Reklamsız Sözcü

Kozmetik ürünlerdeki tehlikeler büyüyor

Gündelik hayatımızın bir parçası olan kozmetik ürünler, tehlike saçıyor. Hatta bebeklerin anne karnında bile bu kimyasallara maruz kaldığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Nilsu Gençyılmaz, bebek kordonunda 17'den fazla zararlı kimyasalın tespit edildiğine dikkat çekerek satın alınan ürünlerin içeriklerine dikkat etmemiz gerektiğini belirtti.

android-time 12:14 16 Ekim 2017
Kozmetik ürünlerdeki tehlikeler büyüyor
Gündelik hayatımızın bir parçası olan kozmetik ürünler, tehlike saçıyor. Hatta bebeklerin anne karnında bile bu kimyasallara maruz kaldığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Nilsu Gençyılmaz, bebek kordonunda 17'den fazla zararlı kimyasalın tespit edildiğine dikkat çekerek satın alınan ürünlerin içeriklerine dikkat etmemiz gerektiğini belirtti.

Şampuanlar, kremler, makyaj malzemeleri ve daha onlarca ürün… Her gün kullandığımız bu kozmetik ürünlerin içeriğindeki kimyasal tehdit gittikçe büyüyor. Medicana Çamlıca Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Nilsu Gençyılmaz alınan kozmetik ürünlerin içeriklerine, etken maddelerine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti ve “Günümüzde kanser, astım, alerji, hormonal bozukluklar gibi birçok hastalıktaki artış da ne kadar çok kimyasallara maruz kaldığımızı gösteriyor” dedi.

“BEBEK KORDONUNDA BİLE 17’DEN FAZLA ZARARLI KİMYASALLAR TESPİT EDİLDİ”

En büyük organımızın derimiz olduğunu belirten Dr. Gençyılmaz deri yoluyla birçok kimyasala maruz kaldığımıza dikkat çekti ve şunları söyledi:

hamile

“Saçlı deri, koltuk altı gibi cildimizin en geçirgen bölgelerine uyguladığımız saç bakım ürünleri, deodorantların içeriğindeki kimyasallar sık kullanım sonucu karaciğer, böbrek ve yağ tabakasında birikebiliyor. Yapılan araştırmalarda bebek kordonunda bile 17’den fazla zararlı kimyasallar tespit edilmesi, çocukların daha doğmadan anne karnında kimyasallara maruz kaldıklarını gösteriyor. Gebelik ve emzirme döneminde saç boyası ve saç düzleştirici gibi kimyasal kullanımı çocuklarda ileri yaşlarda lenfoproliferatif hastalıkların görülmesiyle sonuçlanabilir.”

“NANOTEKNOLOJİ İLE ÜRETİLEN KOZMETİK ÜRÜNLER KAN DOLAŞIMINA DAHA KOLAY GEÇİYOR”

Nanoteknoloji ile üretilen kozmetik ürünlerin son yıllarda popüler olduğunu söyleyen Dr. Gençyılmaz bunların derinin altına ve kan dolaşımına daha kolay geçtiğini belirterek şunları söyledi:

“Ürünlerin içeriğindeki nanopartiküller mikronize olarak belirtiliyor. Örneğin mikronize titanyum dioksit gibi nanopartiküller serbest radikal nanomateryal olan karbon siyahı ise fondöten, eye liner, far, maskara ve ojelerde renklendirici olarak kullanılıyor ve karsinojenik etkisi biliniyor. Her ne kadar kozmetik endüstri sağlıklı cilde sahip kullanıcıların nanomateryallerden etkilenme riskinin düşün olduğu görüşünde olsalar da hassas cilde sahip genç, yaşlı, hamile ve deri hastalıklarına sahip kişilerde risk oranları henüz bilinmemektedir.”

“ŞAMPUAN, DİŞ MACUNU, SABUN İÇİNDEKİ MADDELER GÖZ DOKUSUNA ZARAR VEREBİLİR”

En yaygın kullanılan kozmetik ürünlerden olan şampuan, sıvı sabun, diş macunlarında kullanılan ve sodyum lauryl ether sulfate (SLS) adı verilen maddenin ise göz dokusuna zarar verebildiğini belirten Dr. Gençyılmaz, “Şampuan, sıvı sabun, duş jeli ve saç bakım ürünlerinde bulunan diethanolamin (DEA) ve triethanolamin (TEA) bazı kimyasallarla birleşince kanserojen etki göstererek beyin hasarına yol açabilir. Florid adı verilen ve diş macunlarından kullanılan madde üzerine yapılan bir çok çalışma ise bu maddenin beyne zarar verdiğini, özellikle çocuklarda florid içermeyen diş macunu kullanılması gerektiği ortaya çıkmıştır” dedi.

“KOZMETİK, İLAÇ VE GIDADAKİ PARABEN MEME KANSERİ VE ERKEK KISIRLIĞINA NEDEN OLUYOR OLABİLİR”

Dr. Nilsu Gençyılmaz kozmetik, ilaç ve gıdada antimikrobiyal amaçlı kullanılan parabenlerin östrojen reseptörlerine bağlanarak östrojenik etki gösterdiğini ve meme kanseri ve erkek infertilitesinde rol oynadığının düşünüldüğünü belirtti. Dr. Gençyılmaz, krem, ruj, şampuan, ıslak mendil gibi kişisel bakım ürünlerinde bulunan parabenlerin endokrin bozucu etkilerinden dolayı bazı ülkelerde yasaklandığını da açıkladı.

DHA

İLGİLİ HABEREvinizde kimyasallara ihtiyacınız yok!Evinizde kimyasallara ihtiyacınız yok!

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:1613.11.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more