Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Boğaziçi Üniversitesi’nden Google’ı geride bırakan yazılım
Boğaziçi Üniversitesi’nden Google’ı geride bırakan yazılım
Boğaziçi Üniversitesi’nde, aramalarda doğru web sayfalarının daha verimli bulunmasını sağlayacak bir yöntem geliştirildi. Yazılım, Google ve Yandex gibi arama motorlarından daha iyi performans veriyor.
Yaşam 27 Temmuz 2017 - 09:47

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Haluk Bingöl ve master öğrencisi Metin Döşlü'nün geliştirdikleri yazılım, arama motorlarının performansını yükselterek, internette aranan konuyla ilgili doğru kaynakların yanı sıra, aynı konuyla ilişkili diğer kaynakları da eş zamanlı olarak kullanıcıya sunabiliyor. Kısa bir süre önce, Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi'nin de desteğiyle Türkiye'de patent alan ‘Atıf İçeriğinin Analizi ile İçeriğe Duyarlı Doküman Sıralama Yöntemi’ Google ve Yandex gibi arama motorlarının mevcut performanslarının üzerinde yetkinliğiyle dikkat çekiyor.

HEM SEÇİM YAPIYOR HEM SIRALIYOR

Doç. Dr. Haluk Bingöl, geliştirdikleri algoritmanın hali hazırda kullanılmakta olan arama motorlarının iyileştirilmesini amaçladığını belirterek konu hakkında şu bilgileri verdi: “Arama motorlarının başarısı doğru dokümanları seçmek ve doğru şekilde sıralamaktır. Bir arama motoru size yüzlerce sayfa sonuç çıkarır ama kullanıcı hiçbir zaman onuncu sayfaya kadar gitmez. İyi bir arama motorunun en iyi cevapları ilk sayfada çıkarıyor olması ve tercihen de sizin aradığınız cevabı ilk iki-üç doküman içerisinde göstermesi gerekiyor. internette arama yaparken aradığınız belgeyi birtakım kelimelerle tarif ediyorsunuz ve arama motoru sizin tarifinize göre uygun sonuçları buluyor. Arama motoru, bu dokümanı bulmakla kalmıyor, ilgi derecesine göre aramanızla ilgili diğer sonuçları da sıraya sokuyor. Yani sizin için hem bir seçim yapıyor hem de bu seçimi belli bir sıraya sokuyor. Bizim çalışmanız bu yönde bir katkı niteliğinde.”

‘BİLİMSEL MAKALE VE HUKUK LİTERATÜRÜNDE KULLANILABİLİR’

Patent alan bu çalışmanın özellikle web sayfaları yanında bilimsel makaleler ve hukuk literatüründe kullanılabileceğini belirten Haluk Bingöl, ‘Atıf İçeriğinin Analizi ile İçeriğe Duyarlı Doküman Sıralama Yöntemi’ sayesinde bir arama motorunun servislerini zenginleştirip kendisini daha rekabetçi bir noktaya taşıyabileceğini belirtti.

halukbingol


Son güncelleme: 15:07 - 27.07.2017