım alacak.
Robot işçi ajansı: Bugün dahi birçok fabrikada robotlar insanların yerini almaya başladı. Yapay zekanın daha da gelişmesiyle birlikte, evlerimize girecek robotları seçmek için bu ajanslara ihtiyacımız olacak.

shutterstock_683251456-1

– Robot tamircisi: Robotların hayatımızda cep telefonları kadar sıradan ürünler olmaya başlamasıyla birlikte bu alanda ciddi bir iş gücü olacak.
– Mahremiyet koruyucusu: Sosyal medyayla birlikte başlayan mahremiyet problemi yakın gelecekte daha büyük sorunlara neden olacak. Bu anlamda mahremiyetin korunmasına yönelik yeni bir meslek ortaya çıkacak.

shutterstock_737082433-1

– Holografiker: Grafikerlik mesleği ne yazık ki yok olacak çünkü hologram teknolojisi hayatın her alanında kullanılmaya başlanacak. Dolayısıyla 360 derece görüntü tasarlayacak uzmanlara ihtiyaç olacak.
– Rüya gerçekleştirici: Sanal gerçeklik gözlükleriyle bugün bile rüyada olma hissi yaşayabiliyoruz. Gelecekte bu rüyaları tasarlayıp istediğimiz yerlerde seyahat etmemiz için sanal rüyalar kurgulanacak.

Bildiğimiz meslekler yok olacak

Oxford Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırma, günümüzde geçerli olan mesleklerin yüzde 47'sinin önümüzdeki 25 yıl içerisinde yok olacağını öngörüyor. Bu noktadan hareketle, gelişmiş ülkelerde gençler yazılım, yapay zeka ve robotik teknolojiler konusunda eğitim almaya başladı bile. Bu hızlı değişim yüzünden “Oğlum doktor, kızım avukat olsun” gibi cümleler yerini yavaş yavaş “Benim oğlum siber teknoloji mühendisi olacak” gibi söylemlere bırakacak.