Sözcü Plus Giriş

Kakava ateşi bu yıl sembolik yakılacak

Edirne Belediyesi'nce her yıl 5-6 Mayıs'ta gerçekleştirilen, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi'ndeki Kakava ve Hıdırellez Şenlikleri, bu sene corona virüsü tedbirleri kapsamında sembolik olarak yapılacak. 

Güncellenme: 14:45, 04/05/2020
Kakava ateşi bu yıl sembolik yakılacak

Kakava ve Hıdrellez Şenlikleri, Sarayiçi’nde binlerce kişinin katılımıyla 5- 6 Mayıs’ta coşku içinde kutlanıyor. Her yıl düzenlenen şenlikler, bu sene corona virüsü salgını nedeniyle iptal edildi. Kakava ateşi ise Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Romanların temsilcilerinin katılımıyla Sarayiçi’nde yarın sembolik olarak yakılacak. Başkan Gürkan, Sarayiçi bölgesinde yakılan ateşle Romanların, baharın gelişini kutladığı şenliklerin bu yıl çok az sayıda katılımcıyla gerçekleştirileceğini söyledi.

DHA

Gürkan, Kakava’nın 1400 yıldır 5 Mayıs’ta yapıldığını belirterek, “Bazı festivalleri ertelersiniz ama Kakava için bu söz konusu değil. 1400 yıllık bir gelenek, her ortamda devam etmiş, aynı Kırkpınar gibi. Dolayısıyla 5 Mayıs günü, sosyal mesafeyi de dikkate alarak, vatandaşın sağlığını da dikkate alarak, kısıtlı sayıda katılımcıyla ateşi yakıp, Kakava geleneğini sembolik de olsa devam ettirmiş olacağız. Gelenekler önemli, sağlık daha önemli. Sağlığı koruyarak, geleneklerimizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

DHA

Edirne Roman Dernekleri Federasyon Başkanı Erdem Güyümgüler de Kakava Şenlikleri’ni bu yıl corona virüsü tedbirleri kapsamında evlerinde kalarak, kutlayacaklarını söyledi. Güyümgüler, “Kakava bize atalarımızdan kalan bir gelenek. Bu yıl sosyal mesafeye uygun olarak evlerimizin önünde ateşler yakılacak. Müzisyenlerimiz sosyal medya üzerinden konserler vererek, şenlikleri kutlayacak. Bu yıl Tunca Nehri’nde yüzümüzü yıkamayacağız, evlerimizden kutlayacağız” dedi. DHA