Kovancılar ilçesine bağlı Ekinözü Köyü yakınlarda 2020 yılında taş ocağı kuruldu. Taş ocağındaki dinamit patlatmalarından dolayı, kaynak suları kurudu. Köylüler, maden ocağının dinamit patlamasından dolayı mahkemeye başvurdu, ancak sonuç alamadı. Taş ocağından dolayı su sorunu çeken köylüler, yeni bir kaynak suyu buldu. Ancak yapılan incelemenin ardından bu suyun sağlığa zararlı olduğu raporu verildi. Buna rağmen, köylülerin su sıkıntısından dolayı bu suyu kullanmak zorunda kaldıkları kaydedildi.

"TAŞ OCAĞI ÇALIŞMASI SULARI KURUTMUŞ"

Jeoloji mühendisleri tarafından hazırlanan içme suyu drenaj raporunda taş ocağı çalışmasında suların kuruduğu belirterek şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan çalışmalarda kaynakların formasyonun kırıklı çatlaklı yapıdaki kireç taşlarında beslendiği görülmüştür. Kaynaklar üzerinde 2019 yılı içerisinde drenaj çalışması yapıldığı ve çalışma sonrası kaynakların üçünde toplamda 100 - 110'luk PVC boruyu dolduracak kadar (3000-5 lt/sn) debideki bir suyun elde edildiği anlaşılmaktadr. Ancak bu suyun arazide yapılan çalışmalar tarihi itibarıyla kuruduğu görülmüştür. Bu kaynakların güneydoğusunda yaklaşık olarak 200- 250 metre mesafede de bir taş ocağı işletilmektedir. Kaynaklar kireç taşlarının kırık ve çatlaklarından beslendiği için taş ocağının işletilmesi esnasında kullanılan patlayıcılarla bahse konu kaynakların yer değişmeleri veya tamamen kaybolmaları söz konusu olmuştur.”

"UYARILARIMIZA RAĞMEN DİKKATE ALINMADIK"

Taş ocağının kaynak sularına 200 metre uzaklıkta olduğunu belirten Ekinözü Köyü Muhtarı Hayati Sinem, “Taş ocağı  açılmadan önce benden önceki muhtarlık döneminde askı süreci başlamış. Ben muhtar olduktan sonra taş ocağının köy içme sularının yüzde 80’ini karşılayan kaynaklara sadece 200 metre uzaklıkta olduğunu tespit ettik. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne dilekçemizi verdik. Dilekçemizde bin yıldır akan sularımızın taş ocağında kullanılan dinamitler nedeniyle kaybolmasına ya da çekilmesine sebep olunacağını belirttik. Bu gerekçemizi Elazığ Valiliği'ne ve İl Özel İdaresi'ne ilettik. Gerekli uyarılarda bulunmamıza rağmen hiçbiri dikkate alınmadı. Bunlarla yetinmedik, Kovancılar Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduk. Taş Ocağı 2020 Mayıs ayında kuruldu. Bir yıl sonra gelip inceleme yaptılar. Elazığ İdare Mahkemesi'nde yürütmenin durdurulması için dava açtık. Bütün bu belgelere rağmen güç ve sermaye sahiplerini sevindirecek bir kararı mahkeme almış, davanın reddine karar vermiştir. Gerekçe olarak ise zamanında itirazın yapılmamış olmasını gösterdiler. Yani Allah’tan korkun, taş ocağı daha kurulmadan biz savcılığa suç duyurusunda bulunduk ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne dilekçe verdik. Bütün bu gelişmelere rağmen ilginçtir bizi ne gören ne duyan ne de soran oldu. Elazığ’da bu sorunu yaşadığımızı bilmeyen milletvekili, siyasi parti il başkanı yok. Hepsine ilettik. Kimse 2 bin kişinin mağduriyetini giderecek, elle  tutulur bir girişimde bulunmadı” dedi.