Türkiye’de 142 gencin intiharına sebep oldu! Mavi Balina tehlikesi devam ediyor

Özellikle ergenlik döneminde olan çocukların hayatını tehdit eden ve sadece sözlü talimatlarla onları intihara sürükleyebilen Mavi Balina oyunu tehlikesi devam ediyor. Dünyada yüzlerce çocuğun Mavi Balina oyunu nedeniyle intihar ettiği bilinirken, Türkiye'de 142 çocuk bu oyun yüzünden hayatını kaybetti. Dünya Sağlık Örgütü'nün Uluslararası Hastalık Sınıflandırma Sistemi'ne oyun bağımlılığını eklediği günümüzde, uzmanlar ailelerin artık daha dikkatli olması gerektiği konusunda uyarıyor. Peki Mavi Balina oyunu çocukları nasıl cezbediyor?

Türkiye’de 142 gencin intiharına sebep oldu! Mavi Balina tehlikesi devam ediyor

Son zamanlarda gençler arasında yayılan ve dünya çapında çok sayıda intihar vakasıyla ilişkilendirilen Mavi Balina tehlikesi büyümeye devam ediyor. İstatistiklere göre Rusya'da 130, Türkiye'de 142 gencin intiharına sebep olduğu düşünülen bu oyun, dünyanın birçok ülkesinde etkisini göstermeye devam ediyor.

Ordu'nun Altınordu ilçesindeki 17 yaşındaki lise öğrencisi İbrahim Can Duman'ın ardından, Bursa'dan gelen acı haber Siber Güçlerle Mücadele ekiplerini de harekete geçirdi. Bursa'da yaşayan 16 yaşındaki gencin kendini asması üzerine yeniden gündeme gelen Mavi Balina, çocukların yaşamını tehdit ederken, ebeveynleri de tedirgin ediyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Programı öğretim üyesi Prof. Dr. Işık Karakaya, çocuk gelişimi ve ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konularla ilgili sozcu.com.tr’ye özel bilgiler verdi.

MAVİ BALİNA OYUNU ÇOCUKLARI NEDEN CEZBEDİYOR?

İnternet oyunları rekabet içermeleri, zaman ve mekândan bağımsız olarak oynanabilmeleri, renkli, hızlı döngülü, ödül vadeden yanı gibi nedenlerle çocuklar için cezbedicidir. Çocuklar bu oyunlar aracılığıyla sosyal ilişki kurma, gündelik yaşamda yapamadıkları ya da söyleyemediklerini söyleyebilme, güç gösterebilme şansına erişebilmektedir. Mavi balina gibi oyunların diğer oyunlardan farklı olarak tehdit ve meydan okuma unsuru üzerine kurulu olduğu söylenmektedir.

MAVİ BALİNA İNTİHARLARI… “ÖL, NASIL OLSA YENİDEN DOĞACAKSIN”

İntihar, normal koşullarda küçük çocuklarda nadir görülür. Ergenlik döneminde ise sıklığı artmaktadır. Ancak bu oyunlardaki intihara sürüklenme durumu ruhsal bozukluğun bir sonucu değil, intihar davranışının psikolojik şantaj ve “ öl nasıl olsa yeniden doğacaksın” gibi mesajlarla kolaylaştığı söylenmektedir.

Çocuklara özgüven aşılamanın 6 doğru yolu İlginizi Çekebilir Çocuklara özgüven aşılamanın 6 doğru yolu

OYUN BAĞIMLILIĞI, ERKEK ÇOCUKLARINDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Sadece mavi balina oyunu için değil, genel olarak internet/oyun bağımlılığı olan çocukların bazı ortak özelliklerinden söz edilebilir. Bu çocukların arkadaş ilişkilerinde sorunları, özgüven sorunlarının olduğu, dikkat ve öğrenme güçlüğü gibi bozukluklar taşıdıkları, akademik başarı gösteremedikleri, sosyal aktiviteleri ve anne baba ilişkilerinin sorunlu ve sınırlı olduğu bildirilmektedir. Sıklıkla bu tür bağımlılıklar ergenlerde görülmekle birlikte günümüzde ne yazık ki daha küçük yaşlara kadar inmiştir. Oyun bağımlılığının erkek çocuklarda daha fazla görüldüğü bilinmektedir.

MAVİ BALİNA OYUNU OYNAYAN ÇOCUKLARDA HANGİ BELİRTİLER GÖRÜLEBİLİR?

Mavi Balina oyunundaki gibi tehdit içeren ve çocuğu zorlayan bir durumda elbette çocukta ruhsal değişiklikler olabilir. İçe kapanma, sosyal ilişkilerinin giderek kısıtlanması, keyifsizlik, huzursuzluk, hırçınlık, okul başarısında düşme gibi belirtiler dikkat çekebilir.

Mavi Balina oyununu oynayan çocuklarda hangi davranış değişikliği görülüyor?

Mavi Balina oyununu oynayan çocuklarda hangi davranış değişikliği görülüyor?

OYUN BAĞIMLILIĞINDA, ANNE BABANIN ETKİSİ

Çocukların uygunsuz internet kullanımı ve bağımlılığında ailenin de rolü olabilir. Çatışmalı anne baba ilişkisi, çocuklarına yeterli ilgi ve sevgi göstermeme, teknolojik araçları uygunsuz olarak kullanmaları çocuklarının bağımlılığını kolaylaştırıcı nedenlerdir. Benzer şekilde bilgisayar, telefon gibi araçları çocukları için bir bakıcı olarak kullanmalarının da bir neden olduğu söylenebilir.

ANNE BABA ÖRNEK DAVRANIŞLAR SERGİLEMELİ

Ebeveynler çocuklarını bilgisayar ve oyunların olumsuz etkilerinden korumak için öncelikle kendilerinin teknolojik araçları uygun kullanmaları önemlidir. Çocuklarıyla daha kaliteli zaman geçirmek için aktiviteler bulmaları, onları spor ve sanat gibi sosyal aktivitelere yönlendirmeleri uygun olacaktır.

ÇOCUK ODALARINDA BİLGİSAYAR OLMAMALI

Ayrıca çocukların bilgisayarı odalarında değil, ailenin olduğu ortamda kullanması, bilgisayar kullanımlarının denetlenmesi, hatta anne baba eşliğinde kullanılması, belirli bir zaman sınırının mutlaka getirilmesi, ödül olarak kullanılmaması önerilebilir.

Uyuşturucu belası! İkinci bölüm: Çocuğunuzun uyuşturucu kullandığını nasıl anlarsınız? İlginizi Çekebilir Uyuşturucu belası! İkinci bölüm: Çocuğunuzun uyuşturucu kullandığını nasıl anlarsınız?

MAVİ BALİNA NEDİR?

Oyunun orijinal adı Siniy Kit. Bu ismin Rus rock grubu Lumen’in bir şarkısından alındığı düşünülüyor. Şarkının sözlerinde “Neden çığlık atarsın / Kimse sesini duymazken / Konu ne, konu ne” diyor. Şarkı “ağı delip geçemeyen devasa bir mavi balinanın” öyküsünü anlatıyor.

Bu oyuna bir şekilde katılan kişilerden, çoğu şiddet içeren 50 talimatı yerine getirmesi isteniyor. 50 günlük bir süreyi kapsayan bu komutlar arasında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, belirli bir süre boyunca kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi gibi aşamalar yer alıyor. 50. günün sonunda da kişiye son aşama olan “yüksekten atlayarak ya da kendini asarak” intihar etme komutu veriliyor. Görevleri yerine getirip oyunu bitiremeyen kullanıcılara, ‘Öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın' komutu veriyor.

Çatı katındaki ölümde mavi balina şüphesi İlginizi Çekebilir Çatı katındaki ölümde mavi balina şüphesi İntihar oyunu Mavi Balina'dan kurtulan genç: 'Eğer tamamlamazsam annem ölecekti' İlginizi Çekebilir İntihar oyunu Mavi Balina'dan kurtulan genç: 'Eğer tamamlamazsam annem ölecekti' 'Mavi Balina' oyunu Bursa'da can aldı İlginizi Çekebilir 'Mavi Balina' oyunu Bursa'da can aldı Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Hastalık Sınıflandırma Sistemi'ni güncelliyor İlginizi Çekebilir Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Hastalık Sınıflandırma Sistemi'ni güncelliyor
Loading...