Reklamsız Sözcü

Kuzey ışıklarının gizemi çözüldü

Japon bilim insanları, aurora denilen kuzey ışıklarına neyin sebep olduğunu tespit etti

android-time 11:51 22 Aralık 2015
Kuzey ışıklarının gizemi çözüldü
Japon bilim insanları, aurora denilen kuzey ışıklarına neyin sebep olduğunu tespit etti

Japonya’daki Kyoto ve Kyushu Üniversiteleri’nden bilim insanları, dünyanın en güzel ve en merak edilen doğa olaylarından biri olan ‘dans eden kutup ışıkları’na neyin neden olabileceğini bulduklarını açıkladı. Araştırmada, Dünya’nın kutuplardaki manyetik alanı ve Güneş plazmasının etkileşimini modellemek üzere bir bilgisayar simülasyonu kullanıldı.

Foto: Shutterstock

Kutupların üzerinde her zaman hafif de olsa görülebilen kuzey ışıklarıyla ilgili en yaygın söylem, güneş ışıklarıyla ilgili bir kırılma yaşandığı yönünde: Kuzey ve Güney’den gelen ışıklar, parlak ışınlı ve hareket halinde bir aydınlatma yaratıyor.

Foto: Shutterstock

Bu zaten Dünya’nın manyetik alanı ve Güneş’in plazması arasındaki etkileşimin sonucu olarak bilinen bir şeydi ancak ilk defa bu fenomenin nasıl meydana geldiği ile ilgili mantıklı ve tutarlı bir açıklama yapılıyor.

Foto: Shutterstock

Güneş rüzgarları, Dünya’ya yaklaştığında ve gezegenin manyetik alanı uzaya yeniden bağlandığında, Dünya’ya yakın kutup bölgelerinde toplanıyor. Yeniden bağlanma, manyetik enerjinin kinetik enerji, termal enerji ve parçacık hızına dönüştüğü bir süreç.

Foto: Shutterstock

Kyoto-Kyushu takımı, bunun Dünya’nın manyetosfer dönüşü sırasında plazmalar oluşturduğunu, böylece kutup bölgelerinde ani bir elektrik akımının oluştuğunu ortaya koydu.

Foto: Shutterstock

Elektrik akımında meydana gelen taşma, atmosferin yukarısında ayrı ayrı elektrik alanları oluşturuyor ve bu da alçak irtifada plazmalar meydana gelmesini sağlıyor. Güneş plazmasındaki taşmalar da, gökyüzünde beliren ışıkları ortaya çıkarıyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 12:5322.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more