Sözcü Plus Giriş

Yılanlar süt banyosuyla deri değiştiriyor

Türkiye'nin en büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi'nde deri değiştirme dönemi gelen yılanlara, bakıcıları tarafından süt banyosu yaptırılıyor. Yılanlar, süt banyosu ile nemlenen derilerini daha kolay değiştiriyor.

Güncellenme: 14:54, 01/07/2021

Dünyanın dördüncü büyük hayvanat bahçesi olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi bünyesindeki Sürüngen Evi'nde 35 farklı türden çok sayıda yılan bulunuyor.

Görevliler tarafından bakımları hassas şekilde yapılan yılanların, deri değiştirme dönemleri de yakından takip ediliyor.

YILANLAR SÜT DOLU KÜVETTE BANYO YAPIYOR

Sürüngen Evi sorumlusu Sedat Daşçı, agresifleşmeleri ve iştah kaybı ile deri değişim zamanının geldiğini anladıkları yılanları, süt dolu küvete alıyor. Vücutlarının nemlenmesi ile deri değişimlerini daha kolay yapabilen yılanlara, süt banyosunun ardından kremle masaj yapılıyor.

Birçok yılanın bu işlem sırasında deri değişimi, süt banyosu yapan görevli tarafından gerçekleştiriliyor.

Deri değiştirme döneminde yılanların sorunlar yaşadığını anlatan Sedat Daşçı, süt banyosu ile yılanların deri değiştirme işlemine yardımcı olduklarını ifade etti.

“YILANLAR DERİ DEĞİŞİMİNDE ÇOK AŞIRI NEM İSTİYOR”

Daşçı, birçok yılanın deri değiştirme döneminde olduğunu, özellikle piton cinsi yılanların aşırı nemli ortamda bu işlemi gerçekleştirdiğini anlattı:

“Yılanların bakımında en büyük sıkıntıyı deri değişiminde yaşıyoruz. Yılanlar deri değişiminde çok aşırı nem istiyor. Yılanlar, derilerini kendileri değişemediği zaman müdahale ediyoruz. Hayvanları kabinlerinden çıkartıyoruz ve süt banyosu yaptırıyoruz. Yılanları süt banyosu yapıp, deri değişimlerini sağladıktan sonra yeniden kafeslerine alıyoruz.” (DHA)

İlginizi ÇekebilirHayvanları Koruma Kanunu teklifi Meclis'teHayvanları Koruma Kanunu teklifi Meclis'teİlginizi ÇekebilirRektör: Buzullar eridikçe hayvan figürleri ortaya çıkıyor Rektör: Buzullar eridikçe hayvan figürleri ortaya çıkıyor

 

Yayınlanma Tarihi:14:44,