Sözcü Plus Giriş

Tavuklarının yumurta verimini klasik müzikle artırdı

Antalya'da tavuk çiftliği sahibi Doğan Subaşı, tavukları için opera sanatçısına klasik müzik repertuvarı hazırlattı. Subaşı, 2 ay sonra yumurta veriminin yüzde 10 arttığını söyledi.

Güncellenme: 14:17, 08/06/2021

Antalya’da yaşayan veteriner Doğan Subaşı, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun olduktan sonra iş bulmak amacıyla görüşmeler yaptı. Başladığı kliniklerde kendisine verilen maaş ve çalışma saatleriyle ilgili sözlerin tutulmadığını gören Subaşı, istifa ederek girişimci olmaya karar verdi.

TAVUK ÇİFTLİĞİ KURDU

Hem girişimci olup hem de mesleğini yapmak isteyen Subaşı, Kepez ilçesindeki etrafını çitlerle çevirdiği 3 dönüm araziye tavuk çiftliği kurdu. Subaşı, kısa sürede 1000 tavuğun sahibi oldu.

Subaşı, ilk başlarda yumurtaları yakınlarına ve komşularına hediye etti. Hediyelerden sonra olumlu dönüşler alan Subaşı, yumurtaları satmaya karar verdi. Semt pazarlarına giden, kasap, manav ve şarküterilerle anlaşan Subaşı, kendisine pazar oluşturdu.

OPERA SANATÇISINDAN KLASİK MÜZİK BİLGİSİ ALDI

Tavukların kümeste stresli olduğunu, bunu gidermek için klasik müzik dinletilmesi gerektiğini öğrenen Doğan Subaşı, Antalya Devlet Opera ve Bale Sanatçısı tenor Devrim Demirel’le görüşerek klasik müzik konusunda bilgi aldı.

Subaşı, Demirel’in hazırladığı klasik müzik repertuvarını kümesteki tavuklara bilgisayarla dinletmeye başladı. 2 ay sonra tavukların yumurta veriminin arttığını tespit eden Subaşı, şimdi kümese ses sistemi yerleştirmek için çalışma yapıyor.

1000 tavuktan günlük 900 kadar yumurta aldığını anlatan Doğan Subaşı şunları söyledi:

“Tavuklarıma dikkatle bakıyorum. Hiçbir ihtiyaçlarını eksik etmiyorum. Hepsi gezen tavuk, serbestçe gezip yaşıyorlar. Tavukların stresten uzaklaşması için müzik dinletmeye karar verdim ve klasik müziği denedim. Faydasını 2 ayda gördüm. Yumurta verimi yüzde 10 arttı.”

MOZART ETKİSİ

Tenor Devrim Demirel, klasik müziğin etkileri üzerine Avrupa ve ABD’de birçok çalışma olduğunu söyledi. Bitki ve hayvanlar üzerinde klasik müziğin rahatlatıcı etki bıraktığını söyleyen Demirel, “Dünyada ‘Mozart etkisi’ diye bir şey var. Bunun üzerine araştırmalar yapılıyor. Kitaplar yazılıyor. Klasik müzik frekansı canlılarda stres seviyesini azaltıyor. Bu da doğal olarak bitki ve hayvanların verimine yansıyor. Bunu da canlı olarak denedik, gördük” dedi.

Öte yandan kümeste, bilgisayarla müzik dinletilmeden önce tavukların hareketli olduğu gözlendi. Klasik müziğin çalınmasıyla tavukların hareketinin azaldığı ve ses seviyesinin büyük oranda düştüğü görüldü. (DHA)

İlginizi ÇekebilirBinlerce yıllık teknikle yapılıyor! Tanesi 3 bin liraBinlerce yıllık teknikle yapılıyor! Tanesi 3 bin liraİlginizi ÇekebilirAvustralya'da kıtanın en büyük dinozoru keşfedildiAvustralya'da kıtanın en büyük dinozoru keşfedildiİlginizi Çekebilir42 yıl önce garaja kilitledi, o günden beri çıkarmadı42 yıl önce garaja kilitledi, o günden beri çıkarmadı
Yayınlanma Tarihi:14:09,