Reklamsız Sözcü

kyk.gov.tr açıklayacak… KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? Kredi ve Yurtlar Kurumu burs başvurusu için açıklama yaptı mı?

KYK burslarına ve krediye başvuracak olan öğrenciler KYK burs başvuruları ne zaman sorusuna cevap arıyor... Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan yapılacak açıklamaya odaklanan öğrenciler KYK burs ve kredi başvurularının ne zaman başlayacağını merak ediyor. Geçim sıkıntısı yaşamak istemeyen öğrenciler telaşla burs başvurularına dair detaylar hakkında araştırmalar yaparken. KYK burs başvurularının başlaması için AÖF DGS kayıt işlemlerinin tamamlanması gerektiği tahmin ediliyor. kyk.gov.tr üzerinden resmi bir açıklama yapılmadı ancak geçmişteki tarihlere göre burs başvurularının başlaması için çok kısa bir süre kaldı... İşte KYK burs başvurusu hakkında tüm detaylar...

Sozcu.com.tr
android-time 08:49 10 Ekim 2017
kyk.gov.tr açıklayacak… KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak? Kredi ve Yurtlar Kurumu burs başvurusu için açıklama yaptı mı?
KYK burslarına ve krediye başvuracak olan öğrenciler KYK burs başvuruları ne zaman sorusuna cevap arıyor... Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan yapılacak açıklamaya odaklanan öğrenciler KYK burs ve kredi başvurularının ne zaman başlayacağını merak ediyor. Geçim sıkıntısı yaşamak istemeyen öğrenciler telaşla burs başvurularına dair detaylar hakkında araştırmalar yaparken. KYK burs başvurularının başlaması için AÖF DGS kayıt işlemlerinin tamamlanması gerektiği tahmin ediliyor. kyk.gov.tr üzerinden resmi bir açıklama yapılmadı ancak geçmişteki tarihlere göre burs başvurularının başlaması için çok kısa bir süre kaldı... İşte KYK burs başvurusu hakkında tüm detaylar...

İnternet üzerinde araştırma yapan öğrenciler sık sık KYK burs başvuruları başladı mı sorusunu soruyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu web sayfasından yapılacak son dakika açıklaması bekleniyor. Maddi destek almak isteyen üniversite öğrencileri kyk.gsb.gov.tr adresini durmadan takip ediyor. Öğrenci okullar açılmadan KYK burs başvuru tarihleri belli olacak mı diye merak ediyor. Ayrıca KYK Burs kredi başvurusu yapmadan önce öğrencilere uyarılar da yapılıyor. Bunlardan ön önemlisi başvuru formunu dikkatlice okunup ondan sonra tercih yapılması. İşte KYK burs ve kredi başvuruları için merak edilen detaylar…

KYK burs ve kredi başvuru tarihlerini kaçırmak istemeyen öğrenciler KYK başvurularının tam tarihini merak ediyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmasa da KYK burs başvurularının birkaç hafta içinde kesinleşmesi bekleniyor. Burs başvurularını yapmak için burs başvurularının nasıl yapılacağını araştıran öğrenciler hangi kurumun, hangi şartlarla ve ne kadar burs verdiğini merak ediyor.

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

KYK burs başvurularının başlaması için söylentilere göre DGS tercih sonuçlarının açıklanması bekleniyordu. Geçtiğimiz günlerde açıklama yapılınca KYK burs başvuruları için engeller ortadan kalkmış oldu, şimdi DGS kayıtlarının tamamlanması bekleniyor ve onun için de işaret edilen tarih 13 Ekim olarak görünüyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmasa da KYK burs başvurularının birkaç gün içinde kesinleşmesi bekleniyor.

2017-2018 KYK kredi ve burs başvuru tarihleri henüz belli olmadı. KYK'dan yapılacak burs ve kredi açıklamalarını anında Sözcü'den öğrenebilirsiniz. Kredi ve burs başvuruları tarihleri belii olduğunda haberimizde olacak. Başvuruların değerlendirmesi sonrasında, burs veya kredi tahsisi yapılan öğrenciler Kurumun kyk.gsb.gov.tr internet adresinde ilan edilmektedir.

KREDİ VE BURS FARKI NEDİR?

Karşılıksız olarak verilen KYK bursları aynı zamanda Başbakanlık Bursu adıyla da anılmaktadır. Öğrenim Kredisi ise öğrencilere eğitim süresince verilen, eğitim süresi bittikten sonra belirli düzende geri alınan borç paradır.

kyk-gsb_6605x318_20_6

BU SENE ÖĞRENCİLER KAÇ LİRA BURS ALACAK?

Bu sene zam oranı geçtiğimiz yıla göre bir hayli az oldu. 2016’da KYK Burs ve Kredileri 70 TL kadar bir zam almıştı ve 400 TL’ye çıkmıştı. 2017’de ise KYK Burs ve Kredi tutarı 425 TL’den 450 TL’ye yükseldi. 2017 Ocak itibari ile KYK Burs ve Kredileri, 25 TL bir artış ile 450 Türk Lirası olarak belirlendi.Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklaması “Bu yıl lisans öğrencilerine kredi burs 470 TL olarak ödenecek” şeklindeydi.

KYK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Burs/öğrenim kredisi müracaatları, Kurumun kyk.gsb.gov.tr web adresinden kabul edilmektedir. Burs / öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere dair belgeler ise istenmemekte olup, beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılmaktadır. İstenilen belgeler Kurumun kyk.gsb.gov.tr adresinde ilan edilmektedir.

KYK burs başvuruları ne zaman yapılacak? diye merak eden öğrenciler başvurular için sabırsızlanıyor. KYK burs kredi almaya hak kazanan öğrenciler 2018 ocak ayında burs ve kredi ödemelerini alabilecek. Peki KYK başvuruları ne zaman yapılabilecek? Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan açıklama var mı?

KREDİ VE BURS BAŞVURUSUNDA BU BELGELERE DİKKAT

• Şehit çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşleri)veya gazi çocuğu (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge),
• Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)
• Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
• Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.)
• 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun 21 nci Maddesi kapsamında ki öğrenciler (Valilikten alınacak belge)
• Milli futbolcular Futbol Federasyonundan alınacak belge (diğer branşlarda milli olmuş amatör sporcular Kurumumuz tarafından T.C Gençlik ve Spor Bakanlığından Milli Sporcu Belgesi.)
• Anne ve babası vefat edenler,(Kurumumuz tarafından Mernis’den alınmaktadır.)

BURS VEREN VAKIFLAR VE KURUMLAR

TEKFEN Vakfı

500 başarılı üniversite öğrencisine burs sağlayan TEKFEN Vakfı, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 4 yıllık üniversite öğrencilerine burs verecek. Verilecek burs miktarı henüz açıklanmazken, burs almak isteyen öğrencilerde aranan şartlar arasında adayların ailesinde en fazla kazanan kişinin yıllık brüt gelirinin maaş, ikramiye ve prim dahil 63 bin 880 TL ve altında olması ve T.C. vatandaşı olması aranmaktadır.

TEKFEN Vakfı'ndan burs almak isteyen öğrencilerin en geç 24 Eylül tarihine kadar burs başvurusu yapması gerekmektedir.

burs-veren-kurumlar-ve-vakiflar

İstanbul Ticaret Odası

Üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlayan kurumlar arasında İstanbul Ticaret Odası da yer alıyor. İstanbul'da yer alan devlet üniversitelerinde ve vakıf(özel) üniversitelerde yüzde 100 burs ile eğitim gören öğrencilerin faydalanabildiği burs ile üniversite öğrencilerine maddi yardım hedefleniyor.

İstanbul Ticaret Odası'ndan eğitim bursu almak isteyen öğrencilerin 24 Eylül 2017 tarihine kadar burs başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Geçtiğimiz yıl lisans öğrencilerine 500 TL, yüksek lisans öğrencilerine 650 TL, doktora öğrencilerine ise 800 TL burs veren İstanbul Ticaret Odası, bu yıl öğrencilere verilecek olan burs miktarı hakkında bir açıklama yapmadı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

Burs veren kurumlar listesinde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği de yer alıyor. Üniversite öğrencilerine sunulan burs ile 2017-2018 eğitim-öğretim yılında öğrencilere aylık 200 TL burs veren Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nden burs almak isteyen öğrencilerin 8 Eylül'den 18 Eylül'e kadar başvurularını yapmaları gerekmektedir.

GEÇTİĞİMİZ SENE BURS VEREN KURUMLAR

TEV

2016 Aylık Burs Ödemeleri
Yüksek Lisans Burs Ücreti: Aylık 750 TL
Doktora Burs Ücreti: Aylık 1100 TL
http://www.tev.org.tr/burslarimiz/detay/Yurt-Ici-Burslarimiz/43/39/0TÜBİTAK

TUBİTAK

Aylık Burs Ödemeleri
Yüksek Lisans Bursu: Aylık 400-1000 TL
Doktora Burs Ücreti: Aylık 500-1800 TL
http://www.tubitak.gov.tr/tr/burslar/lisansustu/egitim-burs-programlari/icerik-2211-yurt-ici-lisansustu-burs-programi

Avrupa Koleji Yüksek Lisans Burs Programı 2016-2017
http://www.ab.gov.tr/index.php?p=46814/

MEB YÜKSEK LİSANS BURSU
http://abdigm.meb.gov.tr/www/burslar/kategori/9

İTO YÜKSEK LİSANS BURSU

http://www.ito.org.tr/wps/portal/egitim?initView=true

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD)

www.cydd.org.tr

Çağdaş Eğitim Vakfı (ÇEV)

www.cev.org.tr

Vehbi Koç Vakfı (VKV)

www.vkv.org.tr

Tekfen Vakfı

www.tekfenburs.org

Son güncelleme: android-time 17:2511.10.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more