Avrupa Süper Ligi çabuk dağıldı

İngiliz ekipleri Liverpool, Arsenal, Manchester City, Manchester United, Chelsea ve Tottenham, Avrupa Süper Ligi'nden çekildiğini açıkladı. İngiliz takımların ardından üç takım daha ligden çekildi.

Avrupa Süper Ligi çabuk dağıldı

Avrupa’da yeni bir oluşum olarak yola çıkan Avrupa Süper Ligi’nde dağılmalar hızlı oldu. Kurucular arasında yer alan İngiliz ekipleri projeden çıktı. İngiliz ekiplerinin ardından üç takım daha Avrupa Süper Ligi projesinde yer almayacaklarını belirtti. İtalyan ekibi Juventus, Avrupa Süper Ligi’nin şu anda tasarlandığı biçimde başlama olasılığı kalmadığını açıkladı.

Futbol camiası ve taraftarların da yoğun baskısı üzerine Liverpool, Arsenal, Manchester City, Manchester United, Chelsea ve Tottenham Avrupa Süper Ligi’nden çekilmek için işlemleri başlattığını duyurdu. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bu turnuvada yer alacağını açıklayan 6 İngiliz takımına tepki göstermiş ve bu kararı engellemek için yasa çıkartacaklarını belirtmişti.

Avrupa Süper Ligi’nden ilk çıkan Manchester City oldu ve daha sonra diğer İngiliz temsilcileri de çıkmak için işlemlerin başlatıldığını duyurdu. Bu kulüpler arasında en dikkat çekici açıklamayı ise Arsenal yaptı. Topçular, ligden çekildiğini belirtikten sonra hata yaptıklarını ve bundan dolayı özür dilediklerini duyurdu. Bu gelişmelerin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kulüplerin doğru bir karar aldığını ifade etti.

İki takım daha çekildi

İngiliz ekipleri Liverpool, Chelsea, Manchester United, Manchester City, Tottenham ve Arsenal’in ardından İspanyol temsilcisi Atletico Madrid ve İtalyan takımı Inter, bu ligden çekildiğini duyurdu. Atletico Madrid’in resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, yönetim kurulu toplantısının ardından Süper Lig’den çekilme karar aldıkları ifade edildi. Açıklamada, kulüp ile taraftarların arasındaki uyumun önemli olduğuna dikkat çekildi.

Inter de yaptığı açıklamada, kulübün artık Avrupa Süper Ligi projesinin bir parçası olmadığı ifade edilirken, taraftarlara her zaman en iyi futbol deneyimini yaşatmak için kararlı oldukları belirtildi.

Dokuzuncu takım Milan

Avrupa Süper Ligi'nde ayrılıklar sürüyor. İngiliz ekipleri, Inter ve Atletico Madrid'in ardından organizasyondan ayrılan 9. takım İtalyan ekibi Milan oldu. Milano temsilcisinden konuyla ilgili yapılan açıklamada taraftarın tepkilerine duyarlı olmak zorunda oldukları vurgulanırken, şu ifadeler yer aldı:

“Süper Lig projesine katılma davetini dünyanın dört bir yanındaki futbol taraftarları için mümkün olan en iyi Avrupa yarışmasını sunma niyetiyle ve kulübün, kendi taraftarlarımızın yararına olacak şekilde kabul ettik.

Değişim her zaman kolay değildir, ancak ilerleme için evrim gereklidir ve Avrupa futbolunun yapıları on yıllar içinde gelişti ve değişti. Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki taraftarların sesleri ve endişeleri Süper Lig hakkında açıkça ifade edildi ve Milan bu harika sporu sevenlerin sesine duyarlı olmalı.

Futbol için sürdürülebilir bir model sunmak için çok çalışmaya devam edeceğiz.”

Avrupa Süper Ligi'nde Juventus, Barcelona ve Real Madrid olmak üzere 3 takım yer alıyor.

“İngiliz takımları üzerlerindeki baskı nedeniyle bu tür kararları almaya zorlandı”

İngiliz kulüplerinin ayrılmasının ardından bir açıklama yapan Avrupa Süper Ligi oluşumu ise yola devam edeceklerini ifade etti.

İngiliz takımlarının üzerlerindeki baskı nedeniyle bu tür kararları almaya zorlandığının vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bugün olduğu gibi teklifimizin doğru ve Avrupa mevzuatı ile tutarlı olduğuna ikna olduk. Mahkemeler de Süper Lig projesini üçüncü şahısların herhangi bir eylemine karşı korumaktan çekinmedi. Taraftarlara mümkün olan en iyi deneyimi sunma hedeflerimizi her zaman aklımızda tutarak projeyi yeniden şekillendirmek için en uygun adımları yeniden gözden geçireceğiz. Avrupa Süper Ligi, Avrupa futbolunun mevcut statükosunun değişmesi gerektiğine inanıyor. Mevcut sistem çalışmadığı için yeni bir Avrupa rekabeti öneriyoruz.”

Chelsea taraftarı protesto etti, karardan vazgeçildi İlginizi Çekebilir Chelsea taraftarı protesto etti, karardan vazgeçildi

 

Loading...