Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Talat Ünlü, halterin 2023 faaliyetlerini değerlendirdi.

Talat Ünlü, halterin içinden göreve geldiğini belirterek, "Zor bir dönemde federasyon başkanı seçildik. Hem antrenörlük yaptığım dönemlerden hem de başkanlık yaptığım yıllara bakarak 2023'te başarılı bir sezon geçirdiğimizi düşünüyorum" dedi.

Bu sezon yaş gruplarında kazandıkları madalyalara değinen Ünlü, "Avrupa şampiyonalarında yıldızlarda 23 altın, 15 gümüş ve 9 bronz, gençlerde 21 altın, 23 gümüş, 13 bronz, büyüklerde ise 6 altın, 10 gümüş ve 6 bronz olmak üzere toplam 50'si altın 126 madalya kazandık. Biz genel anlamda yıldızlar ve gençlerde çok çok başarılı bir ülkeyiz. Dünya şampiyonalarında ise yıldızlar, gençler ve büyüklerde 10 altın, 7 gümüş, 12 bronz olmak üzere 29 madalya kazandık" diye konuştu.

Büyükler dünya şampiyonasını incelediklerinde Muhammed Furkan Özbek'ten gelen bronz madalyaların önemli olduğunu vurgulayan Ünlü, "2020 Tokyo'da Muhammed Furkan, şanssız bir dönem geçirdi aslında, Tokyo'da madalya alması gerçekten mümkündü. Avrupa'daki derecesini yapmış olsa olimpiyattan madalya ile dönecekti. Nuray Güngör de Avrupa'daki derecesini yapsa Tokyo'da madalya alabilirdi" değerlendirmesinde bulundu.

Paris 2024 Olimpiyatları çalışmalarına yönelik de Ünlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Paris olimpiyatları için öncelikle kota hedeflerimiz yine Muhammed Furkan Özbek ve Nuray Güngör, Dilara Narin, yıldızlar dünya ve gençler Avrupa şampiyonu olan Tuana Süren. Erkeklerde Yusuf Fehmi Genç ile Muhammed Furkan, 73 kiloda aynı sıklette yarışacaklar ama bunlardan hangisi iyiyse o gidecek. İkisi de milli takımda çok ciddi şekilde hazırlıklarını devam ettiriyor, rekabet halindeler. Bu hem onlar için hem bizim için büyük bir avantaj."