Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Alışmak sevmekten daha zor geliyor!
Alışmak sevmekten daha zor geliyor!
Yeni öğretim yılı için tüm hazırlıklar tamamlandı. Yarın tüm öğrenciler okullarına, öğretmenlerine ve arkadaşlarına kavuşacak. Bazıları ise öğrenci olmaya ilk adımı atarak, yepyeni bir hayata merhaba diyecekler. İşte bu noktada çocuğun okula alışması için anne-babalara çok önemli görevler düşüyor. İşte size, çocuğunuzun okul hayatına kolayca alışması için atmanız gereken önemli adımlara dair altın tüyolar...
Yaşam 17 Eylül 2017 - 03:00

Zorlu yolculuk

İlk defa öğrenci olacak minikler ve yeni bir okula geçiş yapan öğrencilerin okula başlaması diğerlerine göre daha zorlu bir yolculuktur. Çünkü çocukların yeni ortamlara alışmaları bazen normalden biraz daha fazla zaman alabilir. Bu süreci en aza indirmek için bu 10 madde hayat kurtarabilir.

genel

1- Okula alışmakta zorlanan ve sınıfta yanında anne-babası olmadan kalmak istemeyen çocuk ağlamak gibi farklı davranışlar sergileyebilir. Bu sırada çocuğunuza kısa bir konuşma yaparak ona eğlenceli arkadaşlar edineceğini, yeni bilgiler öğrenerek okuldan keyif alacağını hatırlatabilirsiniz. Kendi okul hayatınızdan eğlenceli örnekler vermek onun rahatlatabilir.

madde-1

2- Öğrencilik hayatına alışma sürecinde bazı çocuklar mide bulantısı, baş ağrısı gibi psikosomatik durumlar yaşayabilir. Bu durumda çocuğun okulla ilgili sıkıntılarını anlatmasını sağlayarak onu rahatlatabilirsiniz.

3- Sistemli bir düzen kurmak, anne-babanın asli görevlerindendir. Çünkü çocuk her ne kadar disiplinden sıkılıyor gibi gözükse de, sabit bir düzen çocuğun kendine güven duymasında yardımcı olur. O nedenle okul başladıktan sonra çocuğun ders çalışma, uyuma gibi önemli zamanlarını programlamak size avantaj sağlar.

4- Çocukların ders çalışma, eğlenme, spor yapma gibi aktiviteleri düzenlenirken anne-baba aynı fikirde olmalıdır. Aksi takdirde fikir anlaşmazlığı hem düzenin oturmasına mani olur hem de çocuğun stres yaşamasına neden olabilir.

zorlu-yolculuk

5- Sık sık okula gitmek ve çocuğunuzu kontrol etmek yanlış bir tutumdur. Çünkü bu şekilde çocuğun birey olması engellenebilir.

6- Ders çalışmak, yeni bilgiler edinmek belli bir konsantrasyon gerektirir. Bunun bir yöntemi de ders çalışma ortamını bilgisayar, televizyon gibi uyaran faktörlerden uzak tutmaktır. Çocuk çalışma masasının üzerinde kitabı, defteri, kalemiyle sakin bir ortamda bulunursa başarılı olabilir.

madde-8

7- Çocuğun okul hayatıyla ilgili yaşadığı sorunları sizinle paylaşmasına olanak verin. Paylaştığında da önyargılı davranmaktan uzak durun. Bu şekilde çocuk ebeveynine daima güvenebileceğini hisseder ve pek çok zorluğun üstesinden kolayca gelir.

8- Çocuğunuza ders çalıştırırken sabırlı olmak, başarılarında onu güzel sözlerle motive etmek gerekir. Maddi ödüllerle okul başarılarını kutlamak zamanla çocuğun sizinle başarısı üzerine pazarlık etmesine neden olabilir. Bu da kaçınılması gereken bir durumdur.

madde-7

9- Ders dışında çocuğun kitap okuma alışkanlığı kazanması için anne-babanın onunla beraber kitap okuması gerekir. Rol model olmak her konuda olduğu gibi bu bakımdan da özen gösterilmesi gereken bir durumdur.

madde-9

10- Çocuğun ders dışındaki zamanlarını güzel bir hobi edinerek renklendirmesine fırsat verin. Çünkü bir kişinin hobi edinmesi onun sadece okul hayatında değil tüm yaşamında başarılı olması açısından büyük önem taşır.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.