Reklamsız Sözcü
ÜMİT ZİLELİ

Deneme kitabından servet çıkaran kafa!..

18 Ekim 2017

Biliyorsunuz, sarayın “eğitim meselesine” eğilmesiyle, ilköğretim okullarından üniversitelere kadar herkes birbirine girdi!..
Harıl harıl TEOG sınavına çalışan çocuklara, “yeni sisteme geçilecek, bu yıl sınav yok” denildi,
yüz binlerce çocuk ne olduğunu şaşırdı… daha sonra açıklanan yeni sistemin de aslında TEOG'dan neredeyse hiçbir farkının olmadığı ortaya çıktı, iyi mi!.. Eğitimciler tek farkın “bazı çocukların” önünün açılması olduğunu iddia ettiler…
Sonra sıra üniversite sınavlarına geldi; Sarayın direktifiyle Yüksek Öğretim Kurulu(YÖK) yepyeni bir üniversiteye giriş sınavı için kolları sıvadı. Büyük bir ciddiyetle çalıştı, çabaladı ve beş gün önce, yeni adıyla “Yükseköğretim Kurumları Sınavı” YÖK Başkanı tarafından açıklandı…
Açıklandı açıklanmasına ancak yeni sınav, konu dağılımı başta olmak üzere birçok hususta belirsizliğini koruyordu. Zaten sınav değişiklikleri nedeniyle büyük mali krize giren yayınevleri, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yana yakıla bilgi gelmesini beklerken, o da ne; bir yayınevi hem de YÖK Başkanı'nın açıklamasından yalnızca 2 gün sonra deneme sınavlarını basmaya başlamıştı!.. Yayınevinin adı da pek sevimliydi doğrusu:
-Eğitim Vadisi!..
Bırakın basmayı, gayet şık tasarımlı “Optik Formlu YKS- Temel Yeterlilik Testi” kitapçığı okullara toplu satış için sipariş almaya bile başlamıştı!..
-Peki nasıl başarmıştı bu mucizeyi yayınevi?..
İki olasılık vardı; daha sınavın kriterleri bile belirlenmemiş olduğu için “ya herro-ya merro” düsturundan hareketle gelişigüzel bir kitapçık basıp, parsayı kapmak istemişti… Ya da, şirkete MEB'den bilgi sızdırılmış veya bizzat bilgilendirilmişti!..
-Hangisi doğruydu acaba?!.

Yönetim kadrosu şahane!..

Üniversite sınavına yaklaşık 2 milyon 250 bin öğrenci hazırlanıyor…
Yani avanta büyük, kocaman!.. Gelelim Eğitim Vadisi şirketine; 2008 yılında kurulan bu şirketin ortaklarından bazılarına göz atalım:
Nazım Maviş: AKP Sinop Milletvekili. Ancak asıl özelliği bu değil; Maviş'in varlığını pek önemli kılan, aynı zamanda TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi olması!..
Ahmet Akça: Gaziantep'ten AKP milletvekili aday adayı… Çözüm Eğitim Kurumları, Martı Okul Yayınları, Beyaz Kalem Yayıncılık şirketlerinin kurucusu ve ortağı. Aynı zamanda Özel Eğitim Derneği'nin de başkanı. Tesadüfe bakın ki, YKS deneme sınavları çoğunlukla özel okullara ve “Özel Eğitim Kurumu” sıfatındaki dershanelere satılıyor. İşte Ahmet Bey'in “az bulunur değeri” de buradan kaynaklanıyor!..
Mevlüt Koca: Şu pek ünlü Deniz Feneri Derneği'nin Ankara Şube Başkanı…
İşler o kadar rahat, o denli düzgün işliyor ki, en ufak bir tereddüt, kaygı yaşanmıyor şirkette!.. Örneğin, Eğitim Vadisi şirketinin internette verdiği telefon numarasını aradığınızda “Çözüm'e hoş geldiniz” diye açılıyor. Şirket ortaklarından Ahmet Akça'nın sahibi olduğu şirket yani!.. Çözüm'ün bir diğer ortağı olan Osman Öztürk de Eğitim Vadisi'ne ortak bu arada!..
-Sarmala bakar mısınız!..

Saraya sevdalı ortaklar!..

Eğitim Vadisi'nin kitabını pazarlayan Çözüm yetkilisi, bir veli gibi telefon açan Cumhuriyet muhabirine her şeyi anlatıyor…
Deneme sınavları kitapçığı bastıklarını kabul ediyor. Kısa sürede dağıtım aşamasının başlayacağını da müjdeliyor. Okullardan toplu sipariş alınarak kitapların en kısa sürede ulaştırılacağını da anlatıyor. Yok ben hemen sahip olmak istiyorum diyorsanız, onun da yolunu gösteriyor; bi zahmet satış ofisine uğramanızı öneriyor!.. Haa, bir konuda ser veriyor sır vermiyor.
YKS'nin deneme kitapçıklarının daha hiçbir şey açıklanmamışken, YÖK Başkanı'nın yalnızca adını açıklamasından 2 gün sonra nasıl basıldığı sorusuna yanıt vermiyor!..
Gelelim ortakların AKP Genel Başkanı'na ve partiye olan engin, derin sevgisine… Örneğin AKP Sinop Milletvekili ve Milli Eğitim Komisyonu üyesi Nazım Maviş'in kişisel sitesi Erdoğan fotoğraflarıyla dolu. El sıkışırken, yan yana, gülümserken vb..
Diğer ortak Ahmet Akça'nın sitesi bu konuda daha da verimli; hem Cumhurbaşkanıyla hem de Milli Eğitim eski Bakanı Nabi Avcı ile samimi fotoğrafları bulunuyor. Yeni Milli Eğitim Bakanı niçin yok, onu anlayamadım…
Şimdi… Siz olsanız bu durumu nasıl açıklarsınız bilemiyorum ancak piyasaya kulak verirseniz, iki sözcük açık ara önde gidiyor:
-Derin bağlantılar!..
Haa, bana sorarsanız bu tipler ticaretin o zor yollarını çoktan aşmışlar; bütün yaptıkları parsayı toplamak… MEB'den ufacık da olsa bir ses, bir nefes var mı peki?..
-Efendim, duyamıyorum, pardon, ses gelmiyor…

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Ümit Zileli
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more