Sözcü Plus Giriş

Kapalı bel fıtığı ameliyatı

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor sizler için kapalı bel fıtığı ameliyatını yani endoskopik bel fıtığı ameliyatını anlatıyor.

Güncellenme: 14:37, 22/03/2016
Kapalı bel fıtığı ameliyatı

“Bel fıtığı en yaygın görülen rahatsızlıklardan birisidir. Yetişkinlerin yaklaşık %80'i hayatlarının bir döneminde en az bir kez bel bölgesindeki ağrıdan yakınıyor. Öyle ki toplumda işgücü kaybına yol açan hastalıkların başında bel fıtığı geliyor. Buna rağmen bel fıtığı rahatsızlığının sadece %3'ünün tedavisi ameliyatla yapılıyor.”

Bel fıtığında çeşitli ameliyat tekniklerinin mevcut olduğunu belirten Op. Dr. Aybars Akkor “Günümüzde cerrahi yöntemler üç şekilde yapılmaktadır. Bunlar klasik açık sistem, mikrocerrahi ve tam endoskopik diskektomi adı verilen kapalı yöntemdir. Endoskopik diskektomi tekniği ile yapılan ameliyatlarda iyileşme süreci diğerlerine göre daha kısa sürebilmektedir. Endoskopik disk cerrahisi bel fıtığı ameliyatlarında uygulanan en son tekniklerden birisidir.”

Kapalı bel fıtığı ameliyatı

Halk arasında kapalı bel fıtığı ameliyatı olarak da bilinen endoskopik yöntemin temel olarak ikiye ayrıldığını söyleyen Op. Dr. Aybars Akkor “Bunlar endoskop yardımlı sistemler ve tam endoskopik yöntemdir. Endoskop yardımlı temel olarak sistemler mikrodiskektomi ile aynı yöntemlerdir. Faklı olarak mikroskop yerine endoskop yani kamera kullanılır. Tam endoskopik yöntem ise bel fıtığı bölgesine kamera sitemi ile ulaşılarak müdahale edilmesini sağlar. Bu yöntemde genişliği yaklaşık 0,6 cm olan endoskop sistemleri kullanılır.”

Tam endoskopik disk ameliyatının, bel fıtığı nedeniyle ameliyat olması gereken tüm hastalara uygulanabildiğini belirten Op. Dr. Aybars Akkor “Kapalı bel fıtığı ameliyatının hastalara sunduğu birçok avantaj var. Bunlar küçük insizyon, daha az doku travması ve kan kaybı, ameliyat sahasında yapışıklık olmaması, kilolu hastalarda cerrahi yaklaşım kolaylığı, ameliyat sonrası ağrı kesici tedavi kullanım ihtiyacının azalması ve daha kısa iyileşme sürecidir.”

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Aybars Akkor “Bu ameliyatlar ancak deneyimli ve gerekli eğitimlerden geçmiş cerrahlar tarafından ve bu konuda yeterli donanıma ve cerrahi ekibe sahip hastanelerde gerçekleştirilir. Genellikle genel anestezi tercih edilir. Ancak genel anestezi alması riskli hastalarda epidural anestezi de uygulanabilmektedir. Hastanede yatış süresi oldukça kısadır. Hastalar genelde iki saat sonra ayağa kalkabilmekte aynı gün içinde taburcu olabilmektedir. Birkaç gün içinde de rahatlıkla normal hayata dönebilmektedir.”

 

Yayınlanma Tarihi:14:36,