Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
45’inci sanat yılını 70’inci yaşında kutladı
45’inci sanat yılını 70’inci yaşında kutladı
45. sanat yılını kutlayan Balkan Naci İslimyeli’nin 'Hatırla' sergisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi’nin Beş Kubbe ve Tek Kubbe salonlarında aynı anda açıldı. Açılışa cemiyet ve sanat hayatından birçok tanınmış sima katıldı.
Kültür Sanat 21 Eylül 2017 - 10:23

Balkan Naci İslimyeli’nin ‘Hatırla’ sergisi sanatçının 70. yaş günü olan dün, yani 20 Eylül’de düzenlenen bir etkinlikle açıldı. Açılışta, MSGSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Alev İdrisoğlu'nun yanı sıra Mustafa Alabora, İnci Aksoy, Mahmut Nüvit, Osman Sınav, Bedri Baykam, Leyla Alaton, Hüma Kabakçı, Leman-Atilla Dorsay, Aziz Yeniay, Kezban Arca Batıbeki, Nesligül Aksoy, Asuman-Adnan Çoker, Ender Güzey, İsmail Acar, Pervin Tan, Bahar Kayserilioğlu gibi cemiyet ve sanat dünyasından birçok isim sanatçıyı yalnız bırakmadı.

Sergisine ‘Hatırla’ adını veren sanatçı, kariyerinin son 15 yılından hiç sergilenmemiş eserlerini de ilk defa sergiliyor.

Sergi, 27 Ekim'e kadar Pazartesi hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

İNSAN VE BELLEK MERKEZLİ

Küratörlüğünü Erkan Doğanay'ın yaptığı ‘Hatırla’ sergisi özellikle, Balkan Naci İslimyeli'nin sanatsal serüveninin ikinci yarısı olarak adlandırılabilecek bir dönemi kapsıyor. Serginin seçkisi; çoğu, sanatçının özel koleksiyonu için sakladığı, kendi dönemlerinin sayılı örneklerinden oluşuyor. Tüm işleri gibi son dönemdeki yapıtları da insan ve bellek merkezli olan sanatçının ‘Hatırla’ sergisinde kronolojik bir sıralama bulunmazken, sergi tematik bölümlere ayrılıyor. Böylece tüm dönemlerindeki farklılıkların ve ortak noktaların birlikte, net bir şekilde görülmesini hedefleyen İslimyeli'nin şiirleri ve metinleri ise, hem yapıtların içine hem de mekanın bütününe yayılıyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.