Reklamsız Sözcü

Guardian: “Putin başarısızlıklarının üzerini örtmeye çalışıyor”

Guardian gazetesi, Rusya-Türkiye krizini ele aldığı başyazısında Putin'in siyasi başarısızlıklarını örtmeye çalıştığı yorumunu yapıyor

android-time 10:51 4 Aralık 2015
Guardian: “Putin başarısızlıklarının üzerini örtmeye çalışıyor”
Guardian gazetesi, Rusya-Türkiye krizini ele aldığı başyazısında Putin'in siyasi başarısızlıklarını örtmeye çalıştığı yorumunu yapıyor

İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesinin başyazısında, Rusya’nın Türkiye’ye yönelik eleştirilerinin ardında, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kendi başarısızlıklarının üzerini örtme çabasının yattığı ifade edilerek, Rusya’nın Ukrayna’yla da kriz yaşadığı ve Avrupa’nın bu durumdan gerildiği belirtiliyor.

Foto: Reuters

“Başkan Putin Perşembe günkü ulusa sesleniş konuşmasının büyük kısmını Türkiye’nin Rus jetini düşürdüğü için pişman olacağını söyleyerek ve Türkiye’nin IŞİD’den petrol aldığını iddia ederek geçirdi.” denilen haberde, “Putin hışımla ‘Sadece domates ithalatının yasaklanmasıyla kalmayacağız. Gelecekte daha ciddi bedeller olacak’ diyordu. Ancak Putin’in konuşması, Kırım’ı ilhak eden, Ukrayna’ya asker yollayan ve Suriye’de hava operasyonları düzenleyerek tüm dünyayı tedirgin eden bir lider için garip bir performanstı.” yorumu yapılıyor.

Foto: Reuters

Putin’in Kremlin konuşmasında dinleyicilerin destek olduğu ancak büyük resimden bahsedilmediği belirtilirken, Guardian “Putin kuşkusuz Türkiye’ye yönelttiği sert eleştirilere halktan milliyetçi bir destek bekliyor ve kuşkusuz aradığı desteği de alacak. Ancak Perşembe günü Moskova’dan Ukrayna ya da Suriye’deki adımların nasıl geliştiğine dair yanıt bekleyen Ruslar vardıysa, sorularına yanıt bulamadılar. Çünkü şu ana kadar bu iki girişimin maliyeti, elde edilen kazançların çok üzerinde.” görüşünü aktarıyor.

‘KASIM’DAN BERİ KIRIM’DA ELEKTRİK YOK’

Kasım ayının sonunda Kırım Tatarları ve Ukraynalıların elektrik hatlarını kesmesinden bu yana Kırım’ın karanlıkta olduğunu belirten gazetede, “Putin bölgeye toprak altından gidecek olan bir ‘enerji köprüsü’ sözü verdi ancak bu hat sadece Kırım’ın küçük bir kısmına elektrik sağlayabilecek. Kırım’daki elektrik kesintisi Ukrayna’yla ilişkileri daha da kötüleştirmiş durumda. Rusya’nın AB – Ukrayna serbest ticaret anlaşmasını öteleme çabaları da başarısız oldu. Eğer anlaşma planlandığı gibi Ocak ayında yürürlüğe girerse Rusya için ilave yaptırımlar anlamına gelecek.” ifadeleri yer alıyor.

Foto: Reuters

İLİŞKİLERİN BOZULMASI HEM RUSYA HEM AVRUPA İÇİN SORUN

İlişkilerdeki bozulmanın Avrupa için sorun olduğu belirtilirken, bu durumun Rusya için de önemli bir sıkıntı teşkil ettiği aktarılıyor. “Ukrayna’nın doğusunda Rusya’nın uydusu olarak görev yapan oluşumlar hem çok talepkar hem de söz dinlemez çıkınca Moskova çareyi Kiev’i tekrar etkisi altına almaya çalışmakta buldu. Ayrıca Kremlin Suriye’de belli ölçüde Avrupa’yla işbirliği karşılığında yaptırımların bir kısmının da kaldırılmasını ümit ediyor.” ifadelerinin yer verildiği haberde, “Bu ümit ne kadar gerçekçidir ya da değildir bilinmez ama, kızışan ticaret savaşları ya da düşmanca tavırların bu amaca hizmet etmediği bir gerçek.” deniliyor.

Foto: Reuters

RUSYA ESAD’IN YERİNİ SAĞLAMLAŞTIRDI

Guardian’ın başyazısında, “Suriye’de Rusya’nın müdahalesi Beşar Esad’ın yerini sağlamlaştırdı. Ancak Esad’ın kaderinin olumlu yönde tamamen terse döndüğü de söylenemez. Rus hava saldırılarının başlamasının ardından Suriye ordusunun düzenlediği ilk büyük askeri harekat büyük bir başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Aynen ABD gibi, Rusya da hava operasyonlarının sihirli değnek olmadığını deneyimliyor. Diplomasi alanı da en az askeri alan kadar çetrefilli: Rusya’nın Irak ve İran’la kurduğu işbirliği koalyca dağılma riski olan, özünde kırılgan bir ittifak. Özellikle de Esad’ın geleceği konusunda İran, Rusya’nın bir noktada Esad’ı desteklemekten vazgeçebileceğinden endişe ediyor.” açıklaması yer alıyor.

Foto: Reuters

“Belki de Putin, Türkiye örneğinde bir dostun çok uzun sürede kazanıldığını, ancak bir günde kaybedilebileceğini öğreniyor.” yorumunu yapan Guardian gazetesi, 1992 yılından bu yana Rusya – Türkiye ilişkilerinin olumlu yönde ilerlediğini ve Başbakan Dimitri Medvedev’in Türkiye’yle ilişkilerin geliştirilmesindeki rolünün de oldukça büyük olduğunu aktarıyor.

RUSYA’NIN SURİYE MACERASI TRAJEDİYE DÖNÜŞTÜ

“Türkiye’nin verdiği reaksiyon hakkında ne düşünürsek düşünelim, Türkiye’nin Suriye’deki etnik akrabalarını bombalamak akıllıca bir hareket olmadı. Rusya Suriye’deki tabloyu dönüştürmeyi hedefliyordu. Ancak sadece hatalarına yeni hatalar eklemiş oldu.” ifadelerinin yer aldığı haberde, “Rusların gözünde Suriye macerası, kendi vatandaşları için de bir trajediye dönüştü ve tatilcilerle dolu bir yolcu uçağı bombalandı. Gerekçeleri haklı ya da haksız olsun, başka bir ülkede askeri müdahale gerçekleştirmenin bedeli oluyor. Bu tür girişimlerden önce sağlıklı bir tartışma gerekiyor; İngiltere’de olduğu gibi.” deniliyor.

Guardian’ın analiz haberi, “Rusya’da konu hiç tartışılmadı. Rusya hem Ukrayna’da hem de Suriye’de hala çözüme katkı koyabilir. Batılı ülkeler de bu iki devasa başarısızlıkta pay sahibi. Ancak çözümü birlikte bulacaksak daha ılımlı ve daha az kavgacı bir Rusya’ya ihtiyacımız var.” görüşleriyle son buluyor.

BBC

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 17:3304.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more