Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Suikast düzenleyen bombacıyı yakalayıp…
Suikast düzenleyen bombacıyı yakalayıp…
Hitler'e suikast girişiminde bulunan ancak başarısız olan marangozun ilginç hikayesi... Bu hafta beyazperdeye bakın hangi filmler yansıyor.
Aytaç AKYURT
Kültür Sanat 1 Temmuz 2016 - 09:38

Gerçek olaylardan uyarlanan film, tarihin en ünlü direnişidir. İzleyenlerin etkisinde kalacağı ‘Hitler’e Suikast’ filminde Nazi askerlerinin Polonya’yı işgalinden iki ay sonra 8 Kasım 1939 günü, Nazi karşıtı marangoz Georg Elser Hitler’in Münih’te konuşma yapacağı ünlü Bürgerbräukeller salonuna bomba yerleştirir. Amaç Hitler’i ve partinin önde gelen isimlerini yok etmektir. Ancak Hitler o toplantıda konuşmasını kısa tutmuş ve parti liderleriyle birlikte beklenenden daha erken ayrılmıştır. Elser, İsviçre sınırından geçmeye çalışırken dedektifler ve Gestapo yöneticisi Heinrich Müller tarafından yakalanıp sorguya çekilir ve suikast girişiminin başarısız olduğunu bu şekilde öğrenmiş olur. Günler süren işkence seanslarının ardından itirafta bulunup planının ayrıntılarını anlatmaya başlar. Başrolünde Christian Friedel ve Katharina Schüttler var. Filmin yönetmen koltuğunda Oliver Hirschbiegel oturuyor.

Nazi askerlerinin Polonya'yı işgalinden iki ay sonra 8 Kasım 1939 günü, Nazi karşıtı marangoz Georg Elser Hitler'in Münih'te konuşma yapacağı ünlü Bürgerbräukeller salonuna bomba yerleştirir.

BU DEV DİĞERLERİNDEN ÇOK FARKLI

Fantastik seven izleyiciler için bu hafta devam filmiyle ‘The BFG’ filmini tavsiye edebiliriz. Steven Spielberg’in yönettiği ABD yapımı olan filmin başrol oyuncuları Mark Rylance ve Ruby Barnhill. Konusu ise şöyle: 10 yaşındaki yetim Sophie, bir dev tarafından kaçırıldığında ömrünün sonunun geldiğini düşünür, nitekim devler çocukları yemeleriyle ünlüdür. Ancak bu dev diğerlerinden çok farklıdır, çocukları yemediği gibi son derece iyiliksever biridir ve kendini İyi Kalpli Koca Adam olarak adlandırmaktadır. Yalnızlığını paylaşmak için yanında kalmasını istediği Sophie ile dev, her geçen gün daha fazla birbirine yakınlaşırken elbette çocuk yiyen devlerin de gözü Sophie’ye kayacaktır. Sophie ve dev, İngiltere kraliçesinden yardım istemek için heyecan dolu bir yolculuğa atılacaktır.

10 yaşındaki yetim Sophie, bir dev tarafından kaçırıldığında ömrünün sonunun geldiğini düşünür, nitekim devler çocukları yemeleriyle ünlüdür.

İLİŞKİ KARMAŞIK BİR HAL ALIRSA…

Bu hafta vizyona girecek bir diğer film ise ‘Bir Kadın Bir Erkek’. Filmin oyuncu kadrosunda Jean Dujardin, Elsa Zylberstein, Christopher Lambert ve Alice Pol var. Konusu ise şöyle: Tanınmış besteci Antoine Abeilard, bir filmin müziğini yapmak üzere Hindistan’a gider. Burada Fransız büyükelçisinin verdiği bir yemekte elçinin eşi Anna Hamon ile tanışır. Arkadaş olan ikili bir yolculuğa çıkar ve zamanla ilişkileri karmaşık bir hale bürünmeye başlar. Filmin yönetmen koltuğunda Claude Lelouch üstleniyor.

bir-kadın-bir-erkek

ŞANS ESERİ FALCI BÜTÜN UĞURSUZLUKLARI ANLATIRSA…

‘Üç Harfliler 3: Karabüyü’ filminin yönetmen koltuğunda Alper Mestçi oturuyor. Başrollerinde Merve Ateş ve Özay Fecht var. Korku türündeki filmin konusu ise şöyle: Anne ve babasının vefatından sonra çocukluğundan beri yaşadığı konakta daha fazla zaman geçirmek istemeyen Alev, eve kiracı bulur. Evi kiralayan Dilek ve Kadir yeni evlenmiş bir çifttir, ancak ikisinin de geçmişinde bazı uğursuz olaylar yaşanmıştır. Farklı şekillerde Alev’e, eşi Erol ve kızı Eda’ya musallat olmaya başlarlar. Alev şans eseri gittiği bir falcıda kiracıları hakkında birtakım şeyler öğrenir. Ancak öğrendikleri, ailesinin üstündeki laneti kuvvetlendirmekten başka bir işe yaramayacaktır.

Anne ve babasının vefatından sonra çocukluğundan beri yaşadığı konakta daha fazla zaman geçirmek istemeyen Alev, eve kiracı bulur.

Bu hafta vizyonda yerini alan filmler Aytaç Akyurt'un sunumuyla birbirinden güzel fragmanlarıyla Sinefilm Rehberi‘nde.

Son güncelleme: 14:07 - 01.07.2016