Sözcü Plus Giriş
GALERİ Kulak ağrısına iyi gelen yöntemler 5 Mart 2020 05:30
1 Daha çok küçük çocuklarda görülen kulak ağrısı genellikle orta kulakta sıvı birikmesinden ve enfeksiyonlardan kaynaklanır. Peki oldukça huzursuz eden kulak ağrısına ne iyi gelir?
2 ZEYTİNYAĞI: Kulaktaki enfeksiyondan kurtularak kulak ağrısının çabuk iyileşmesini sağlar. 3-4 damla ılık zeytinyağını kulağınıza damlatın ya da pamuğu zeytinyağına batırıp kulağınıza sokabilirsiniz.
3 SOĞAN: Güçlü bir antiseptik ve antibakteriyel olan soğan kulak ağrısına birebirdir. Soğanı rendeleyip suyunu çıkarın. Bu soğan suyundan bir kaşık alıp kısık ateşte ısıtın. 2-3 damla soğan suyunu ağrıyan kulağınıza günde 2-3 kere damlatın.
4 SICAK SU: Ağrınızı hafifletmek için sıcak su dlu şişeyi bir havluya sarıp ağrıyan kulağınıza birkaç dakika hafifçe bastırabilirsiniz.
5 ZENCEFİL: Zencefil hem anti-inflamatuar etkisiyle iltihabı tedavi eder hem de doğal bir ağrı kesicidir. Zencefilin suyunu sıkıp kulağınıza damlatarak kulak ağrısını tedavi edebilirsiniz. Ya da bir çay kaşığı rendelenmiş zencefili 2 kaşık zeytinyağıyla karıştırıp 5-10 dakika beklettikten sonra ağrıyan kulağınıza birkaç damla damlatabilirsiniz.
6 SARIMSAK: Kulak iltihabına bağlı kulak ağrıları doğal antibiyotik ve analjezik olan sarımsak sayesinde hafifletilebilir. 2 kaşık susam yağıyla 1 kaşık ezilmiş sarımsağı pişirin. Soğuyunca yağı süzerek kulağınıza 2-3 damla damlatın.
7 NANE: Nane yaprağı ve nane yağı kulak ağrısını hafifletici etkiye sahiptir. Taze nane yaprağından çıkardığınız sudan birkaç damla ağrıyan kulağınıza damlatın. Veya kulak deliğinizin içine değil etrafına pamuklu bir bez yardımıyla uygulayabilirsiniz. Kulağınızın içine kaçırmamaya dikkat edin!
8 FÖN MAKİNESİ: Banyodan sonra kulaklarınızı kurulamayın. Bunun yerine kulağınızı fön makinesiyle kurutun. Fön makinesinin sıcak ayarını açıp kulağınızdan uzak tutmaya özen gösterin. 5 dakikadan uzun sürmemesine dikkat edin.