Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hamilelikte grip bebeğe zarar verir mi?
Hamilelikte grip bebeğe zarar verir mi?
Grip, pek çok insanın hayatını olumsuz etkilediği gibi gebelik sürecinde de bebeğin sağlığını tehlikeye sokuyor. İstinye Üniversite Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum/Jinekolojik Cerrahi Bölümü’nden Prof. Dr. Mert Göl, anne adaylarına griple ilgili önemli bilgiler verdi…
Yaşam 4 Kasım 2017 - 01:53

Prof. Dr. Mert GÖL

Gebelikte grip geçiren annelere bol miktarda sıvı tüketmeleri ve istirahat etmeleri önerilir. Bu süreçte doktorun vermediği hiçbir ilaç kullanılmamalıdır. Hamilelik sırasında grip olan annelerin eğer grip uzun sürüyor ise ki 3-4 gün içinde geçmeli, ateş yüksekliği var ise, solunum güçlüğü ve ciddi öksürük ve balgam çıkarma şikayetleri varsa mutlaka bir doktora başvurmaları gerekmektedir.

Korunmak için neler yapılabilir?

Gripten korunmak için en önemli şey, toplum içinde özellikle grip şikayetleri olan insanlara fazla yaklaşmamak, genel anlamda ise hamile iken arkadaşlarımızla öpüşme ve yakın temasa neden olan davranışlardan kaçınarak bulaşma riskini azaltabiliriz. Ayrıca sağlıklı bir beslenme, spor, yeterli vitamin takviyesi ile de gripten korunabiliriz.