Popüler tatil rotalarından biri olan İspanya, turistlere yönelik dolandırıcılık iddialarıyla gündemde… 

Konuyla ilgili bir Reddit başlığında Olyve_Oil adlı kullanıcı, "Size çiçek veya biberiye vermeye çalışan veya avucunuzdan falınıza bakmaya çalışan herkesten vebalı gibi kaçının. Onların varlığını bile kabul etmeyin." 

"Bunlar dost canlısı yerel halkın nazik jestleri gibi görünebilir, ancak şüphelenmeyen turistler genellikle sonrasında hesapta olmayan bir ödemeyle karşı karşıya kalır. Sabit bir fiyat yoktur ve yasal olarak ödeme zorunluluğu olmasa da turistler sıklıkla kendilerini bunu yapma konusunda baskı altında bulurlar." diye uyarıda bulundu.

Bunun gibi sahneler büyük şehirlerde sık sık yaşanıyor ve çoğunlukla önemli turistik mekanlarda veya kalabalık toplu taşıma istasyonlarında gerçekleşiyor.

Express'in haberine göre başka bir Reddit kullanıcısı da ilk uyarıyı destekleyerek, "İnsanlardan gül veya buket kabul etmeyin. Sizi ödemeye zorlayacaklar." diye yazdı.

GECE HAYATI ÇOK GEÇ BAŞLIYOR

Dolandırıcılık uyarısına rağmen İspanya'da gece geç saatlerde yemek yeme kültürü, birçok turist için ilginç bir kültürel değişim olabiliyor, çünkü çocuklar da dahil olmak üzere ailelerin gecenin ilerleyen saatlerine kadar dışarıda görülmesi ülkede yaygın bir manzaradır.

Bu yerel geleneği yineleyen başka bir sosyal medya kullanıcısı da, "Sabah 6'da koşuya çıkıyordum ve insanlar kulüpten yürüyerek dönüyorlardı. Gece hayatı bazen gece 1'e kadar başlamıyor. Sıcaklık nedeniyle öğleden sonra dinlenmek olağan bir şey." diye yazdı.

Kentteki kalabalık alanlarda yankesicilik da yaygın bir olay olduğu için turistlerden buna göre dikkatli olmaları belirtildi.