Türkiye'nin bağımsız haber sitesi!

Sözcü Hayat
Haşim Kılıç’tan AKP’ye sert eleştiri!

Haşim Kılıç’tan AKP’ye sert eleştiri!

Kasım 22, 2013 |

Haşim Kılıç, "Seçim yaklaşıyor. Bu milletin huzuruna nasıl çıkacaklar. 2011 yılında söyledikleri, verdikleri sözlerin izahını nasıl yapacaklar bunlar" dedi.

Kılıç, KTO Karatay Üniversitesi tarafından Mevlana Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi Başkanının konuştuğu konuların genellikle siyasi olduğunu söyledi.

“Siz bakmayın adımızın mahkeme olduğuna. Her ne kadar ismimiz mahkeme ise de yaptığımız iş siyaset” diyen Kılıç, şöyle konuştu:

“Ondan dolayı zaman zaman politikacıların çok sert eleştirileriyle karşı karşıya kalırız. Politikayla, siyasetle ilgili bir şey ifade ettiğimiz zaman söyledikleri ilk şey; ‘Cübbelerinizi çıkarın gelin’. Oysa Anayasa Mahkemesi’nin elinde denetim yaptığı anayasa var. Bu anayasaya göre yasaların anayasaya uygunluğunu denetliyor. Anayasa siyasi bir metindir. Ona uygun ya da uygun olmadan çıkarılan yasalar da siyasi metinlerdir. Ben bu ürünleri denetliyorum. Dolayısıyla benim siyasetten ayrı, onlara bulaşmadan hayat sürmem mümkün değil.”

Kılıç, demokratik bir düzenden bahsedilebilmesi için demokratik bir anayasanın olması gerektiğini, Türkiye’nin anayasa tarihine bakıldığında demoktatik bir anayasanın olduğunu ifade etmenin mümkün olmadığını belirtti.

Doğrudan halkın temsilcilerinin katıldığı, onların hür iradesiyle hazırlanan bir anayasa yapılması gerektiğini vurgulayan Kılıç, şunları kaydetti:

“Böyle bir anayasa yok ise zaten işin başında çok ciddi yara almışsınızdır. Bugünkü durumda anayasaların yapılış şekline baktığımızda ne oluyor. Kenan Evren’in yaptığı anayasa ile bugün yapılmak istenen anayasanın arasında bir fark var mı? Doğrusu ben fazla bir fark görmüyorum. 1982 Anayasası’nı Kenan Evren ve 5 arakadaşı hazırladı. Cunta, darbe yaptı. Arkasından bu anayasayı hazırladı ve halka ‘onaylayın’ dedi. Bugün Parlamentoyu oluşturan siyasi partilerimiz bir anayasa yapmak üzere harekete geçti. Peki nasıl geldi bu arkadaşlar? Yine siyasi parti başkanlarının iradeleriyle oluşmuş milletvekillerinin oluşturduğu bir Meclis var. Yani Kenan Evren’in yazdıklarıyla, bunların söyledikleri arasında ne fark var Allah aşkına? Şimdi o zaman şu çıkıyor. Demek ki bir Meclisin sağlıklı oluşabilmesi için ciddi bir siyasi partiler kanunu ve bir de seçim kanununun hazırlanması lazım. Bunlar hazırlanacak ve bunlar sonunda oluşturulacak Mecliste siz gerçek bir demokratik anayasayı üretebilirsiniz. Aksi halde mümkün değil.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Herkes kırmızı çizgilerini sağ cebinde saklıyor”

Kılış, 2011 seçimlerinden sonra bütün partilerin milletin karşısına yeni bir anayasa için çıktığını ve insanları heyecanlandırdıklarını belirtti.

Çalışmalar sonucunda Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun oluşturulduğunu anımsatan Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:

“Her partinin gücüne bağlı olmaksızın 3′er kişilik bir komisyon oluşturdular. Arkadaşlar incelemeye başladılar. Tabii herkes kırmızı çizgilerini sağ cebinde saklıyor. Kimse çıkarmadı. Konuşmaya başladılar. İlk 60 maddede anlaştılar. Ondan sonraki maddelerde yok. Anlaştık dedikleri maddeler zaten anlaşılmayacak maddeler değil ki. Kenan Evren’i de getirseniz aynı maddeleri yazacaktı ve yazdı da zatan. Bu arkadaşlar 60 maddede anlaştılar. Bunlar zaten katalog haklar. Bu haklarda anlaşmak içn çok çaba sarfetmenize zaten gerek yoktu. Esas anlaşılması gereken konular ceplerinde ve bekliyor. Demokrasinin müzakere imkanını kullanmadılar. Kullanmadıkları için de uzlaşamadılar. Eğer müzakere edilseydi, uzlaşma sağlanmış olurdu. Bunun için uzlaşma kültürünüz olacak. Bunların hiçbirini maalesef biz göremedik. Sonucu hepiniz biliyorsunuz. Bitti bu iş. Seçim yaklaşıyor. Bu milletin huzuruna nasıl çıkacaklar. 2011 yılında söyledikleri, verdikleri sözlerin izahını nasıl yapacaklar bunlar. Ben doğrusu kendimizi evlenme vaadiyle kandırılmış insanlara benzetiyorum. Nikah masasına oturulmadı. Bunun faturasını bu siyasi partiler çekecektir.”

Yüzde 10 barajı

Kılıç, hükümetin seçim sistemiyle ilgili bazı alternatifler sunduğunu, yüzde 10 barajına karşı 3 alternatifi oluşturduğunu dile getirdi.

Konunun o günden bu yana hiç gündeme getirilmediğine dikkati çeken Kılıç, “Dut yemiş bülbül gibi susuyorlar. Hiçbir tartışma olmuyor. Bu baraj, en çok eleştirilen ve tepki duyulan madde değil mi? Niye konuşmuyorsunuz? Getirilen alternatiflerin doğru olduğunu ifade etmiyorum. Bu konuda ciddi sorun var. Bununla ilgili çözüm öneriliyor ama tartışılmıyor. Bence bu konuda da herhalde samimiyet yok. Yüzde 10 gerçekten yüksek. Çok ciddi bir rakam değerlendirme dışı kalıyor. Bu insanların oyları Meclise yansımıyor.”

Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisini kesilmesi

Kılıç, Cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisinin kesilmesinin, anayasal bir hüküm olduğunu söyledi.

Bunu ortadan kaldırmak için anayasayı değiştirmek gerektiğini ifade eden Kılıç, “Şimdi büyük bir dert sardı bizi. Endişe içindeyiz. Yarın Cumhurbaşkanını halk seçecek. Yanında da çok güçlü bir hükümet var. Bunlar başlayacak kavga etmeye. Ne yapacağız? Parlamanter sistem gibi gözüküyor ama yapılacak şey çok açık. Eğer siz anayasayı değiştiremiyorsanız, yarı başkanlık veya başkanlık sistemine geçemiyorsanız, yapılacak bir tek şey var. Cumhurbaşkanının yetkilerini sembolik hale getirmektir. Bunu getirmediğiniz sürece bu kavga kaçınılmazdır. Bu kavga halk seçtiğinden dolayı değil. Sebep cumhurbaşkanının yetkilerinin çok olması. Onun için yetkilerini sembolik hale getirirsek kavga ve gürültüyü en aza indiririz” diye konuştu.

Tutuklu milletvekilleri

TBMM’ye başörtüsüyle girme konusunda Meclisin tutumunu takdirle karşıladığını ve alkışladığını ancak bir konuda da bir ayıbın olduğunu, bu ayıbın da temizlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Bu konuda daha önce hiç konuşmadığını ifade eden Kılıç, şunları kaydetti:

“8-9 tane seçilen milletvekili hapiste. Gerçi bir kısmı artık hükümlü hale geldi herhalde… Tahmin ediyorum ama. Bu insanlar seçimlere girdiler. Eğer siz bu insanları parlamentoya getirip çalıştıramayacaksanız bunları seçime niye soktunuz. Seçime sokmasaydınız ya… Arkadaşlar bu insanların arkasında hiçbirinin düşüncesine katılmıyorum, katıldığım için söylemiyorum ama ben fikir namusu taşıyan bir bir insan olarak bir başkasının özgürlük sorununa sahip çıkıyorum. O insanın özgürlük yükünü, hak ihlalinin meydana getirdiği yükü paylaşmak istiyorum burada. Bu milletvekillerinin arkasında belki 1 milyona yakın insan var. Oy verdi bunlara. Eğer bunların her birinin 100 bin oy aldığını düşünecek olursanız şu kadar insan Mecliste temsil edilmiyor. Bunların ifade özgürlükleri ortadan kaldırılmış. Bırakın, milletvekilini, 1 milyon insan şu anda Mecliste temsil edilmiyor. Edilmesi gerektiği halde… Baraj aşılmış, bütün şartlar oluşturulmuş ve milletvekili seçilmiş ama temsil edilmiyor. Benim için bu 1 milyon insanın ifade özgürlüğü önemli. O 8 tanesi için söylemiyorum yani. Arkasında temsil ettiği insanlar için söylüyorum. Bu insanlar temsil edilmelidir. Bunu yargı çözemedi. Çok söyledik çok şeyler çıktı ama çözemedik maalesef. Çözülemedi. Bu parlamentonun çok rahat çözebileceği bir sorun. Parlamento, başörtüsünde nasıl ki milletvekillerinin insan onuruna sahip çıktıysa burada da aynı şekilde o insanların onuruna sahip çıkması gerekir. Çünkü kendi içlerinden birileri bunlar. Efendim, bu insanlar dışarı çıkarsa suçsuz mu? Hayır. Tutukluluğun sona ermesi o insanın suçsuz olduğu anlamına gelmez arkadaşlar. Onlarca yol, metot var. O tedbirlerden birini uygulayarak dışarıdan yargılanmak üzere çıkaracaksınız ama parlamentoda görevini yapacak. Bunu beceremedik. Parlamentodaki partiler acil bir şekilde bu konuyu ele almalı. Onlarca denetim usulü ve tedbirler var. Bu tedbirleri uygulamak ve dışarıdan yargılanmaları devam ettirmek suretiyle bunların tahliyesi sağlanmaladır.”

Kılıç, bu kişiler hakkında hüküm kesinleştiği takdirde söylenecek bir sözün olmadığını, Meclisten alınıp cezaevine konacağını dile getirdi.

Bu kişilerin; kaçma ihtimali, delilleri yok etme ve değiştirme gibi ceza hukukunun malum hükümleri nedeniyle tutuklu olduğunu anlatan Kılıç, “Şu ana kadar deliller toplandı. Yıllar geçti aradan, yapılması gerekenler herhalde yapıldı. Artık bunların tutukluluklarının devamını gerektirecek bir şey de yok aslında. Yargımıza talimat vererek temennide bulunmak istemiyorum ama bunun çözüm yeri bence parlamentoydu. İddia ediyorum, tek cümlelik bir yasa maddesiyle çok rahat çözebilirlerdi, çözmediler. Ben demokrasi adına bunu çok önemsiyorum. Ben de düşüncelerine katılmıyorum ama… Ünlü düşünür Voltaire, ‘Düşüncene katılmıyorum ama hakkını ve özgürlüğünü sen ölünceye kadar savunacağım’ diyor. Ben bunu söylüyorum” ifadelerini kullandı.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Sözcü veya sozcu.com.tr sorumlu tutulamaz.

 • Mustafa Bulent E

  yataga dusmedıysen bir sorun yok. Unutur gidersin. Her senın gibi hakim olmayan insanın basına gelir

 • nazmi kucukköse

  SENIN BULUNDUGUN MEVKI SANA YAKISMIYOR,CUNKU SEN ZATEN HUKUKCU DEGILSIN…!ORADA NE ISIN VAR…BU TARTISILILIR,DOLAYSIYLA SÖYLEDIGIN SÖZLERDE….!!BASBAKAN GUDUMLU BIR ANAYASA MAHKEMESI BASKANI UNVANI SIZE UYMUYOR…..USTELIK TARAFLI OLMANIZDA AYIP……!!!!

 • nevzatsariaslan@mail.com

  yargıtaydan daha dosyalar gelmeden, o arkadaşlar karar vermişse doğru vermiştir deyip, anayasa mahkemesine itirazda bulunacak insanları umudunu yitirmesine vesile oldun. Peki bu kararlar AİHM den dönerse ne yapacaksın. Seni Cumhurbaşkanı yapmazlar, bence AKP nin oyununa gelme.

 • A,Isan

  ANAYASA KIM SEN KIM,SENIN HUKUKLA NE ILSIKIN VARKI BIR SEYLER SOYLEMEYE CALISIYORSUN..

 • Kartal Yuvasi

  neden ki? yoksa vaat edilen paralar,yatlar ,katlar ,araziler verilmedi mi? insan onurunu satıp ta karşılığını alamazsa üzülür tabii

 • müdafa

  anlasilan akp gidici gemiyi terk ediyorlar

 • yedik

  bizde hukuka tecvüz edilmiş görüyoruz!

 • PADİŞAHÇAPULCUSU

  YÜCE DİVAN; ANAYASA MAHKEMESİNE BAĞLI OLDUĞUNA GÖRE….SEN DE O MAKAM’IN
  BAŞKANI OLARAK, BU KONUŞMALARINI YAPANA KADAR, GİT ; BAŞTA BAŞBAKAN
  OLMAK ÜZERE, BU SUÇLARI İŞLEYENLERİ YARGILA DA GÖRELİM SENİN ADALETİNİ….:!!!

  • T.C Zerda

   YUREGINE SAGLIK ATA SOY’UM, DEGERLI YORUMUNA KATILIYORUM, GITSIN BASTA BOSBAKANI YARGILASINDA ADALETINE GUVENELIM..SEVGILER

  • T.C DEP DEP

   bravo arkadaşım.hepimiz bunların boş konuştuğunu görev adamı değil birilerinin kuklası olduklarını biliyoruz.görevini yapmıyor bize şikayet ediyor olacak iş değil.yapamadığı işler için maaş alıyor değilmi bu arkadaş.

 • Mustafa Fidanci

  Gülüyorum !!!

 • disqus_jez3eR3fKc

  Kredisi tükenmiş birinin pusulayla yön arayışı, Halk kimin ne olduğunu öğrendi artık, yemezler.. Tarihin çöplüğünde yeriniz ayrıldı.. Boşuna çırpınmayın..

 • TC.Tatar. ne mutlu Türküm diye

  sayın haşim kılıç,
  bütün bunlara sebep olanların başını sen çektin,
  şimdi timsah göz yaşları dökme,
  sen de diğerleri gibi er geç bedelini ödeyeceksin

 • t.c.kartal1965

  ya sen ne diyon sen ruhunu talibana satmadın mı ne oldu seni seçimlerde saf dışı mı bırakıyorlar

 • mestray

  avukat bile olmayan biri anayasa mahkemesi başkanı nasıl oluyor peki. kendimi adalete güvenen biri olarak keriz gibi hissediyorum.

 • Mustafa Fidanci

  hasim sen kim adaleti anlatmak vede dagitmak kim !!!Gercekten cok komik

 • Okan Ar

  Anayasalar orduyla yapilir, ordusu olmayan anayasa yapamaz !

 • T.C. Mustafa Kemal

  İKİ YÜZLÜ ADAM ! SİZLER DEĞİLMİSİNİZ BU DURUMLARIN BURALARA GELMESİNE İZİN VERENLER….VATAN HAİNLERİ !………

 • muzaffer şahin

  Anlaşılan, Gemi Batıyor. Hazret “Makam Koltuğuna” sanki Dün Oturmuş gibi konuşuyor. Demek anca anlamış..! ;-)

 • şalgamlı pomak

  akaapeeyi kurtaran adam olarak tanıyoruz ne olduda böyle çark edildi çok merak ediyorum

 • resulselimi

  ” ANAYASA BİR DEFA DELİNMEKLE BİR ŞEY OLMAZ ” sözünü söyleyen rahmetli zatı muhterem sizi başkan seçtirmedi mi?? hiçbir şey yapmadınız. gelen deliyor, giden deliyor.
  YaRgının en tepe noktasınI bir iktisatçıya teslim edersen böyle olur. Örneğin beni ATOM ENERJİSİ ARAŞTIRMA SORUMLUSU OLARAK DÜŞÜNÜN. Böyle olursa naneyi yedi atom enerjisi

 • Senol Gül

  konuşana değil konuşturana bakalım.icazet almasa konuşamaz bu kavas.

 • 34istanbul

  KISACASI AKP ANAYASAYI AYAKLAR ALTINA ALMIS KANUN TANIMAYANLARI SOPA ILE KOVALAYACAKSIN.BUNU NOT ALDIK ZAMANI GELINCE RECEPIN BASINA VURACAGIZ

 • HALIL IBRAHIM

  teröristlere af cikarmak icin terörist basiyla anlasip …!!!!…DEMOKRASI,ADALET ,HUKUK”u
  ayak altina alinmasina göz yuman insanligini unutmus ….INSANLIK dersi veriyor…?????…..
  kullanim tarihi gecenlerin gittigi yer belli.

 • esra12

  Anayasayi cigneyip kalbura ceviren akp hükümeti icin anayasa mahkemesi baskani olarak ne gibi önlemler aldiniz sn.Kilic? Hukuk okumadim diye kendinizimi savunacaksiniz ilerde!!!

 • Ahmet Ünal

  gemi batarken ilk önce fareler kacar aman beni emekliliğimde rahat bırakın,ilker paşa içerde oda emekli sayın haşim kılıc sen neden içerde ağa baban tayip neden içerde olmasın,mutlaka görmem gerek bu günleri ölmeden yada yazdıkalrım ötürü hapisde gecirim günlerimi birgün

 • SEBAHATTİN

  Şimdiki anayasanın beş kişi tarafından hazırlandığı doğru.Ama yeni yapılmak istenen anayasanın tıkanmışlık nedeni bir tek kişinin isteklerinin dayatılmasıdır.Oysa bir anayasanın ana teması toplumun ihtiyaçları olmalıdır

 • Tom Tommy

  ne vaadettiler ki size böyle konusuyosunuz ?

 • Zafer Özdemir

  üle haşim..senin ağzin ne söyliirr..

 • aslanerh

  AKP’nin arka bahçesinden yapılan bu yanıltıcı açıklamalar bizleri kesmiyor Haşim Bey. Yargıtay ve anayasa mahkemesinin siyasileşmesinin tek nedeni hukuk hakkında hiçbir okul okumadan gelip anayasa mahkemesi başkanı olan sizsiniz. Türkiye’de yargının ve ordunun siyasileşmesi, rezil kurumlar haline dönmesi AKP’nin kadrolaşmacı bozuk zihniyeti ile adeta bir sivil darbe, bugün sayenizde yapılmıştır. Tarih sizi unutmayacak ve affetmeyecek.

 • yener hitit

  Kafası mı iyi bunun ?

 • Ali Güneybatı

  sen ne fır döndü .. adamıymışsın

 • m.nezihi

  11 senedir yenimi akına geldi..anayasayıda memleketide rezil ettiniz

 • AY Yildiz

  vay vay vay ..erdogan senide mi kandir di…..

 • Eyüp Can Öztürk

  sağlığınızdan endişelendim bir uzmana danışın

 • saban goktepe

  Ya ülkenin bölünmez bütünlüğü,ya dili,ya tek millet,ya tek bayrak’Başkan bey yukardan bakınca bunları nasıl görüyorsunuz.Bunlarınmı değişmesi gerekiyor?

 • T.C. berlusconi

  Sayin baskan acikca diyor bu hükümet tüm milleti IGFAL etti diyor….

 • Turgay

  AKP’ye kritik dönemlerde verdiğin desteği unutmadık. Şimdi “evlenme vaadiyle kandırılma” ne iş? Cumhurbaşkanı seçimi yaklaşıyor, seni Cumhurbaşkanı yapacağız diye mi kandırdılar yoksa?

 • REŞAT BAKİ

  EĞER AKPNİN KAPATILMASINA EVET DESEYDİN NE BUGÜNLERİ GÖRECEK NEDE DUYACAKTIK.
  SENİNLE BAŞLADI,BAHÇELİ İLE DEVAM ETTİ,
  İNŞALLAH SONU OLURDA AKP NİN
  HEM ORTA DOĞU,HEM DE ÜLKEMİZ KARANLIKTAN KURTULURUZ.

  • memet

   ASIL BAHÇELİ İLE BAŞLADI. 2002′DE HÜKÜMETİ BOZUP ERKEN SEÇİM İSTEMESE, AKP GELMEYECEKTİ.

   • tc canım atam

    haşim kılç, bahçeli ve bunun gibiler bu günler için eğitilip yetiştirilmiş elemanlardır.

 • mdahan

  feto mu kulağına üfürdü bunları..

 • aslanerh

  Haşo da Fetocu çıktı yani

 • TC Namık Kuru

  Diyarbakırda öylesine büyük ve tarihi bir hata yapıldı ki unutturmak için ne yapacaklarını şaşırdılar. Cemaat son 10 yılda AKP ye her yönüyle eklendi. AKP çökerse cemaatte çöker. Bunlar hep oyun…

 • Delfin U.

  kafan yenimi basti yalaka.

 • gülerim

  Anayasa mahkemesinin görevi yeni anayasa yapmak ve varlığının kaynağı olan anayasayı eleştirmek değildir. Anayasa mahkemesinin görevi, yasaların anayasaya uygunluğunu denetlemektir.

 • Ergin Yiğit -The Çapulcu

  Beyefendi yeni uyanmış.

  • tc canım atam

   bu uyanma değil, bu kaçmadır. feto destur verdi malum……

 • fronteza

  ALLAH ALLAH! BİRŞEYLER OLUYOR,HAYRET! DEMEKKİ GEMİNİN SU ALDIĞINI BİRİLERİ GÖRMEYE BAŞLADI! NAZLI LAR ,PARTİ İÇİ ELEŞTİRİLER,HAŞİM EFENDİLER
  ARINÇ LAR, FETTULLAHÇILAR BİRANT LAR YAVAŞ YAVAŞ GEMİYİ TERKEDİYORLAR

 • Mehmet Çetin

  Anayasa mahkemesi başkanı emekli olunca yargılanıp hapse atılacağından korkuyor yasalara aykırı her önüne geleni onayladılar .Yarın bir gün Hükümet değiştiği zaman Anayasal suç işledikleri ortaya çıkar hapiste çürür diye . Herhalde mecliste Haşim efendiyi koruyacak yasa yapılmadı onun için şimdi konuşuyor.

 • TC Mine

  HUKUKÇU BİLE OLMAYAN BİRİNİN ANAYASA MAHKEMESİNDE İŞİ NE HALA ANLAYAMADIM.BİRKAÇ YIL EVVEL BÖYLE DEMİYORDUN AMA..MEMLEKETİN İÇİNE ETTİNİZ, İŞ İŞTEN GEÇTİ..

 • Kaan Akser

  GUNAYDIN!… Su an Turkiye’nin Anayasa’dan once, Siyasi partiler Kanunu’nu ve Secim Kanunu’nu mutlaka yenilemesi gerekmektedir!…Hasim Bey, bunu daha yeni mi anlamis!…

 • B-Chan

  o bu değil de, hani din diyorsunuz, iman diyorsunuz, kul hakkı diyorsunuz… cidden, inançlarınıza göre siyaseten kul hakkı yemek mübah mıdır? yoksa düşmani bellediğiniz kesimlerin ezilmesi gözünüzde hak mıdır?

 • TAYLAN

  TİMSAH GÖZYAŞLARI ????……ÇALIŞMA SÜREN BOYUNCA AKP YE HİZMET ET…..TARAFLI DAVRAN….HER KARARDA AKP NİN MENFAATLERİNİ GÖZET…..YOLUN SONU GELİNCEDE……HACCA GİDİP GÜNAH ÇIKARAN GÜNAHKARLAR GİBİ…..TEVBE ET !……YOK ÖYLE BEDAVA MEMLEKET BE HAŞİM !…..YEMEZLER !

 • TÜRKİYE CUMHURİYETİ.kazımabin

  BU KONULARA GİRERKEN MECBUREN
  TECAVÜZ OLAYLARI GELİYOR AKLIMIZA !..
  HAYIRDIR SN.BAŞKAN ???
  EVLENME KANDIRMA FALAN..

 • Metin

  günaydin hasim efendi biraz gec kalmissiniz 3 tane cocuk yapmissinizdir bu kandirldiginiz zaman icinde hesabini vereceksiniz malum sizi zorlayan olmadi.siz hep onlarin yaninda oldunuz. son pismanlik fayda etmez

 • sevgi biraz

  Nikahı kıymadan, yatarsan şimdi ağlarsın.

 • Nermin Irmak

  Pensilvanyanın sesi Radyosu’ndan son haberler !

 • ahmet anak

  Muhasebeciler,
  Her şey olup bittikten sonra bilanço çıkartabilir.
  Olayı farkettiklerinde, batan batmıştır!

 • disqus_sGiZIW4avp

  NE KADAR SAMİMİ ACABA? AMA SÖZ AĞIZDAN ÇIKAR DEMİŞLER. BU SÖZLERİNİ HR ZAMAN SAVUNMASI GEREKİR ARTIK. SORUSU DOĞRU:: ”MECLİSE GİREMEYECEKLERSE, SEÇİME GİRMELERİNE NİÇİN İZİN VERDİ ADININ BAŞINDA ‘YÜKSEK’ OLAN SEÇİM KURULU? AYNASI İŞ’TİR KİŞİNİN, LAFA BAKILMAZ, DEMİŞLER.

 • karşıyakalı

  memleketin bütün birimlerini ele geçirdiler buda sizlerin sayesinde oldu şimdi şikayet etmeni anlamadım emekli olunca sana bir görev vermeyecekler galiba vaat ettiklerinden vaz mı geçtiler zamanında her dediklerini yaptın şimdi seni kağıt mendil gibi attılarmı

 • t.c nazım güvenç

  bu gibi adamların hiçbir yorumlarına ne katılırım ne anlamaya çalışırım nede bir kanaat getirmek isterim.bunların alayı döneğin önde gideni.gündem değiştirmek istediklerini perde arkasında başka olayların usulsüzlüklerin yalanların olduğunu kanaat edelim kafi

 • bora

  Hepiniz Yüce Divanlıksınız.Halkın sizi yargılaması yakındır.Aklı Olan kaçar…

 • gülerim

  Evlilik hayali ileride gerçekleşir mi bilemeyiz ama çocuk olursa kesin gayrı meşru doğacak.

 • Ali Nadir Muslu

  ŞANTAJ YAPIYOR KENDİNE GELECEK SEÇİMLERDE YER HAZIRLAMAYA ÇALIŞIYOR…ZAMANINDA İKTİDARIN YANINDAYDI…YOKSA CEMAAT FIRÇA MI ATTI.

 • Ahmet Durmaz

  SAYIN KILIÇ HATIRLA VERDİĞİN OY SAYESİNDE TAYYİP AMCA BAŞBAKAN OLDU. SEN RED OYU VERSEYDİN AKP KAPANMIŞTI. ŞİMDİ YALANDAN NUTUK ATIP DURMA.GECELERİ RAHAT UYUYABİLİYORMUSUN.

 • PADİŞAHÇAPULCUSU

  SEN PADİŞAH’IN HAREM’İNDE DEĞİLMİYDİN…????..ORADA EVLENME OLMAZ…
  HİZMETLERİN KARŞILIĞI, CEBİNE PARALARI KOYARLAR…..BU İŞ’İ SİZLER DAHA İYİ BİLİRSİNİZ…..:::)))

 • Sıdıka Mükerrem Günebakan

  uyan babaya yeni gelmiş, hesapta üstad-ı azam. şimdiye kadar başka ülkede mi yaşıyordun anca anladın biz cahil kullarının daha 10 yıl önce anladığını…sizlerin sayesinde hüküm sürüyorlar, sizin şikayet etmeğe ne hakkınız var? kanmak gibi bir lüksünüz yok , siz bu ülkenin en yüksek mahkemesinin başkanısınız. o zaman hala o mevkide oturmayın istifa edin.

 • T.C Ümit

  Evet ”Seçimler yaklaşıyor”, bakalım gemiyi terk edenler arasında kaçıncı olacaksınız sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı. Eğer vicdanınızı sorgulamak istiyorsanız, gerçek bağımsız mahkemeler bu konuda ellerinden geleni siz emekli olduktan sonra yapacaklardır.

 • turgay

  KEŞKE ADLETİ SAVUNURKEN SOYADIN GİBİ KILIÇ OLSAYDIN ADLETİN KESTİĞİ PARMAK ACIMAZ SAYIN KILIÇ

 • Atilla

  HAŞİM BEY’DE USULÜNCE GAZ VERMİŞ ;) ) YERSEN.

 • csknlyk

  Uyanmayamı başladık ne.

 • kursat devecioglu

  Konuşmasından çıkardığım şu,Hükümete arka çıkıp,göstermelik muhalefete de gaz veriyor işte.Bu güne kadar nerdeydin.Sustun.AKP ye arka çıktın.

 • Cem Cem

  AKP GEMİSİ SU ALMAYA BAŞLAYINCA SESİ ÇIKMAYA BAŞLADI ..

 • bayrak

  Hukukçu olmayan ANAYASA MAHKEMESİ başkanı zat konuştu…

  AKP kapatma davasında AKP için oy veren sen değil mi idin.. Şimdi ne oldu da konuşuyorsun, gemi batıyor mu?

 • palerider

  Hukuk’un H’sinden anlamayan bi muhasebeciden Anayasa Mahk.Bşk yaparsan bunlar başına gelir Tayyip kardeş.

 • anti_akp

  siyasi bir partinin kapatilmasi derken… akepe gercekten siyasi bir parti olsaydi, dini siyasete alet etmeseydi, din uzerinden, dini istismar ederek siyaset yapmasaydi kimse de akepenin kapatilmasi icin dava acmazdi! ancak sizin gibi beyinleri din ile yikanmis olanlar bunu anlayamazlar! cok görmuyorum senin gibi bir yobaza yani!!! sana da aferin!

 • Mustafa Fidanci

  Seni oraya kim getirdi?Ben cevap vereyim: teyyo ve ABDullah !!!Daha sen konusuyormusun …

 • Hakan326

  aman gözlerim yaşardı .Senin zaten orada yerin yok beyfendi en iyisi fazla konuşma ..Hemşireden kalp cerrahi olmayacağı gibi idari bilimler mezunun dan hukukçu olmaz. Evet ,Özal’ın başımıza bela ettiği adamlardan biri tamam ama bunu başkan seçen diğer üyelere de ne demeli ben hala bilemiyorum insaf be .Hangi hastanede doktorlar hemşireyi başhekim seçerler? komik valla

 • cumhuriyetneferi

  ben korkarım arkadaş..dini bile çıkarları için kullananların bu gün sanki kullanan kendileri değilmiş gibi çıkıpta birde kendilerini eleştirme orta oyunu sergilemeleri yokmu..Allah muhafaza..nasıl insan bunlar..bu millet balık hafızalı olabilir ama artık enayi değil..sizin gerçek yüzünüz ortaya çıktı..güle güle..

 • M.Kemal’in Askerleriyiz

  Evlenme vaadiyle kandırıldığını mı düşünüyorsun sayın Haşmiş kılçık?
  Resmi nikah mı kaldı bu AKPKK iktidarında,

  sana da imam nikahı yapıp attılar yatağa.

 • AKAN

  YAKINDA EMEKLİ EDİLİRSE ŞAŞIRMAM..

 • Efe Okan

  Ati Alan üsküdari geçti bir kere. Siyasal saptamalarinin yaninda birde basbakana neden bu Kadar zenginsin, bu çürümüslügün nedeni sensin diyebiliyormu? Hayir, yaptigi doslar alisveriste görsün.

 • Efe Okan

  Türk insani ne yaptigini iyi bilseydi, ne sen o koltuga oturabilirdin nede Tayyib-bi magrib basbakan olabilrdi.