Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Türkiye ve 1 Nisan şakaları üzerine…
Türkiye ve 1 Nisan şakaları üzerine…
Bir sosyal anket platformu tarafından gerçekleştirilen araştırma, Türkiye’nin farklı türden şakalar ve bu şakalara dair tepkileri ile ilgili bakış açısını ortaya serdi.
Yaşam 31 Mart 2018 - 15:13

Kullanıcılar tarafından sorulan ve Poltio.com'da toplam 10.250 kez yanıtlanan sorularını analiz edilince, Türk insanının farklı türden şakalara nasıl yaklaştığı ortaya çıktı. İşte o araştırma:

KORKUTAN ŞAKALARI SEVİYORUZ

‘Ne tür şakalara daha çok gülersiniz?’ sorusunu cevaplayan 1.831 kişinin %14,1'i “Telefon şakaları”, %14,1'i “Korkutma şakaları”, %10,3'ü “İsim/lakap şakaları”, %8,1'i “Sulu şakalar”, %3,5'i “El şakaları” cevabını verirken, yanıtlayanların %49,8'i diğer türden şakalara daha çok güldüklerini ifade etti. ‘Birisi komik olmayan bir şaka yaptığında ne yaparsınız?’ sorusunu yanıtlayan 1.459 kişinin %37,5'i “Komik değildi' derim,” cevabını verirken, %26,5'i “Yapmacık bir kahkaha atacaklarını” ifade etti; %19,5'i “Yine de gülerim” derken, %16,5'i ise şaka yapanla dalga geçeceklerini belirttiler.

Yapılan bir başka araştırmaya göre ise; korku filmi izledikten sonra kokularının da değiştiği tespit edildi.

SONRADAN PİŞMAN OLDUĞUMUZ ŞAKALAR YAPIYORUZ

‘Yaptığınız espriye ya da şakaya sizden başkası gülmezse ne yaparsınız?’ sorusunu yanıtlayan 2,872 kişinin %36.4'ü “Kendi halime gülerim”, %32,9'u “Hiçbir şey olmamış gibi davranırım”, %19,6'sı ise “Bozulurum” dedi; “Espriyi anlamamışlardır diye tekrar anlatırım” diyenlerin oranı ise %11,1 oldu. ‘Hiç sonradan pişman olduğunuz bir şaka yaptınız mı?’ sorusunu yanıtlayan 658 kişinin %69,9'u “Evet”, %30,1'i “Hayır” yanıtını verdi. ‘Size bir eşek şakası yapılsa yapan kişiye karşı tepkiniz ne olurdu?’ sorusu sorulduğunda cevap veren 688 kişinin %54,4'ü yapan kişiye küfredebileceklerini belirtirken, %24,3'ü o anki korkuyla fiziksel şiddete başvurabileceklerini ifade etti. Yanıtlayanların %8,1'i “O anki korkuyla oradan koşarak uzaklaşırım,”, %8'i “Hiçbir şey yapmam”, %5,2'si ise “Olumlu karşılarım cevabını verdi.

En önemlisi de bir sonraki gün kişinin dikkat, hafıza, davranış ve duygularında bir değişiklik olmasıyla bu hastalığı tanımlayabiliriz. Tabi bu hastalığın birçok sebebi var. Ama güncel olarak bir şeye değinmek gerekiyor. Özellikle son zamanlarda kişilerin yatağa girerken akıllı cep telefonu ve tablet gibi cihazlar kullanması uykusuzluğun sebeplerinden biri haline geldi. Biz daha önceleri yatak odasında televizyon bulundurmayın diye söylerdik. Şimdi artık yatağımıza sığdırabileceğimiz küçük teknolojik aletler var" ifadelerini kaydetti.
4 KİŞİDEN 3’Ü BİRBİRLERİNE TELEFON ŞAKASI YAPIYOR

‘Size, hayatınızda hiç kamera şakası yapıldı mı?’ sorusunu yanıtlayan 1.734 kişinin %97,7'si hayatlarında hiç kamera şakasına maruz kalmadıklarını belirtirlerken %2,3'ü kendilerine daha önce kamera şakası yapıldığını ifade etti. ‘Hiç birisine telefon şakası yaptınız mı?’ sorusuna cevap veren 1.007 kişinin %75,7'si “Evet” cevabını verirken, %24,3'ü ise “Hayır” dedi.