Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türk hekimin başarısı
Türk hekimin başarısı
Prof. Dr. Çerkeş’in kendi tasarladığı burun estetiği aletleri de ABD’de bir firma tarafından üretilip estetik cerrahların hizmetine sunuluyor
Yaşam 2 Nisan 2016 - 23:33

Nil SOYSAL

Ünlü Plastik ve Estetik Cerrah Prof. Dr. Nazım Çerkeş'in doğal burun estetiği için geliştirdiği özel bir yöntem dünyanın dört bir yanında uygulanıyor…
Prof. Dr. Çerkeş'in kendi tasarladığı burun estetiği aletleri de ABD'de bir firma tarafından üretilip estetik cerrahların hizmetine sunuluyor

İtalya'da kaburga kıkırdağı kullanarak düzeltme ameliyatı.

Profesör Doktor Nazım Çerkeş, Avrupa Burun Estetiği Derneği'nin üç kurucusundan biri… Bu yıl eylül ayında bu derneğin başkanlığına getirilecek. Ayrıca Uluslararası Estetik Plastik Cerrahlar Birliği'nin (ISAPS) Başkan Yardımcısı… Yıllarca İstanbul Tıp Fakültesi'nde mikro cerrahi alanında çalışmış. Son 15 yıldır ise uğraşı alanlarının başında burun estetiği ve yüz estetiği geliyor… Her yıl ortalama 20 bilimsel uluslararası toplantıya davetli konuşmacı olarak çağırılıyor ve doğal burun estetiği oluşturmak için geliştirdiği teknikleri plastik cerrahlara öğretiyor. Prof. Dr. Çerkeş, ABD'de basılan önemli burun estetiği kitaplarında da makaleler yazarak bu teknikleri anlatmış… Kendi tasarladığı burun estetiği aletleri ABD'de bir firma tarafından üretilip estetik cerrahların hizmetine sunulmuş. Ayrıca ameliyat tekniklerini anlattığı video serileri gene ABD'de üretilip plastik cerrahların eğitimi amacıyla tüm dünyada pazarlanıyor. Dr. Çerkeş ile estetik cerrahideki gelişmeler ve Türkiye'nin estetik cerrahideki yeri konusunda bir söyleşi yaptık… İşte sorularımız ve Prof. Dr. Çerkeş'in yanıtları…

– Sizce en zor ve hassas estetik operasyon hangisi?
Hiç şüphesiz burun estetiği… O kadar incelikli ve deneyim isteyen bir operasyon ki, bu alanda çok iyi cerrahların sayısı bütün dünyada belki de 10-15'i geçmiyor. Her hastanın burun ve yüz özellikleri farklı olduğu için her hastaya ayrı bir planlama ve farklı bir işlem yapmak gerekiyor. Ayrıca estetik operasyon yaparken burnun nefes alma fonksiyonunu bozmamak ve fonksiyonel sorunlar varsa düzeltmek zorundasınız.

ÖNEMLİ OLAN DOĞAL GÖRÜNÜMDÜR

– Burun estetiği konusunda dünyaca ünlü bir otorite konumundasınız. Bu süreci anlatır mısınız?
Çalışarak, daha iyi nasıl yapabilirim diye düşünerek ve sonuçlarımı eleştirerek ilerledim. Burun estetiği en çok hata yapılan estetik ameliyatların başında geliyor. Cerrahın bilgi, deneyim ve el becerisi alınacak sonuçta önemli rol oynuyor. Ben kendimi acımasızca eleştirebilen yapıda bir insanım. Her hastam için acaba daha iyi olması için ne yapabilirdim diye kendime sorarım. Bunu yapmazsanız bir burun cerrahı olarak kendinizi geliştiremezsiniz. Daha doğal ve fonksiyonel sonuçlar almak için sürekli düşünüyorum.

Burun kıkırdağına şekil veriliyor

– Geliştirdiğiniz ve kabul görmüş tekniklerden bahseder misiniz?
Benim dünyaca popüler olan tekniğim, burun sırtındaki kıkırdak zarı ve kemik zarının bir bütün olarak kaldırılarak çıplak kıkırdak ve kemikler üzerinde şekillendirme yapma tekniğim. Bu yöntemim bütün dünyada büyük ilgi gördü. Gittiğim toplantılarda plastik cerrahlar bu yöntemi geliştirdiğim için teşekkür ediyorlar. Son yıllarda geliştirdiğim ve çok popüler olan bir yöntem de daha önce ameliyat olup deforme olmuş ve çok küçültülmüş burunlarda kaburga kıkırdağı ile birlikte karın kası zarının kullanılması.

Brezilyalı plastik cerrahlara ameliyat tekniklerini gösterirken…

 

Türkiye estetik merkezi oluyor

– Bu kadar çok sayıda toplantıya katılmak ve eğitim vermek oldukça büyük bir efor gerektiriyor olsa gerek. Yorulmuyor musunuz?
Evet oldukça yorucu. Örneğin son bir ay içinde 4 toplantı ve ikisi Amerika Kıtası'nda. Önce Brezilya'ya gittim orada 2 bin 400 kişilik bir plastik cerrah grubuna 5 konferans verdim, döndükten bir hafta sonra Katar'da bir toplantıya katıldım. İki gün sonra İtalya'da çok kapsamlı bir burun estetiği toplantısına gittim. Orada kaburga kıkırdağı ve karın kası kullanarak 5 saat süren bir revizyon ameliyatı ve 13 konuşma yaptım. Önümüzdeki hafta da Las Vegas'a gideceğim.

AMELİYATLAR için özel aletler geliştirdi

– Bir de tasarladığınız burun estetiği aletleri var. Bahseder misiniz?
Burun estetiği çok incelikli ve hassas bir operasyon. Eski aletler bana çok iri ve kaba geliyordu. Bunun üzerine daha hassas çalışmaya imkan verecek küçük ve ince aletler arayışına girdim. Ancak bunlar üretilmiyorlardı. ABD'de Marina Medical adlı bir firmadan tasarladığım aletleri üretmesini istedim. Aletlerin tam istediğim şekilde üretilmesi iki yıl gibi bir süreyi buldu. Ama şu anda çok beğeniliyor ve satılıyor. En son İtalya'daki toplantıda üretici firma açtığı stantta getirdiği aletlerin hepsini iki gün içinde satmış.

 

Son güncelleme: 23:35 - 02.04.2016