Reklamsız Sözcü

Önce MHP sonra HDP o teklife yok dedi!

Başbakan Davutoğlu'nun Suruç'taki patlamanın ardından, 3 partinin genel başkanına yaptığı ortak deklarasyon çağrısına Önce MHP sonra da HDP 'hayır' dedi.

android-time 22:08 21 Temmuz 2015
Önce MHP sonra HDP o teklife yok dedi!
Başbakan Davutoğlu'nun Suruç'taki patlamanın ardından, 3 partinin genel başkanına yaptığı ortak deklarasyon çağrısına Önce MHP sonra da HDP 'hayır' dedi.

Millitet’in haberine göre , Başbakan Davutoğlu, Suruç’taki korkunç saldırı sonrası, “Bu saldırının hedefi Türkiye’dir, Türk demokrasisidir diyorsak, şimdi dört genel başkanın da bir araya gelerek ortak deklarasyona imza atmamız lazım. Ben bunu yapmaya hazırım. Gün bugündür” diyerek, parti genel başkanlarına çağrı yapmıştı.

Bahçeli ikna turuna çıkıyor!

Bahçeli ikna turuna çıkıyor!

Davutoğlu’nun bu çağrısını önce MHP sonrasında ise HDP geri çevirdi.

İLK ‘YOKUM’ DİYEN MHP

Ortak deklarasyon çağrısına ilk karşı çıkan parti MHP olurken Bahçeli, önceki geceki yazılı açıklamasında, şu ifadelerle ortak deklarasyon için “yokum” dedi:

Suruç'taki hain saldırı için liderler ne dedi?

Suruç’taki hain saldırı için liderler ne dedi?

“IŞİD ve PYD arasındaki çatışmayı Türkiye’ye taşımak isteyenlere koz verircesine, dört siyasi partinin genel başkanı bir araya gelerek teröre karşı ortak bir deklarasyona imza çağrısı samimiyet ve gerçeklerden uzaktır. MHP’nin şiddet ve teröre karşı nerede durduğu bellidir. Bu konuda hiç kimseye ispat yükümlülüğü yoktur. Eğer Davutoğlu, teröre karşı tavır alacaksa ve de imza atacak bir ortak arıyorsa öncelikle çözüm sırdaşı HDP’nin kapısını çalmalı ve bu PKK imalatını ikna etmelidir. Bunun için Dolmabahçe mutabakatından dolayı millet huzurunda özür dilemeli, pişmanlık duymalıdır. MHP’nin duruşu deklarasyonlara bağlı olmayıp büyük Türk milletinin bizatihi varlık ve vicdanıyla temellenmiştir. Terörle arasına çizgi çekemeyenler, bölücülerle şaibeli ve şuursuz ilişki kuranlar hazırlanacak bir deklarasyona imza yerine Türkiye’nin milli hak ve çıkarlarını savunacak erdemi gösterebilmelidir.”

Demirtaş'tan olağanüstü çağrı

Demirtaş’tan olağanüstü çağrı

GÖZLER HDP’YE ÇEVRİLMİŞTİ AMA…

Davutoğlu çağrısını yineledi ama HDP’den de, “ret” yanıtı geldi

Bahçeli’nin açıklaması sonrası AKP’de gözler HDP’ye çevrilmişti. Konunun da değerlendirildiği HDP’nin olağanüstü MYK’sı sürerken Şanlıurfa’ya giden Davutoğlu, çağrısını yineledi. Ancak HDP’den de kısa süre sonra olumsuz mesaj geldi.

Türkiye'deki IŞİD saldırılarının bilançosu

Türkiye’deki IŞİD saldırılarının bilançosu

Demirtaş, MYK sonrası yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı’nca, “yok” sayıldığını belirttiği Dolmabahçe mutabakatına gönderme yaparak, Davutoğlu’na, “Siz o deklarasyona sahip çıkamaz durumdayken yeni deklarasyon yapmanızın anlamı olmuyor. Yarın bir gün ortak imzaladığımız deklarasyona ne kadar sahip çıkabilirsiniz? Ne kadar iradeniz var, gündeminize, partinize ne kadar hakimsiniz görmek istiyoruz. Dolmabahçe deklarasyonuna karşı tavrınız nedir? Bunlarla ilgili düşüncelerinizi duymak istiyoruz öncelikle” yanıtını verdi. HDP, herkesi IŞİD’e karşı Barış Platformu etrafında birleşmeye çağırdı.

Son güncelleme: android-time 22:2821.07.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more