Olimpiyat gururu

Türk eskrimi 93 yıllık tarihinde ilk kez elemeleri geçen sporcusunu Olimpiyat Oyunları’na gönderiyor!

Olimpiyat gururu

Daha önce eskrimde davet usulüyle katıldığımız Olimpiyat Oyunları'na en son 1984'te sporcu göndermiştik. 32 yıl sonra ilk kez genç eskrimci İrem Karamete elemeleri geçerek Rio Olimpiyatları'na katılma hakkı elde etti.

22 yaşındaki İrem Karamete, Özyeğin Üniversitesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi. Bayan Flöre kategorisinde Türkiye adına yarışan ve Rio'daki elemelerde yarı finale çıkan İrem, 1984 Yaz Olimpiyat Oyunları'ndan sonra olimpiyatlara katılacak ilk Türk eskrimci oldu.

TARİHİ BAŞARI

PRAG'da düzenlenen Rio 2016 Olimpiyat Oyunları Avrupa Kalifikasyon (Eleme) Müsabakaları Bayan Flöre kategorisinde Türkiye adına yarışan İrem Karamete, rakiplerine ezici üstünlük sağlayarak ikinci oldu. Karamete, elde ettiği bu sonuçla, Türk eskrim tarihinde Olimpiyat Oyunları'na kota uygulamasının getirilmesinin ardından katılma başarısını gösteren ilk Türk eskrimci unvanını elde etti.

Bol madalyalı eskrimci İrem, olimpiyatlara katılma hakkı elde etti.

GURUR VERİCİ

93 yıllık Türk eskrim tarihinde bir ilki gerçekleştiren milli eskrimcimiz İrem Karamete'nin 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na vize almasını değerlendiren Türkiye Eskrim Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Murat Atalı, bu başarının devrim niteliğinde olduğunu söyledi. Atalı, bu başarının başta Türk eskrimi olmak üzere Türk sporu adına gurur verici olduğunu söyledi. DHA

Loading...