Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Geçmişten günümüze en süper kahramanımız ‘Süpermen’
Geçmişten günümüze en süper kahramanımız ‘Süpermen’
En süper kahramanımız Superman, aynı zamanda insanları da en çok seven süper kahraman. İşte geçmişten günümüze Superman ve Süpermen'ler...
Kültür Sanat 30 Mart 2016 - 17:30

Sözcü TV

Tüm çizgi roman dünyasının en popüler ve tanınan hayalî karakterlerinden biri olan ‘Superman’, ilk olarak 1933 yılında yaratıldı.

 

  

Kel bir karakter olan Superman uzaydan üstün güçleri ile gelip dünyayı istila edecek bir kötü adam olarak düşünülmüştü ama Jerry Siegel ve Joe Shuster bu konsepti satamadılar. 1938’e kadar Superman’in tasarımları değiştirilip durdu. En son Haziran 1938’de Superman o zamanki sirklerde gösteri yapan “güçlü adam”ların giydiği gibi bir taytla ortaya çıktı. Kostüm renkleri Amerikan bayrağına gönderme yapmak için mavi-kırmızıydı.

SİMGESİ ‘UMUT’

1938’de Superman’ın göğsünde bir üçgen içinde adının baş harfi vardı. Bu üçgen Amerikan polis rozetine gönderme olarak ifade edildi. Tabii daha sonra bu yavaş yavaş şimdiki elmas şeklindeki “S” amblemine dönüştü. Man of Steel filminde bu amblemin “Umut” anlamına geldiği belirtildi.

Güçleri giderek arttırılan karakter ilk başta sadece çok güçlü ve hızlıydı. Uçamıyor, çok yükseğe zıplıyordu.

Güçleri giderek arttırılan karakter ilk başta sadece çok güçlü ve hızlıydı. Uçamıyor, çok yükseğe zıplıyordu. Uçaklar hayatımıza girince, sıradan insan bile Superman’den hızlı hareket edebilir, uçabilir hale gelir. O zaman Superman’e yazarları tarafından uçma gücü verilir. Yani Superman’in güçleri teknolojinin gelişmesi ile arttı. Çünkü o her zaman teknolojinin ve onu kullanan sıradan insanın önünde olmazsa ‘süper insan’ olamazdı. Superman Nietzsche’nin Übermensch (üstün insan) kavramı temele alınarak yaratılmıştı. (Bu kavramda önemli olan fiziksel güç değil erdemdir.)

‘SARI GÜNEŞ’ VE GÜÇLERİ…

Gelelim film olarak Supeman ve baş karakterlere… Filmlerde gerçek kimliğini gizlemek için Clark Kent adını kullanan Superman 1.91 m boyunda ve 102 kilo. Jor-El ve annesi Lara tarafından patlamak üzere olan Kripton gezegeninden kurtulması için bir roket ile Dünya’ya gönderilir. Jor-El’in Kal-El’i Dünya’ya göndermesinin sebebi sarı güneşin ona çok üstün güçler vereceğini bilmesidir.

Filmlerde Superman'i yenmek isteyen düşmanları sıkça evrende ona zarar veren tek madde olan kriptoniti kullandı.

Kansas’da Smallville kasabası yakınlarına düşen Kal-El’i Martha ve Jonathan Kent isminde iki çiftçi bulur ve ona Clark ismini vererek kendi çocukları gibi yetiştirirler. Üniversiteyi okumak için Metropolis kentine gelir. Üniversiteyi bitirince Daily Planet gazetesinde işe başlar. Burada Lois Lane ile tanışır ve olaylar gelişir. Superman ismini ona veren Lois Lane’dir. Ayrıca birçok lakabı vardır. Bunlardan bazıları: “The Man of Steel”, “The Man of Tomorrow” ve “The Last Son of Krypton”. Anlamları ise “Çelik Adam”, “Yarının Adamı” ve “Kripton’nun Son Oğlu”.

BURAK GÖRAL ‘SUPERMAN’LERİ ANLATTI

Bugüne kadar Superman’in pek çok filmi yapıldı. En son geçen hafta Batman ile karşı karşıya geldiği Batman V Superman: Adaletin Şafağı oldu. Sadece Hollywood değil Türk sneması da bir dönem ‘Süpermen’leri çok sevdi. Sözcü Gazetesi Sinema Eleştirmeni Burak Göral, geçmişten günümüze en süper kahramanımız ‘Superman’ ve ‘Süpermen’ leri anlattı… İşte bizden ve dünyadan beyaz perdeye aktarılan ‘Süpermen’ler… İzlemek için tıklayın

Son güncelleme: 14:52 - 31.03.2016