Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tarih ve sanat kokan şehir: Roma
Tarih ve sanat kokan şehir: Roma
Medeniyetin doğduğu yerlerden biri olan ve 3000 yıllık bir tarihe sahip olan Roma, yurt dışı tatili deyince akla gelen ilk şehirlerden biri oluyor. Sanat ve mimarinin en eşsiz örneklerine rastlanabilen şehir, tekrar tekrar görülmek istenen yerlerinde de başında geliyor. 
Seyahat 12 Ekim 2017 - 11:36

Kolezyum

kolezyumRoma denince akla gelen ilk yapı şüphesiz ki Kolezyum oluyor. Roma İmparatorluğunun en muhteşem yapılarından olan Kolezyum, M.S. 72 yılından beri ayakta olmasıyla daha da önem kazanıyor. Bugün modern bir stadyuma eş değer olan, 55.000 kişilik seyirci kapasitesiyle yapı, bu topraklarda ne kadar büyük bir medeniyetin yer aldığının da kanıtı oluyor. Tiyatro olarak kullanılmasının yanı sıra gladyatör dövüşleri ve idamlar için de kullanılan alan, günümüzde dahi toplanma alanı olarak kullanılıyor. Paskalya öncesi fener alayının düzenlendiği mekan, yılın her günü turistlerin gözdesi oluyor. 156 metre yükseklik ve 188 metre uzunluğa sahip olan Kolezyum, dünyanın 7 harikası arasında da yer alıyor.

Trevi Çeşmesi

treviRoma'nın en ünlü simgelerinden biri olan çeşme, halk arasında “aşk çeşmesi” olarak biliniyor. Yapımı 1730'larda başlayan çeşmenin ismi olan Trevi (üç yol), tamamen bulunduğu alandan kaynaklanıyor. Balayı veya gezmek için Roma'yı tercih eden çiftlerin dışında çeşme, her yaştan birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Farklı sanatçıların yapımına katkı sağlaması ve üzerinde birçok heykelin olmasının yanı sıra ziyaretçilerinin fazlalığı daha çok bir dilek çeşmesi olmasından kaynaklanıyor. Ayrıca burada dilek dileyen insanların yollarının yeniden Roma'ya düşeceğine de inanılıyor.

İspanyol Merdivenleri

ispanyolÜst bölümde yer alan Trinita dei Monti Kilisesi'ne ulaşılması için Kral XV. Louis tarafından İtalyan bir mimara yaptırılmasına karşın, adını alt bölümünde yer alan İspanya Büyükelçiliği'nden alıyor. Birçok filmin en önemli sahnelerinin geçtiği mekan, yerel halk ve turistlerin uğrak yeri oluyor. Dinlenmek, merdivenlerinde oturup yemek yemek veya fotoğraf çekilmek için gidilen merdivenlerde 135 adet basamak bulunuyor.

Vatikan

vatikanBağımsız bir yer olmasına karşın Roma içerisinde bulunan Vatikan; kiliseleri, duvarlarla kaplı sınırları ve dini merkez olması dolayısıyla mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Dünyanın en küçük ikinci ülkesi olan Vatikan, İsviçre vatandaşı olan 100 kişilik bir ordu tarafından korunuyor. Bölgede Aziz Petrus Meydanı, San Pietro Bazilikası, Sistina Şapeli, Vatikan müzeleri ve bahçeleri gezilebilecek yerler arasında yer alıyor.

Palatino Tepesi

palatineRoma'nın 7 tepesinden biri olan Palatino, tarihi kalıntılar açısından en zengin bölgelerden biri olarak kabul ediliyor. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda bu bölgedeki insanlık tarihinin M.Ö. 1000 yılına kadar uzandığı görülüyor. İngilizce Palace (saray) kelimesinin kökenini oluşturan tepe, aynı zamanda Antik Roma tarihine ait bir efsaneyi de barındırıyor. Efsaneye göre dişi bir kurt tarafından burada yetiştirilen Romulus ve Romus, bulundukları yükseklikten gördükleri araziye bir şehir kurmaya karar veriyor ve Roma'nın temelleri bu şekilde atılıyor.

Castel Sant'Angelo

castTibet Nehri kıyısında yer alan Castel Sant'Angelo, inanışa göre Mikail'in Papa Büyük Gregorius'a göründüğü yer. Bu nedenle kalenin girişinde 2 adet Mikail heykeli yer alıyor. Tarihte önemli roller üstlenen kalede, Vatikan'a kadar uzanan ve Papa'nın kaçması için tasarlanmış bir tünel olduğuna inanılıyor. Bizans İmparatorluğu zamanında hem savunma hem de mahkumların yargılanması ve idamı için kullanılan yapı, Cem Sultan'ın da bir müddet esir alındığı yer olarak biliniyor.

Pantheon

panteon“Tüm Tanrıların Tapınağı” anlamına gelen Pantheon, döneminin en iyi korunmuş yapılarından biri olarak dikkat çekiyor. Antik Roma'da tüm tanrılar için yapılmış olan tapınak, M.S. 7. yüzyıldan itibaren kilise olarak kullanılıyor. Bu nedenle içerisinde yer alan Pagan tanrıları heykelleri yok ediliyor ve günümüze kadar ulaşamıyor. Kafesleme tekniğiyle inşa edilen beton kubbesi ve bu kubbede bulunan yuvarlak boşlukların tüm yapıyı aydınlatması en önemli özelliği olarak görülüyor. Zamanına göre eşsiz yapısı, arkları ve içerisinde bulunan heykeller ile Pantheon, Roma gezisi sırasından ziyaret edilecek yerler arasında bulunuyor.

Kaynak: Tatil Sepeti

 

 

6662’ye SOZCU yaz gönder, reklamsız sözcü plus’a anında abone ol. (Türkiye'den)