Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat
682 gün sonra ilk oraya gitti

682 gün sonra ilk oraya gitti

Aralık 28, 2012 |

Soner Yalçın, tahliye kararının ardından Silivri Cezaevi'nden ayrıldı.

Tutuklu yargılandığı Odatv davasının 15′nci duruşmasında tahliye olan gazeteci-yazar Soner Yalçın, cezaevinden çıktı. Cezaevi çıkışında ilk olarak oğlu Aren Soner’e sarılan Yalçın, yaptığı açıklamada “Bize yenilgiyi öğretemeyeceksiniz. Biz yenilgiyi öğrenmeyeceğiz ve inadına yazacağız” dedi.

Cezaevinden ayrılan Yalçın, Asmalımescit’te yemek yedi

ODAtv davası kapsamında tahliye edilen gazeteci Soner Yalçın, Silivri Cezaevi’nden çıktıktan sonra arkadaşları ve yakınları ile birlikte Beyoğlu Asmalımescit’te bulunan bir restoranda yemek yedi. Yalçın’ın burada çekilen fotoğrafı bir sosyal paylaşım sitesinde yayınlandı.

 

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 3′ü tutuklu 13 sanıklı davanın bugünkü duruşmasında Soner Yalçın’ın tahliyesine karar verildi. Kararın ardından Soner Yalçın’ın yakınları ve arkadaşları Silivri Cezaevi önünde giderek, Yalçın’ın çıkışını beklemeye başladı. Bekleyenler arasında Yalçın’ın oğlu Aren Soner Yalçın, eski eşi ve avukatı Feza Kutanoğlu, arkadaşı Halide Didem Kurt, CHP Milletvekili İlhan Cihaner ve Yalçın’ın gazeteci arkadaşları vardı.

Geç saatlerde çıkması beklenen Soner Yalçın, işlemleri hızlı yapılınca saat 20.30 sıralarında cezaevinden çıktı. Yalçın, cezaevi aracından indikten sonra oğlunu kucaklayarak öptü. Daha sonra yakınlarına sarılarak hasret gideren Yalçın basın açıklaması yaptı.

Açıklamasına, ” Buraya çok başka duygularla geldim. Başka sözler söyleyecektim ama söylemeyeceğim” diyerek başlayan Yalçın, ” 75 yaşındaki bir Yalçın Küçük’e bu yapılmaz. Bu insan bir bilim insanı. Bu insanın kitapları dünya üniversitelerinde konuşuluyor. Bu insanın hepinizin boyu kadar kitapları var. Ben niye dışarıdayım, Yalçın Küçük neden içeride arkadaşlar. Bunu lütfen sizlere söylüyorum, bunun peşini bırakmayın. Sadece Prof. Küçük değil burada Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu da var. Bu insan bir rektör. Bu insan binlerce insana ameliyatlarla hayat vermiş. Bu insan kanser, bu insan işte böyle bir evladını kaybetmiş. Ve bu insanı içerde tutmakta neden inat ediyorlar. İşte prof. Dr. Mehmet Haberal, yazıktır, ayıptır bu ülkenin vicdanı nerde. Sadece birkaç tane onurlu gazeteciye mi kaldı bu. Nerede o ülkenin gazetecileri, bu insanlar nerede. Bu öğretim üyeleri nerede. Bir tek biz değiliz. Hepiniz ayağa kalkın” dedi.

GAZETECİ GERÇEĞİN ARKASINDA DURUR, HAKİKATE AŞKLA BAĞLIDIR

Yalçın, Odatv’de Ergenekon davasının yazdıkları için tutuklandıklarını belirterek, “Burada bir dava yok. Bu dava sadece Odatv davası değil. Biz Odatv’de Ergenekon’u yazdığımız için tutuklandık. Ben oradaki insanların büyük çoğunluğunu tanımam. Tanıdıklarımla da mahkemelik olmuşum. Ama bir gerçek var. Gazeteci gerçeğin yanında durur. Hakikate aşkla bağlıdır. Size sesleniyorum meslektaşlarım. Bu dönemde gazetecilik yapacaksanız buradaki zulmü görün. Burada bir zulüm var. Buna kimse gözünü kapatamaz. Gazeteci sadece gerçeğin yanında durur. Biz gazeteciler kendimizi iktidarlara cemaatlere beğendirmek zorunda değiliz. Böyle bir sorumluluğumuz ve zorunluluğumuz yok. Kimseden izin alarak yazmayız. Biz kimseden izin alarak düşünmeyiz. Düşünürüz özgürce ve özgürce yazarız. Ve son olarak şunu söylemek istiyordum. Birileri Soner Yalçın’ı ve diğer yürekli, onurlu gazetecileri cezaevine atarak kalemini eğeceğini, kalemini kıracağını düşünebilir. Ama biz öyle olmayacağız. Çünkü biz cezaevinde yatmayı zindanda kalmayı Namık Kemal’den öğrendik. Biz bu vatana hasret içinde sürgünde yaşamayı Nazım Hikmet’ten öğrendik. Biz Aziz Nesin’den, Sabahattin Ali’den, Rıfat Ilgaz’dan inadına gazete çıkartmayı öğrendik. Biz Abdi İpekçilerden, Uğur Mumculardan, Bahriye Üçoklardan, Hrant Dinklerden, Ahmet Taner Kışlalılardan, Hablemitoğlu’dan ölmeyi öğrendik. Ama bize yenilgiyi öğretemeyeceksiniz. Biz yenilgiyi öğrenmeyeceğiz ve inadına yazacağız” dedi.

Silivri Cezaevi’nden ayrılmasının ardından Soner Yalçın, avukatı ve ailesiyle Silivri Nöbet Çadırı’na gitti

Babasına kavuşan Aren Soner Yalçın “Babamı çok özlemiştim. Bana yılbaşı hediyesi oldu. Bu süreçte bazı şeyi unuttum. Şimdi tekrar hatırlayacağım” dedi.

 AHMET NECDET SEZER’DEN GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

Soner Yalçın daha sonra yakınları ve arkadaşları ile hasret giderdi. Ardından oğlunun elini tutarak İşçi Partililerin cezaevi karşısına kurdukları çadırı ziyaret eden Yalçın’ı eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet telefonla arayarak geçmiş olsun dileklerini iletti.Yalçın bir süre çadırda kaldıktan sonra yakınlarıyla birlikte evine gitmek için Silivri’den ayrıldı.

 

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • http://www.facebook.com/mehmet.kurthan Mehmet Kurthan

   Soner Yalçın Tahliye oldu diye sevinen arkadaşlar
  görüyorum.. Ama ben sevinemiyorum… 
  ADALET yerine mi geldi ki sevineyim… 
  Bunca süre Soner Yalçın’a eziyet çektirenler gezip eğleniyorlar….  Sahte belgeler üretenler gezip
  tozuyorlar..  Yurtseverlerin
  bilgisayarlarına girip oralara pislik bırakan F 
  tipi örgüt mensupları yerindeler .. Ben nasıl sevineyim ki?.. Bu
  davadaki TAHLİYE gibi tutuksuz yargılama kararları benim vicdanımı tatmin
  edemez..

   

  • al35

   Adalet tabi ki yerine gelmedi ,ama mutlaka oda olacak.

 • ULUCINAR

  geşmiş olsun

 • antimolla

  Sn.  Soner  yalçın,  Geçmiş  Olsun….
  Sendan  evvel,  Sn.  Eski Cumhurbaşkanımıza,   Ben  Teşekkür  edebilirmiyim.
  Sn.  Cumhurbaşkanım,  Teşekkürlerimi  Borç  Bilirim.  Saygılarımla….
  Abi,  tekrar  Geçmiş  Olsun…

 • ULUCINAR

  hoş geldin

 • real76

  Yiğidim Aslanım nihayet serbest.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100004829679600 Münasip Lisan

  Hoş geldin aydıncık, kalemin her zaman halktan yana olsun, milletimin değerlerine ters düşme hiç bir zaman, ve her zaman ülkemin tüm vatandaşlarını sev, kucakla… Sadece ulusalcıların, solcuların, değil tüm insanlarımızın özgülüklerini savun, ötekileştirme, ayrıştırma insanları, senden değil diye hakaret etme, aşağılama, herkesin inacına kültürüne verdiği oya saygılı ol, herkesin yazarı ol her kesim kendinden bir şeyler bulsun sende. Dikkat et sırf muhalefet olsun diye muhalefet yapma, ya da yandaş ve ya candaş olma sadece sadevatandaş ol, halktan biri ol. Siyasi iktidarı eleştiriken ideolojik bakma, her zaman başarıyı tebrik et, başarısızlığı eleştir, daha iyi çözümler üret. Halktan yana ol ki haklta senden yana olsun her zaman.Sadece bir kesimden yana olursan, sadece o bir kesim senden yana olur.  Kimseye kazanamazsın böylece, halkı kazanmaya bak derim… Çünkü ülkemizde muhalefet sorunu var, sadece tarafların kalemleri, tarafların gazeteleri, tarafların üniversiteleri ve rektörleri, tarafların sanatçıları, tarafların kanalları var ama vatandaşın hiç bir tarafı yok. Halkımı savunan gerçekleri anlatan kimse yok. İdeoloji bitiriyor ülkemi. Aşalım artık bu duvarları…

 • http://www.facebook.com/cem.deniz.92798 Cem Deniz

  bu davaları uyduranlar da sahte deliller üretip insanların özgürlüklerini gasp edenlerde buna alet edenlerde ömürboyu alınlarındaki kara lekeyle dolaşacaklar…

 • forewertime

  2 yılın sonunda ne oldu hangi hukuki deliler,durumlar değişti,2 yılın hesabını kim,hangi vicdanla verecek,yinede geçmiş olsun.bakalım nihai vicdanlar ne diyecek.

 • http://profile.yahoo.com/DACW5W7C3SN4MRV7CFVDME4V5Y Anton

  Öbür sucsuzlarida cikarsalar iyi olur yilbasindan önce en azindan ailelerine kavusurlar cocuklari bir yilbasini BABALARIYLA gecirlerdi en azindan , onun yerine AKP`de bir sürü tertemizlermis ya onlardan birini atin iceri.

 • http://www.facebook.com/mehmet.kurthan Mehmet Kurthan

  ADAM kimdir…  VİCDAN nedir.. GAZETECİ kime denir..
  Hepsi bu kısacak videoda..

 • haldeh

  Kesin birilerini satıp çıkmıştır :) koyun can derdinde……

  • destanyazar

   Kuldan utanmıyoran, Allah’tan utan vicdansız.

   • maksut

    vicdansız az bunlara…kansız bunlar

  • antimolla

   İyi  bildin !
   Senin  gibi  satılık  bi  tane  çıkar , Makarnacı…

   • haldeh

    Happyness e toplu yanıt;
    O çok savunduğunuz generallerin, biriniz çıksın ve bana anlatsın siyonistlere çalışmadığını, örneğin başbuğ, o adamın ağlama duvarında Kudüs’te ne işi vardı? Maskecikler sizi, asıl siz sattınız bu vatanı yahudilere. Ve hala işbirliği içindesiniz… Bunu farkedemeyecek kadar, basiretsiz insanlarsınız!

  • http://www.facebook.com/huseyin.yakupoglu.1 Hüseyin Yakupoğlu

   herkesi kendin gibi biliyorsun di mi :) ? ilk önce haberi oku. can derdinde olacak şekilde mi açıklama yapmış…

  • http://www.facebook.com/ozan.sekkin Ozan Sekkin

   Herkesi kendin gibi görme, satsaydı zaten içeri alınmazdı. Bu, dik duruşun karşısında yalakaların attığı geri adımın en büyük göstergesidir. Merak etme, çok yakında tüm tutsaklar özgürlüğüne kavuşacak.

  • al35

   satmak deyince:kişi kendinden bilirmiş işi.

   • haldeh

    Sen ve senin gibiler ruhlarını şeytana satmışsınız, daha satılmış satmış diye havlama!

    • ercan41

     Kiliselerde mum diken bizler değiliz…..

  • ercan41

   Senin gibi ülkelerini satmıyorlar, ş..iz kimin can derdinde olduğu aşikar

   • haldeh

    Şerefsizin önde gideni! Biz sizin gibi TC kurumlarını İsrail’e satmadık. Önlerinde diz çökmedik! Sizin gibi!

    • ercan41

     Bunları kime sattınız şerefliler; liste uzun umarım yayınlarlar….

     Son
     10 yılda satılan kuruluşlar… 1-TAKSAN2-GERKONSAN3-SEKA
     Afyon işletmesi 4-
     SEKA Balıkesir işletmesi5-
     SEKA Çaycuma işletmesi6- SEKA Kastamonu işletmesi7- SEKA
     Aksu işletmesi8- SEKA Taşucu Tersane Alanı9- SEKA ya ait 4
     taşınmaz10- TZD Sakarya işletmesi11- THY USAŞ12- TDi
     Trabzon Limanı13- TDi Dikili Limanı14- TDi Kuşadası
     Limanı15- Sümer Holdinge Ait Merinos Halı Fabrikası16-
     SÜMER HOLDiNGE Ait ERYAĞ17- SÜMER HOLDiNGE Ait Adıyaman
     işletmesi18- SÜMER HOLDiNGe ait 117 adet taşınmaz19-
     KBiye ait 103 arsa, 89 lojman20- EBÜAŞ-MEYBUZ21- EBÜAŞa
     ait 54 taşınmaz22- TEKEL Kaya Tuz23- TEKELe ait 30
     taşınmaz24- ESGAZ25- BURSAGAZ26- ETi BAKIR27- ETi
     GÜMÜŞ28- ETi KROM29- ETi ELEKTROMETALURJi A.Ş30-
     Çayeli Bakır işletmeleri A.Ş31- KBi Samsun işletmesi32-
     KBi 65 adet taşınmaz33-DiV-HAN A.Ş34- Amasya Şeker
     Fabrikası35- Kütahya Şeker Fabrikası36- SÜMER HOLDiNGe
     ait TÜMOSAN37- SÜMER HOLDiNG Malatya işletmesi38- SÜMER
     HOLDiNG Bakırköy işletmesi39- SÜMER HOLDiNG Diyarbakır
     işletmesi40- SÜMER HOLDiNG Çanakkale Deri işletmesi41-
     SÜMER HOLDiNGE Ait 108 Adet Taşınmaz42- SÜMER HOLDiNG
     Ortadoğu Teknopark A.Ş43- SEKA Karacasu işletmesi44- SEKA
     Ankara Alım Satım Binası Müdürlüğü45- SEKA Ardanuç
     işletmesi Varlıkları46- TÜGSAŞ47- TÜGSAŞ Gemlik Gübre
     San. TAŞ48- TÜGSAŞ-iGSAŞ HiSSELERi % 10049- TÜGSAŞ Urfa
     Depoları arazisi50- TÜGSAsa ait 23 taşınmaz51- iGSAŞ
     Kütahya Gübre Varlıkları 52- TEKEL Alkolü içkiler San.
     A.Ş53- TEKELe ait 60 adet taşınmaz54- TEKEL İnegöl
     Kibrit Fabrikası T.A.Ş55- TEKEL Gemlik Sun.ip.Mües. T.A.Ş56-
     TEKEL Tuzluca Tuzlası57- TEKEL Sekili Tuzlası58- EBÜAŞ
     Samsun Soğuk Hava Deposu59- EBÜAŞ Manisa Kombinası60-
     EBÜAŞ Manisa Arsası61- EBÜAŞa ait 101 adet Taşınmaz62-
     TDi ANKARA FERiBOTU63- TDi Samsun Feribotu64- PETKiM 2adet
     taşınmaz65- TEDAŞ 1 arsa, 1 adet trafo binası66- TEDAŞ 1
     adet taşınmaz67- ATAKÖY Turizm A:Ş68- ATAKÖY Otelcilik
     A:Ş69- ATAKÖY Marina Ve Yat işletmesi70- SÜMER HOLDiNG
     Beykoz işletmesi71- SÜMER HOLDiNG istanbul imar LTD.ŞTi72-
     SÜMER HOLDiNG 2 adet Taşınmaz73- TDi Karadeniz Gemisi74-
     TEKEL Kristal Tuz Rafinerisi75- TEKEL Kağızman Tuzlası76-
     TEKELe ait 49 adet taşınmaz77- TÜPRAŞ 2 adet taşınmaz78-
     TDi 1 Adet Taşınmaz79- SEKA 5 Adet taşınmaz

    • ercan41

     10 yılda sattıklarınızı buraya yazmaya kalksam ne senin beynine nede bu sayfaya sığar…. Kinyas efendi

  • maksut

   sizin gibi  kimin gemisine binerse kaptan sensiz demediği için yattı iki yıl …

 • sencare

  Esaretin son olsun, hoş geldin aramıza, geçmiş olsun sana cesur kalem…

 • mpolo11

  Bu gün gercekden Tarihi bir gün  Mizrak cuvala sigmadi,Soner Yalcin cikdi yetmez bu halkin vicdanini rahatlatmak icin diger sucsuzlarinda acilen cikmasi gerekiyor, dikkat edin Türkiyede iki tane gercek Vatansever Cesur Baro Baskani var buda bu milletin sansi, ya Cemaat Akp li olsalardi Ankara ve istanbul ilk günden bu güne kadar her davayi takip edip halkin güvenini tam destegini aldilar oysa Silivri Hakim ve savcilarida güvenimizi almaliydi neden Güvensizlik duydugumuzu bir kez daha düsünsünler ilerde cocuklarinin torunlarinin yüzüne bakabilsinler. 
  Ayrica Hukuk adami Halkin sevgilisi Dürüstlük Abidesi Unutulmayacak Cumhurbaskanlarimizdan biri olan Sayin Ahmet Necdet Sezerin Soner Yalcin i Telefonla aramasini cok ama cok anlamli buluyorum.

 • destanyazar

  Bir gün bu komploları düzenleyen hainleri, o cezaevlerinde görecegiz Allah’ ın izniyle.

 • mete akkalyoncu

  Darısı tüm iftira atılmışlara…

 • http://twitter.com/smyrnastar72 starlightstarbright

  Büyük geçmiş olsun ..Allahın yardımıyla mucizeleriyle tüm haksız yere yatan rektörlerimiz komutanlarımız yazarlarımız gazetecilerimiz sonsuza kadar esaretten kurtulup ailelerine en kısa zamanda kavuşsunlar İnşallah 2013 de….

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100003004474884 Volkan Özkan

  suçsuzsa herkes çıksın ama birileri bu ülkede darbe şakşakçılığı yapıp asker postalı öpüp sonrada özgürlük diyecekse buna ne  denir sizce 

 • ys59

  ALLAH Soner Yalcin’i sevenlerine kavusturdu.Insallah haksiz yere,adaletsizce tutuklu tuttuklari diger tutuklularda tez zamanda sevenlerine kavusurlar.

 • http://www.facebook.com/orhan.karaterzi Orhan Karaterzi

  GEÇMİŞ OLSUN . ALLAH BİR DAHA ORALARA DÜŞÜRMESİN .

 • gega34

  Silivri cezaevinin Cesur ve Mert Kalemşörü geçmiş olsun ve yeniden aramıza hoşgeldin..

 • YILDIRIM_35

  Geçmiş olsun Soner Yalçın. Tahliye oluşuna sevinmişler ama ben sevinemedim. Daha çok ikiyıldır suçsuz yere yattığına üzüldüm. Çok vahim bir olay insan sevinmelimi üzülmelimi kestiremiyor. Birtek Soner Yalçın olsa sevinelim. Silivri esir kampında bini geçkin vatansever hala yatmakta. Teröristi tanık yapan vatansever Atatürkçüleri sanık yapan cemaat ve abd güdümlü yargıyı kınıyorum. Ama unutulmasın ” keser döner sap döner gün gelir hesap döner”

 • Kürşad Türkoğlu

  Soner Yalçın Tahliye oldu. Yani uzatmaya, evirip çevirmeye gerek yok “suçsuz bulundu” Eğer Yalçın suçsuz bulunduysa, bu onun bilgisayarından çıkan 6 adet sözde word dosyasının da sahte olduğunu ve bu bilgisayara başkaları tarafından konduğu anlamına gelir. Çünkü ortada bu dosyalar varsa ve gerçekse tahliye olamazdı. Bu ne demek? Bu şu demek; demek ki, bu belgeler bir çete tarafından sahte olarak hazırlanıp, sanal yollarla kişilerin bilgisayarlarına yerleştirilip suç unsuru yaratılıyor. Aynen Teğmen’in cep telefonuna yerleştirilen Hizbul numaraları gibi ki, oda hem mağdur hem de askerliğinden olmuştu. Yerleştiren polis ise görevde. Bu savcı ve hakimlerce; yani mahkemece kanıtlanmıştır ki, ortada polis odaklı bir çete vardır ve bu çetenin çökertilmesi gerekmektedir.. Siz bu çetenin peşine düşen, bu kurum için denetleme yapan ve bu adi, hain suçluları bulmaya çalışan birilerini görüyor musunuz? Ben görmüyorum.. O zaman Yalçın neden dışarıda? Dışarıdaysa bu çete neden aranmıyor? Bu kediyse et nerede, etse kedi nerede?

 • Ozgurhayat

  Maalesef bu tahliye kararina sevinemiyorum, giden iki yili kim geri getirecek, en önemliside olayin tezgahtarlari kim ve hálá serbest, darisi diger sacma sapan davadan yargilanan Yurtseverlerin basina..

 • rasit

  iSTE GERCEK GAZETECi.  HiC KORKMADAN YOLSUZLUKLARIN VE HAKSIZLIKLARIN UZERiNE KORKUSUZCA GiDEN,   KiMSEYE YALAKALIK YAPMAYAN BiR BABAYiGiT.  iYi Ki VARSIN SONER YALCIN.  BAKALIM O AKP VE CEMAAT YALAKASI GAZETECiLER NE DiYECEK SiMDi?