Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Rahat otobüs yolculuğu yapmanın sırları
Rahat otobüs yolculuğu yapmanın sırları
İşte otobüsle yolculukları tercih edenler için en az 5 saat yerinden kıpırdaman rahat edebilme rehberi...
Yaşam 10 Ekim 2017 - 15:09

Bagajınızı Ön Taraflara Koydurmaya Çalışın

Otobüs yolculuğunuz sırasında bagajınızın ön taraflarda bulunmasının size sağlayacağı en büyük faydalardan biri, yolculuğunuz sona erdiğinde vakit kaybetmeden bagajınıza erişebilmek olacak. Böylece o sırada yaşanacak olan hengameden de kendinizi kurtarmış olacaksınız. Bunun diğer bir artısı da, acil bir durumda, verilen ilk molada valizinize kolaylıkla ulaşabilmek.

shutterstock_31814-custom

Otobüs Biletinizi İlk 4 Sıradan Seçin

Otobüs biletinizi ilk 4 sıradan seçebilirseniz molalarda fazlasıyla rahat edersiniz. Ayrıca otobüs içi ikramlar için çok fazla beklemenize gerek almaz. Bununla birlikte kendinizi daha fazla güvende hisseder ve yolculuk boyunca bir hakimiyet sağlamış olursunuz. Bu nedenle otobüs bileti ilk 4 sıradan alınmalı.

shutterstock_377150551-custom

Ne Çok Aç Ne De Çok Tok Olun

Otobüs yolculuğunuza çok aç başlamanız sağlıklı bir durum değil. Bu yolculuğunuz boyunca sürekli bir şeyler atıştırma hissiyatını beraberinde getirir. Ayrıca molalarda çok fazla ve ağır yemekler yemenize de yol açar. Çok tok olmanız ise sağlık açısından rahatsızlık hissi yaratabilir. Mideniz bulanabilir, ufak çaplı bir spazm ya da şişkinlik hissedebilirsiniz. Bu nedenle otobüs yolculuğunuza ne çok aç ne de çok tok bir şekilde başlayın.

shutterstock_379322455-custom

Gece Seyahat Etmeye Özen Gösterin

Eğer gece seyahat ederseniz, kaç saat yolculuk yaptığınızı pek fazla hissetmezsiniz. Çünkü yolculuğunuzun büyük bir kısmı uyuyarak geçmiş olacak. Bununla birlikte daha az yiyecek içecek tüketerek, bu anlamda rahatsızlık hissi verecek durumlardan da uzaklaşmış olursunuz.

shutterstock_392668999-custom

Her Molayı Değerlendirin

Otobüs yolculuğunuz sırasında verilecek her molayı mutlaka değerlendirin. Temel ihtiyaçlarınızı giderin. İhtiyaç gidermeye gerek olmadığını düşünseniz bile hava almak ve bacaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandırmak için otobüsten inin.

shutterstock_429501415-custom

Küçük Bir Yastığınız Olsun

Genelde otobüs firmalarında yolculara küçük bir yastık dağıtılıyor ancak her ihtimale karşı kendi küçük yastığınız yanınızda olsun. Böylece otobüs yolculuğunuz sırasında daha rahat uyku uyuyabilirsiniz.

shutterstock_517467493-custom

Cam Kenarı Tercih Edin

Özellikle klostrofobi gibi bir durumunuz varsa mutlaka cam kenarı tercih etmelisiniz. Bununla birlikte uyku esnasında kafanızı yaslayacak bir yerde bulmuş olursunuz kendinize. Mide bulantısı gibi durumlarda cam kenarında olmanız ferahlamanıza yardımcı da olacaktır.

shutterstock_549272464-custom

Yanınızda Sizi Oyalayacak Bir Şeyler Bulundurun

Yolculuğunuz esnasında sıkıldığınızda yanınızda getirdiğiniz bir kitap, tablet ya da kulaklık zamanın nasıl geçtiğini anlamamanız açısından birebirdir. Son dönemlerde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte, otobüs firmaları bu anlamda oldukça geniş seçenekler sunuyor. Ancak siz yine de yanınızda sizi oyalayacak şeyler bulundurun.

shutterstock_581040550-custom

Her İhtimale Karşı Yolluk Yapın

Otobüs içi ikramlar ve molalar bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Mideniz bulanabilir, karnınız acıkabilir ya da kan şekeriniz düşebilir. Bu gibi durumları atlatabilmek için yanınızda tuzlu ve tatlı krakerler ve sakız mutlaka bulunsun.

shutterstock_581727430-custom

Rahat Giyinin

Uzun bir otobüs yolculuğu yapacağınız için dar ve sizi sıkan giyeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Altınıza ve üstünüze rahat, penye ve bol giysiler giyinin. Üşüme ve terleme riskine karşı üstünüze bir tişört ve onun üzerine de kalın bir hırka ya da uzun kollu bir bluz alın. Ayakkabılarınızda düztaban ve rahat giyip çıkarılabilen bir ayakkabı olsun.

shutterstock_610144124-custom

Fazla Sıvı Tüketmeyin

Otobüs yolculuğunuz fazlasıyla uzun ise fazla sıvı tüketmeyin. Unutmayın ki otobüs siz her istediğiniz zaman durmayacak. Bu nedenle ne kadar az sıvı tüketirseniz, yolculuğunuz boyunca o kadar rahat edersiniz.

shutterstock_649262332-custom
Etiketler