Marketlerde satılan ve koruyucu ürünler kullanılan sağlıksız domates sosları yerine evinizde kolaylıkla muadilini hazırlayabilirsiniz. 

Rezene tohumu ve tempeh gibi beklenmedik malzemeler sosu daha iyi hale getirebilirken taze sebzeler de yumuşak bir sosa kolayca lezzet ve doku katar.

Peki iyi bir domates sosu nasıl hazırlanır? Ünlü şefler domates sosu yapmanın en iyi yollarını paylaştı.

1. Sosunuza umami tadı vermek için mantarları kullanın

Savour The Passion'ın kurucusu Şef Chris Martin, mantarların sosu zenginleştirebilecek umami aromasıyla dolu olduğunu söyledi.

Insider’a konuşan Martin, "Mantarlarımı dörde bölüp yağa, tuza ve karabibere atıp kavurmayı seviyorum. Tavada fazla sıvı kalmayıncaya kadar ve tavaya yapışmadan kızartıyorum” dedi.

2. Sebzeleri doğrayarak sosu daha doyurucu hale getirin

Culinary Ambition'ın yönetici şefi ve kurucu ortağı Yannick Tirbois, kavrulmuş sosa ince doğranmış sebzeler eklenmesini öneriyor.

Tirbois, "Bir sebze parçasını kesip soteleyin ve üzerine sosu ekleyin. Benzer büyüklükte parçalar halinde kesildiği sürece mevsimindeki tüm sebzeler kullanılabilir" dedi.

3. Soğan ve sarımsağın yer aldığı bir tavaya sosu ekleyin

Madison Avenue Pizza'nın şefi ve sahibi Sean Ferraro, "sosa derinlik ve lezzet katmak" ve "tatlılık hissi" vermek için soğan ve sarımsak kullanılmasını tavsiye ediyor.

Ferraro, Insider'a, "Soğanları doğrayın ve zeytinyağında yarı saydam hale gelinceye kadar soteleyin. Daha sonra kıyılmış taze sarımsağı ekleyin ve sarımsakları aromatik hale gelinceye kadar bir veya iki dakika soteleyin. Sosu tavaya ekleyin ve karışana kadar pişirin." dedi.

4. Daha taze, daha derin bir tat için elle kopardığınız fesleğeni ekleyin

The Chef & The Dish'ten Şef Carlotta Martinelli, Insider'a, domates sosunuza taze fesleğen eklemenin tadı artırmak için harika bir seçenek olduğunu söyledi.

Martinelli, "Fesleğen narin bir bitkidir, bu nedenle bıçağı bırakın ve ellerinizi kullanarak yaprakları yavaşça koparın ve yapraklardaki esansiyel yağların mümkün olduğunca çoğunu koruyun. Sosa tazelik ve derinlik kazandırmak için pişirme işleminin son dakikalarında fesleğen ekleyin.” dedi.

5. Rezene tohumları sosa lezzet katabilir

The Kitchen Restaurant Group'un mutfak ve içecekten sorumlu kıdemli yöneticisi Şef Michael Bertozzi, "domates ve rezene birbirinin mükemmel tamamlayıcısıdır" dedi.

Bertozzi, "Rezene tohumunu fırında veya tavada kızartın ve ardından baharat öğütücüde veya havanda ezin. Sos pişerken yaklaşık bir çorba kaşığı atın" dedi.

6. Şüpheye düştüğünüzde sosa sos ekleyin

Haven's Kitchen Sauces'ta test mutfağı müdürü ve tarif geliştiricisi olan Şef Neel Kajale, Insider'a farklı sosları birleştirmenin daha kapsamlı bir tat elde etmenin kolay bir yolu olduğunu söyledi.

Kajale, "Domates sosu genellikle tek tonludur: Ya domateslerdeki asidin ya da domateslerin asitliğini dengelemek için eklenen şekerin tadına bakarsınız. Bunu daha kapsamlı hale getirmenin en iyi yolu, baharatlar veya diğer soslarla lezzet katmaktır. " dedi.

7. Taze ve kuru otların bir kombinasyonunu kullanın

Kajale, Insider'a, domates sosunuzu kekik gibi muhtemelen mutfağınızda bulunan baharatlarla geliştirebileceğinizi söylüyor.

İşin sırrı, lezzeti en üst düzeye çıkarmak için bu bitkilerin taze ve kuru kombinasyonunu kullanmakta yatıyor.

Kajale, "Sosu karıştırmadan önce taze ve kurutulmuş otları sıcak bir tavaya biraz zeytinyağı ile eklemeyi seviyorum. Otlar yağı tatlandırır, bu da daha sonra sosa lezzet katar" dedi.

8. Önceden pişirilmiş sebzeleri ekleyin

Şef Kai Chase, "Sosuma kavrulmuş sarımsak, taze fesleğen ve mantar, dolmalık biber ve soğan gibi önceden sotelenmiş doğranmış sebzeleri eklemeyi seviyorum. Bu kombinasyon hoş bir tat ve his veriyor." dedi.

9. Daha yoğun bir sos için tempeh eklemeyi deneyin

Vegan şef ve yazar Linda Soper-Kolton, Insider'a, “Tempeh, soya fasulyesinden yapılan, sağlıklı, protein açısından zengin, fermente bir gıdadır. Öğütüldüğünde veya ufalandığında, aynı zamanda et sosunun tanıdık hissini de verir" dedi.

Şef, tempehin biraz soya sosu ve su ile kaynatılmasını, ardından herhangi bir tarifte kullanmadan önce kaynatıldığı suyun dökülmesini önerdiğini söyledi. Bu, bileşendeki acılığın giderilmesine yardımcı olabilir.