Reklamsız Sözcü

Ukrayna’da komünist partilere seçim yasağı

Ukrayna'da komünist partilerin seçimlere katılmasının yasaklayan kararname yürürlüğe girdi

android-time 16:59 25 Temmuz 2015
Ukrayna’da komünist partilere seçim yasağı
Ukrayna'da komünist partilerin seçimlere katılmasının yasaklayan kararname yürürlüğe girdi

Ukrayna ‘komünist’ geçmişinin izlerini silmeye çalışıyor. İç karışıklıkların ardından milliyetçi eğilimli hükümetin işbaşına geldiği Ukrayna’da komünist partilerin seçimlere katılması yasaklandı.

Konuyla İlgili bilgi veren Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Başkanı Aleksandr Turçinov, “Bugün tarihi adalet günü. Adalet Bakanlığı, Yüksek Mahkeme’nin onayladığı yasa doğrultusunda, ülkemizde faaliyet gösteren komünist partilerin, siyasi ve seçim süreçlerinin öznesi olma haklarını kaybetmesine ilişkin kararı imzaladı” dedi.

GEREKÇE ‘TERÖR FAALİYETLERİNE DESTEK VERMEK’

Ukrayna Komünist Partisi’nin faaliyetlerinin yasaklanmasına yönelik mahkeme süreci ise devam ediyor.

Partinin faaliyetlerinin, sembollerinin ve isminin, “komünist ve nasyonel-sosyalist partilerin kınanmasına” ilişkin yasaya aykırı olması ve ülkenin doğusundaki “terör faaliyetlerine destek verdiği” iddiası Ukrayna’da Komünist Parti’nin kapatma gerekçesi olarak gösteriliyor.

UKRAYNA KOMÜNİST PARTİSİ: YASAKLARA RAĞMEN SEÇİMLERE KATILACAĞIZ

Karara tepki gösteren Ukrayna Komünist Partisi lideri Pyotr Simonenko, “Bu yapılan siyasi ahlaksızlık, siyasi diktatörlük kurma girişimi. Komünistler, yasaklara rağmen seçimlere katılacak” dedi.

Ukrayna’da Rusya yanlısı Yanukoviç iktidarının devrildiği silahlı eylemler sırasında Komünist Parti binaları ve yandaşları sık sık radikal milliyetçilerin saldırılarına maruz kalmıştı.

Ukrayna’da bugün isminde komünizm kelimesi geçen üç parti faaliyet gösteriyor.

Ukrayna'da ünlü şovmene milletvekillerden dayak

Ukrayna’da ünlü şovmene milletvekillerden dayak

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more