Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ben onu gelinlikle hayal etmiştim kefenle gördüm
Ben onu gelinlikle hayal etmiştim kefenle gördüm
Kadına uygulanan şiddet ve kadın cinayeti haberleri ülkemizde adeta günlük hayatın bir parçası haline geldi...
Edda SÖNMEZ
Yaşam 24 Mayıs 2016 - 00:17
20

Kadına uygulanan şiddet ve kadın cinayeti haberleri ülkemizde adeta günlük hayatın bir parçası haline geldi… Bir kadın cinayeti belki de hiç dikkatinizi çekmeyecekti; ta ki Beşiktaş'ın gol kralı Güven Önüt'ün vahşice öldürülen torunu Yağmur Önüt'ün annesiyle konuşana kadar. Bu röportajı yaparken çok ağladım ve sarsıldım çünkü Yağmur'un annesinin yaşadığı acının tarifi yok…

11

Bu ülkede yaşayan bir kadın, kadın haberleri yapan bir gazeteci olarak Türkiye'de yaşanan kadın kıyımına avazım çıktığı kadar bağırmak istiyorum: “Yeter artık!” Ancak kadına uygulanan şiddeti bitirmek yine bizim elimizde. Can alan birinin adalet karşısında hak ettiği cezayı alıp, suçunun bedelini ödeyeceğini bilmesi gerek. Çünkü tecavüze uğrayan, öldürülen, dövülen kadın ama suçlu olan da yine ne yazık ki kadın! İşte bu vakalara bir örnek de Yağmur Önüt cinayeti. Geçen ay mezuniyetine bir ay kala, henüz 20 yaşındayken, 19 Nisan 2016 tarihinde erkek arkadaşı Egemen V. (22) tarafından av tüfeğiyle vahşice öldürüldü. Yağmur'un annesiyle bir araya geldik ve onun acısını herkesin duymasını istedik…

19

Başınıza bir annenin yaşayabileceği en kötü şey geldi. Tekrar başınız sağ olsun. Nasıl hissediyorsunuz?
Yaşamak için hiçbir sebebim kalmadı; hayatımı bitirdiler. Benzer davalara bakıyorum, katillerin aldığı indirimleri okuyorum ve çıldırıyorum. Şimdi olmayan paralarımızla evimizi satışa çıkardık avukat tutmak için. Suçlu hak ettiği cezayı alsın diye. Peki ben ne kazanacağım? Ya kızım ne kazanacak?
Olay günü sabahında kızınızla birlikte miydiniz?
Evet. O sabah da her gün olduğu gibi telefonu çaldı, uyandı ve hazırlandı. Çıkarken “Paran yeter mi?” diye sordum. Parası şu anda da duruyor çantasında; hiç harcamamış. Ne o sabah ne de bir önceki akşam hiçbir şey yemedi… Torunlarım olacaktı ve kızımın bebeklik kıyafetlerini torunlarıma giydirecektim. Şimdi ise ne yapacağımı hiç bilmiyorum…
Nasıl öğrendiniz olayı?
Ben o gün çocuğumu okula yolladım; üç saat sonra o şahısın babası aradı ve “Şakalaşıyorlardı, kızınız öldü” dedi. Bu kadar rahattı.

17

Tüfek Egemen'in babasına ait…

Silahın kime ait olduğuna dair herhangi bir bilginiz var mı?
Ruhsatsız av tüfeği Egemen'in babasına ait. Silah alımı için ruhsat gerekirken ķızımın canını aldıkları tüfeği temin etmek bu kadar kolay olmamalı. Tüfeği yavrumun boğazına dayamış, kocaman delik açarak öldürmüş. Ev ise adeta mermi deposu. Olay yeri incelemede binlerce mermi bulunmuş.

Yağmur'un bebeklik ayakkabısı ve ölmeden birkaç saat önce son kez taradığı saçları.

Can aldıysa gün yüzü görmeyecek

Egemen'in ailesi sizi hiç aradı mı? Cenazeye geldiler mi?
Kızımın ölümünün üçüncü günü hem Egemen'in ailesi hem de avukatları “Bir evladımız gitti, diğer evladımız da gitmesin. Şikayetçi olmayın” diye mesaj attı. Can aldıysa gün yüzü görmeyecek çünkü ben görmüyorum. Ancak o gün yüzü görmezse içim rahatlar…

12

O hâlâ beş yaşında…

Bir anda yalnız kaldınız…
Anneliğimi aldılar benden. 21 yıldır övündüğüm tek şeyi de aldılar elimden; artık anne değilim. Kanunda ‘sevgi indirimi' var ya; o zaman bir kadının elinden anneliği alındığında da bunun bir cezası olmalı. Duvarda asılı olan, beş yaşındaki Yağmur'u da öldürdüler. Rüyalarımda hep yedi-sekiz yaşında. Eğer o dönemi geçersem ceset torbasında gördüğüm halini kabul etmem lazım. Kefenin içinde çok güzeldi, bembeyazdı. Kirpiklerine sürme çekilmiş gibiydi…
Olayla ilgili, “Şaka yaparken öldürdü”, “Şaka ölümle bitti” gibi cinayeti meşrulaştıran ifadeler hakkında neler söyleyeceksiniz?
Anlatılanlar hep yalan; hüzünlü bir hikaye uydurup cinayet şaka gibi, istemeden olmuş gibi anlatıyorlar ama buna çocuk bile inanmaz. Yağmur ile Egemen aynı okullarda hiç okumadı. Sosyal hayatta da hiç alakaları yoktu. Gezi olaylarının başladığı zaman tanıştılar. Bu söylenenler hep az ceza almak için. Kızımın yaşadığı vahşeti kimsenin algıladığını sanmıyorum. Parçalanmış cesedini gördüm ben. Onlar bir masal uydurmuş, Egemen'in şaka yaparken kızımı öldürdüğünü söylüyor. Gücüm kalmadı ama o hak ettiği cezayı alana kadar ayakta duracağım.

21

Beni de öldürdüler

Kızınız karşınızda olsa ona ne söylemek isterdiniz?
Sarılırdım ve koklardım çünkü çok özledim onu. Arkadaşlarına sarılıyorum ama olmuyor. Hayatımı bitirdiler. Bu, bir kişinin cinayeti filan değil. Beni de öldürdüler.

14

Kızımın katledildiği odada hiçbir iz yok

Kızınızın cinayetiyle ilgili sizi en çok ne rahatsız ediyor?
Emniyetin verdiği belgeleri okuyorum. Farklı farklı ifadeler var; hepsinin de amacı Egemen'in az ceza alması. Tüm ifadelerin sonunda benim kızım ölüyor ama hiçbirinde onu kurtarmak istediklerine dahil hiçbir şey yok. Düştüğü nokta, vurulduğu yer, hepsinde farklı. Bu insanların gözü önünde kızım ölürken kimse bir şey yapmamış. Bir de “O çocuk bu kızı seviyormuş” diyorlar. Bırakın cezayı, 22 yaşındaki bir çocuk sevdiği insana bütün bunları nasıl yapabildi…
Yani siz olaya net bir şekilde “Cinayet” diyorsunuz…
Kızımın katledildiği silah dipçiksiz magnum pompalı tüfek ve o tüfek ateşlendiğinde bir metreden gelen saçmalarla bir sürü kuşu öldürebilir. Ancak mesafe çok yakınsa saçmalar savrulmaz! Ancak kızımın katledildiği odada hiçbir iz yok. Yavrumun çenesi parçalanmış ve boynunda 5-6 cm genişliğinde, 10 cm derinliğinde silah yarası vardı. Ambulans kızım uzun süre can çekişip öldükten sonra aranmış. Ayrıca kızım daha polis gelmeden ambulansa alınmış. Bizi emniyet değil olaydan üç saat sonra şahsın babası aradı!

15

Ben ölmeden çıkmasın hapisten

Olaydan sonra hiç karşılaştınız mı Egemen'le?
Hiç karşılaşmadık. İlk gün ben ikisine de bir şey oldu sandım. Kızımın vurulduğu günün akşamı Egemen'i görmek çok istedim. “Karnı aç mıydı?”, “Acı çekti mi?” diye sormak istedim.
Peki Egemen karşınızda olsa ona ne söylemek istersiniz?
Ona, “Neden kendini öldürmedin?”, “Madem onu seviyordun niye beni asın diye bağırmıyorsun?” diyeceğim. O, hakime filan değil bana cevap versin. “Sevgi Anne, yanlışlıkla oldu” desin.

18

Egemen V.'nin ifadesinden…

“Şaka yapıyordum” dedi

Olay, 20 Nisan günü İstanbul Küçükçekmece'de yaşandı. Yağmur Önüt (20) erkek arkadaşı Egemen V.'nin ailesiyle birlikte yaşadığı eve gitti. Birlikte yemek yiyen sevgililer daha sonra salona geçti. Egemen'in iddiasına göre, kız arkadaşına babasının av tüfeğiyle şaka yaptığı sırada tüfek ateş aldı. Boynundan vurulan genç kız olay yerinde can verdi. Egemen V. olay sonrasında karakola teslim olduğunda, “Aramızda hiçbir sorun yoktu. Babama ait av tüfeğini aldım; içinde mermi olduğunu bilmiyordum. Şaka yapacaktım, yanlışlıkla tetiği çektim. Yağmur benim aşkımdı.” diye ifade verdi.

Son güncelleme: 01:51 - 24.05.2016