Sözcü Plus Giriş
GALERİ Yeşil çay ne zaman ve ne kadar içilmeli? 8 Ocak 2019 12:38
1 Sağlığa faydalarının yanı sıra kilo vermeyi kolaylaştırıcı etkisinden dolayı tüketimi oldukça artan yeşil çay, yeşil çay ne zaman içilmeli ve ne kadar içilmeli sorularını da beraberinde getirmektedir.
2 Yeşil çay ne zaman içilmeli sorusuna verilebilecek ilk yanıt yemek ile içilmemesidir. Yapılan araştırmalara göre, yeşil çay yemekler ile içildiğinde, besinlerden %60 oranında demir emilimini engellemektedir. Bu etkiyi yaratan diğer içecek ise kahvedir. Kahve ve çayların bu etkiyi yaratmasına neden olan içerik ise kafeindir. Çaylarda kafein oranının daha az olmasına karşın kahveden daha fazla demir emilimini engelleme nedeni ise, çayın ek olarak tanik asit diğer adıyla tanen içermesinden kaynaklanmaktadır. Demir eksikliği nedeni ile kansızlık hastalığının oluşmaması için, yeşil çay öğün aralarında içilmelidir. Yemeklerden önce aç karnına içmek de zararlı olacaktır. Siyah çay kadar olmasa da yeşil çay da asit özelliği içermektedir ve mide boşken içilen yeşil çay, mideyi rahatsız edebilir.
3 İkinci olarak verilebilecek diğer cevap ise uyumaya yakın içilmemelidir. Siyah çay ya da kahve kadar kafein içermese de içerdiği kafein gece uykunuzu kaçırmaya neden olabilir. Akşam yemeklerinden hemen önce ya da hemen sonra yeşil çay içmek sağlığa yararlı olmadığı için geceye kadar içebileceğiniz bir aralık bulunmamaktadır. İllaki içmem gerekiyor diyorsanız, yeşil çayı yemekleri yanında tüketmeniz daha iyi olacaktır ancak bir üst maddeyi hatırlayın. Uykusuz mu demir eksikliği mi ? Bizce ikisinide yapmayın.
4 Yeşil çay içmek için uygun olan vakit aralıklarını şöyle sıralayabiliriz; yeşil çayı iki öğün arasında içmek daha iyi olacağı için beslenme şeklinize göre saatler farklılık gösterecektir. 3 ana öğün, 3 ara öğün beslenen kişiler ana öğünler ile ara öğünler arasında; 3 öğün beslenen kişiler ise 2 öğün arasındaki saat dilimini ikiye bölerek ortaya çıkan saatler arasında yeşil çay tüketimini yapmalıdır. Zihni güçlendirmeye yardımcı olduğu bilinen yeşil çay, bu saatler dışında sabah saatlerinde de bir fincan tüketilebilir.
5 Zayıflamaya yardımcı olduğu için yeşil çay ne zaman içilmeli sorusu spor yapanlar için de büyük önem taşımaktadır. Spordan önce mi ya da sonra mı içilmeli sorularının yanıtı ise; yapılan araştırmalara göre yeşil çay içerdiği kafein nedeniyle, vücudu uyarır ve harekete geçirir. Bu nedenle spor yaparken kafein, performansı arttırır ve yakılan kalorinin artmasını sağlar. Spor yapmadan önce yeşil çay tüketimini yapmak gerekir. Yeşil çayın en iyi etkiyi yaptığı zaman, spor yapmadan yarım saat öncesidir. Spordan sonra dinlenmek isteyeceğiniz için yeşil çayın etkisi olmayacaktır.
6 Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırıcı etki göstermesinin ortaya çıkması ile zayıflamak için yeşil çay tüketenler, “yeşil çay günde ne kadar içilmeli” gibi önemli bir konuya aldırış etmeden, fazla tüketim yapmaktadır. Yeşil çay, antioksidan özelliğe sahip çok güçlü bir besindir ve tüketimine dikkat etmek gerekir.
7 Aşırı yeşil çay tüketimi uykusuzluk sorunu oluşturduğu için, kilo vermeniz için gerekli olan uykudan mahrum kalırsınız. Ortalama bir insan için yeşil çay günde ne kadar içilmeli sorusunun yanıtı ise 2-3 bardaktan fazla içilmemesi şeklinde verilebilir (bünyeye göre değişiklik gösterebilir). Düzenli olarak günde 2-3 bardak yeşil çay içtiğinizde vücudunuz buna alışacaktır ve eskisi kadar etki göstermeyecektir. Bu nedenle 2 hafta yeşil çay tüketimi yaptıktan sonra 1 hafta ara verin ve sonra yeniden 2 hafta yeşil çay içmeye devam edin. Bu döngüyü uyguladığınızda yeşil çayın etkisini daha fazla hissedeceksiniz.
8 Özellikle günden kaç bardak yeşil çay içilmeli konusu, hamile bayanlar için oldukça önem taşımaktadır. Bazı uzmanlara göre, hamile bayanlar günde 2 bardağı geçmeyecek şekilde tüketebilirler görünüşünü savunmaktadır fakat hamile bayanların yeşil çay tüketmeden önce kullandıkları ilaç ile zararı olup olmayacağını doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Buna karşılık bazı uzmanlar ise, fazla yeşil çay tüketiminin vücuttaki folik asit düzeyini olumsuz etkileyeceğini savunmaktadır. Folik asit hamilelik döneminde vücudun gerek duyduğu önemli besin değerlerinden biridir.
9 Ayrıca bu uzmanlar yapılan araştırmalara göre, hamile kalma evresinde fazla miktarda tüketilen yeşil çayın, bebeklerde nöral tüp defektleri yaşayabildikleri söylemektedir. Bu nedenle kanıt oldukça az olmasına rağmen hamile bayanların yeşil çay tüketiminden kaçınmaları gerektiğini savunmaktadırlar. Uzmanlara göre hamile bayanların yeşil çay içmemeleri için öne sürülen diğer nedenlerden birkaçı ise kafein içeriyor olması ve vücuttaki demir emilimini engellemesidir.