Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cassini vedasını son göreviyle birlikte yapacak
Cassini vedasını son göreviyle birlikte yapacak
Satürn hakkında topladığı verileri Dünya'ya ileten ve 13 senedir gezegen hakkında bildiklerimizi borçlu olduğumuz Cassini uzay aracı bugün son görevine çıkıyor.
Yaşam 15 Eylül 2017 - 10:08

Satürn'e yollanan ve bu gezegeni ve ayrıca Jüpiter’i gözlemleyen; yörüngelerdeki doğal uyduları inceleyen Cassini bugün son görevini yapacak. 1997 yılında uzaya gönderilen ve 13 senedir Satürn hakkında veri toplayan uzay aracı Cassini bugünkü son görevinde Satürn'ün halkaları arasında 22 dalış yapacak. Satürn’ün atmosferi hakkında da bilgi toplayacak olan uzay aracının üst atmosferde infilak olması bekleniyor.

Son görev bugün

Yakıtı tükenen ve son göreviyle gezegen ve atmosferi hakkında topladığı verileri dünyaya iletecek olan Cassini’nin yapacağı dalışlar TSİ 14:55’te gerçekleşmesi bekleniyor. 13 senedir Satürn hakkında topladığı verileri dünyaya ileten uzay aracı, ismini astronom Giovanni Cassini’den almasıyla biliniyor.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.