Sözcü Plus Giriş

‘Palalı gençlik istemiyoruz’

Bingöl Üniversitesi'ndeki iftarda konuşan Erdoğan, 'Biz molotof ve palalı gençlik istemiyoruz. Bilgisayarlı ve kitaplı gençlik istiyoruz' dedi.

Güncellenme: 11:13, 13/07/2013
‘Palalı gençlik istemiyoruz’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecinin başarılı şekilde, umut verici şekilde ilerlemeye devam ettiğini belirterek, “İstediğimiz hızda olmasa da sabotajlar, provokasyonlar yaşansa da biz çözüm sürecinin hassasiyetini muhafaza ediyor, üzerimize düşen sorumluluğu hakkıyla yerine getiriyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan, Bingöl Havalimanı’nın açılış töreninin ardından Bingöl Valiliğini ziyaret etti. Erdoğan, daha sonra Valilik tarafından Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi bahçesinde sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, kanaat önderleri, işadamları ve vatandaşların katılımıyla düzenlenen iftara katıldı.

Yemeğin ardından vatandaşlara hitap eden Başbakan Erdoğan, üniversite kampüsünde vatandaşlarla olmanın sevinciyi yaşadıklarını belirterek, ramazanın “başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da ebedi azaptan kurtuluş olan bir ay” olduğunu söyledi.

Erdoğan, Kur’an-ı Kerim’in yer yüzüne indiği, Hazreti Muhammed’e peygamberlik vazifesinin tevdi edildiği, affın, marifetin, rahmet ve bereketin haneleri doldurduğu ramazan ayının, Türkiye’ye, millete ve Türk-İslam alemine hayırlar getirmesi dileğinde bulundu.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Myanmar, Somali, Bangladeş, Mısır ve Suriye’de kanla acıyla gözyaşıyla acıyla iftarlarını açan kardeşlerime Rabbim nusretini bir an önce göndersin niyazında bulunuyorum. Yoksulluktan, yokluktan, zulümden kırıldığı halde kalplerinde Allah sevgisini, peygamber muhabbetini, Kur’an aşkını bırakmayan kardeşlerimizin semaya kalkan ellerini Rabbim geri çevirmesin, rahmetini esirgemesin, dualarını kabul etsin. Ramazan ayıyla birlikte gündemimize sabır kavramı yerleşiyor, sevgi yerleşiyor, Yaradanın isimlerinden birisi de ‘Es Sabur’dır. Allah sabreder, sabrı sever ve sabredenlerle birliktedir. Ancak sabır acziyet demek değildir. Bizler için sabır: ekilen bir fidanın boy vermesini beklemek gibidir. Sabır, aslında ileri görüşlülüktür, geleceği düşünmek, hayal etmektir ve sağlam adımlarla kökü sağlam bir temelle geleceği inşa etmek demektir.

Mevlana ne güzel söylemiş; ‘Açlığa sabredersin adı oruç olur. / Acıya sabredersin adı metanet olur. / İnsanlara sabredersin adı hoşgörü olur. / Dileğe sabredersin adı dua olur. / Özleme sabredersin adı hasret olur. / Sevgiye sabredersin adı aşk olur.’ İşte bizler de böyle bir sabır içindeyiz. Bugüne kadar çok zulüm gördük, çok baskı gördük, çok provakasyon gördük, çok haksızlık gördük, çok hakaret işittik ama sabırla metanetle hepsinin üstesinde geldik, geliyoruz ve geleceğiz.”

“AYNI HAVAYI SOLUDUK AYNI SOFRAYI PAYLAŞTIK”
Başbakan Erdoğan, onurlu bir şekilde, dik durarak, diklenmeden mücadelelerini sürdürdüklerini, diğer yandan dua ettiklerini, sabır gösterdiklerini ve sabrın sonunda muratlarına eriştiklerini, Türkiye’yi selamete eriştirdiklerini vurguladı.

Demokratik hayat boyunca birçok darbe ve muhtıra yaşadıklarını ancak
hiçbir muhtıra ve darbenin uzun  vadede başarıya ulaşamadığını, uzun vadede
halkın iradesi karşısında duramadığına da şahit olduklarını anlatan Başbakan Erdoğan, “Hiçbir karanlık gücün Türkiye’mizdeki kardeşlik ortamına, dayanışma ortamına ciddi zararlar veremediğini gördük. Biz tarih boyunca medeniyemizin ürünü olan değerlerimizden ilham alarak aynı havayı soluduk, aynı sofrayı paylaştık, aynı ekmeği bölüştük. Aziz milletimiz onca badireye rağmen dünyaya kardeşlik dersi vermiş, kardeşlik anıtı dikmiştir” diye konuştu.

Milletin her türden etnik kimliği ve mezhep farklılığını benliğinden söküp atan Türk milletinin kardeşinin acısını kendi acısı bildiğini, onun başarısıyla övündüğünü ifade eden Başbakan Erdoğan, “Bizler kendi yüreğini kardeşinin yüreğinin hizasına getirmiş, kendi kalbini kardeşinin kalbinin içine yerleştirmiş, aynı ahenkte, aynı tonda ses vermiş, söz söylemiş milletin çocuklarıyız” dedi.

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Myanmar’da burnu kanayan, Yemen’de ayağı incinen, Suriye’de bombalar altında inleyen, Mısır’da askeri darbeye maruz kalmış kardeşlerimizin sızısını yüreklerimizde hissettik, hissediyoruz. Birileri akıl veriyor. Diyorlar ki ‘bu dış politika iflas etmiştir.’ Niye? Oralara kulak verdiğimiz için, oraların derdiyle dertlendiğimiz için. Bunların tarih bilgisi de yok, tarih bilinci de yok. Çünkü bunlar tarihlerini çok kısır bir çerçeve içerisinde yorumluyorlar. İşin aslı bu değil. Şöyle asırlar geriye zaman tünelinde gittiğimizde ecdadımız Osmanlının Hint Yarımadası’na gidişinin bir anlamı var. Durup dururken boşu  boşuna gitmediler. Sadece yeryüzünde adaletin ikamesi için oralara  kadar gittiler. Biz böyle bir ecdadın torunuysak kenarımızda, sınır komşularımızda olan bunca zulme biz seyirci kalamayız. Ya elimizle müdahale edeceğiz ya dilimizle müdahale edeceğiz ya da buğuz edeceğiz. Bu da inancın en zayıf noktasıdır. Biz, dilsiz şeytanlar gibi olamayız, kardeşlerimiz acı çekerken, zulme uğrarken ‘adam sen de’ diyemeyiz.”

“DOLARLARI, AVROLARI GÖREREK KUYRUĞA GİRMEDİK”
Başbakan Erdoğan, kardeşlik anlayışlarının menfaate dayanmadığını, “menfaat kardeşliği” olmadığına işaret ederek, “Birileri dolarları, avroları görerek kuyruğa girebilir. Biz, dolarları, avroları görerek kuyruğa girmedik. Biz, çalıştık, azmettik, alın teri döktük ve hamdolsun 10 yıl önceki Türkiye’yi üçe katladık. Bundan sonraki süreçtede bu böyle olacak. Altyapısıyla üstyapısıyla her şeyiyle hamdolsun o ekilen tohumlar berekete durdu. Biz, kardeşliği çıkara dayalı, menfaate dayalı bir ortaklık olarak görmeyiz. Kardeşliğimiz ekonomik çıkarlara da dayanmaz” ifadesini kullandı.

Kendileri için ne istiyorlarsa Türkiye’nin her yerindeki, dünyanın her köşesindeki kardeşleri için de aynısını istediklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Yetimlerin, öksüzlerin, yolda kalmışların, garip gurebanın hakkını, hukukunu savunmak, hakları teslim etmek, bizim kardeşlik anlayışımızın tam merkezindedir” görüşünü belirtti.

Başbakan Erdoğan, kardeşlerin, komşuların birbirinin hukukuna riayet etmesi, birbirine muhabbetle, hoşgörüyle muamele etmesinin kardeşlik anlayışlarının temeli olduğunu, milli birlik ve kardeşlik projelerini bu anlayıştan yola çıkarak tesis ettiklerini, bu anlayış üzerinde ilerlettiklerini belirtti.

Bölgede 10 yıllar boyunca devam eden ret, inkar ve asimilasyon politikalarını kardeşliğin önündeki en büyük engel olarak gördüklerini ve ellerinin tersiyle ittiklerini vurgulayan Erdoğan, bu bölgenin her anlamda ihmal edilmiş olmasını aynı şekilde kardeşliğin önünde engel olarak gördüklerini ifade ederek şunları söyledi:

“10,5 yıl boyunca bölge illerini kalkındırmak için çok büyük mücadele verdik. Aynı şekilde gerek bu bölgede gerek diğer bölgelerimizde gençlerin kanının, anne ve babaların gözyaşının akmasını da kardeşliğimizin önünde bir mania olarak addettik ve bu kanı bu gözyaşını durdurmak için yüreğimizi ortaya koyduk, bedenimizi ortaya koyduk. Dedik ki ‘bu işi Allah’ın izniyle başaracağız.’ Çözüm süreci başarılı şekilde, umut verici şekilde ilerlemeye devam etti, devam ediyor. İstediğimiz hızda olmasa da sabotajlar, provokasyonlar yaşansa da biz çözüm sürecinin hassasiyetini muhafaza ediyor, üzerimize düşen sorumluluğu hakkıyla yerine getiriyoruz.”

Çözüm sürecinin sadece ilk aşamasının dahi bölgede çok büyük bir umuda, çok büyük bir canlanmaya vesile olduğuna işaret eden Başbakan Erdoğan, aylardır bu bölgeden acı haberler almadıklarını anımsatı.

Erdoğan, şunları kaydetti:

“Terk edilen, boşaltılan köylere kardeşlerimiz geri dönüyor, insanlar yürek huzuruyla yollara çıkıyor, dağlarda piknik yapıyor, 10 yıllardır  göremedikleri köylerine, mezralarına dönüyor. Bunun yanı sıra ticaretin canlandığını, yatırımlara dair umutların çoğaldığını, işsizliği çözmeye dönük önemli adımların atıldığını görüyoruz. Sadece adı, sadece ilk aşaması bile bölgenin çehresini değiştiren çözüm sürecinin, ileriki aşamalarda bölgeyi nasıl kalkındıracağını, nasıl huzura ve refaha sevk edeceğini sizin de muhayyilenize bırakıyorum.”

“Fikrine, düşüncene inanıyorsan karşı düşünceye de inanacaksın. İnancına güveniyorsan karşı inanca da bir defa saygı duyacaksın ancak olayı şiddete taşımayacaksın. Şiddete taşıdığın anda şiddeti görürsün” – “Devlet üniversitelerinde artık güvenlik gücü olarak çok kısa zamanda onu da söylüyorum artık biz özel güvenlik değil bundan sonra devletin kendi güvenlik güçlerini üniversitelerimize yerleştireceğiz” – “Molotofkokteyli ile palayla şununla bununla dolaşan bir gençlik biz arzu etmiyoruz”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, her karşı düşünceye saygıları olduğunu ama şiddete asla saygıları olmadığını belirterek, “Fikrine, düşüncene inanıyorsan karşı düşünceye de inancaksın. İnancına güveniyorsan karşı inanca da bir defa saygı duyacaksın ancak olayı şiddete taşımayacaksın. Şiddete taşıdığın anda şiddeti görürsün” dedi.

Erdoğan, Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde düzenlenen iftarda yaptığı konuşmada, Bingöllülerin teröre her zaman karşı durduğunu, kardeşliği hep öne çıkarttığını, çözüm sürecini yürekten desteklediğini anımsattı.

Bingöl’den bu asil duruşunu devam ettirmesini, teröre karşı durmasını her zaman olduğu gibi demokrasiye güçlü şekilde sahip çıkmasını beklediklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bingöl’ün çehresi değiştikçe, şu anda altyapıyla ilgili atılan adımlar var. Bundan dolayı şehir merkezinde esnafımız, vatandaşımız biraz sıkıntı çekiyor olabilir. Ama inanıyorum ki  3-4 ay içerisinde bütün asfaltıyla herşeyiyle yapılacak bordürleriyle vesaire merkez çok daha güzel bir hale süratle gelecektir ve bu konuyu yakından takip ediyoruz, takip edeceğiz. Örnek bir il olarak inşallah geleceğe yürüyecektir. Tabii zahmetsiz rahmet olmuyor, yani bir güzellik olacaksa, bir güzellik gelecekse tabii ki orada belli bir çalışmanın olması ama bu çalışmaya da hep birlikte biraz sabretmemiz gerekecek. İşte şuranın halini düşünün Bingöl Üniversitesi’nin, şu yerleşkenin geçmişini düşünün. Burası neydi? Ama bakın şimdi ne oldu? Şimdi burası daha da güzel olacak, yeşillendikçe, öğrencileriyle çok daha güzel olacak.”

“BİZİMLE DALGA GEÇTİLER”
Üniversitelerin sayısını 76’dan 171’e çıkartırken kendileriyle dalga geçildiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu:

“(Yani bu kadar üniversite yapmak doğru mu? Her ile üniversite yapmak doğru mu?) Biz de diyorduk ki ‘evet doğru’. Niye? Çünkü bu üniversiteler şehirlerimizin dönüşüm ve değişiminin temelini oluşturacak. Bu üniversitelere gelen öğrenciler halkımızın birbiriyle, gençliğimizin birbiriyle kaynaşmasını sağlayacak. Bu üniversiteler göçü engelleyecek. Artık ilkokulunda, ortaokulunda, lisesinde okuyan yavrularımız belki kendi ilindeki üniversitesinde yüksek tahsilini yapacak. Belki lisans üstünü burda yapma imkanını yakalayacak ve bu adımlarla beraber artık sadece ‘batı’ demeyeceğiz artık ‘doğu’ diyeceğiz, ‘güneydoğu’ diyeceğiz. Kimin aklına gelirdi ki Hakkari’de üniversite kurulacak, Tunceli’de üniversite kurulacak, Bingöl’de üniversite kurulacak? Havaalanlarını, havalimanlarını tahayyül edemeyenler, üniversiteleri de tahayyül edemiyordu. Ama şimdi hamdolsun olay değişti. Belki akademisyenler noktasında sıkıntılarımız olabilir ama unutmayın ki bu da süratle, kısa zamanda aşılacaktır. İnşallah  önümüzdeki 10 yıl,  2023 Türkiye’nin dünyaya mührünü farklı şekilde vuracağı bir  yıl olacaktır. Her il, her bölge Bingöl gibi olmak isteyecek, Bingöl’e benzemek için demokrasiye, kardeşliğe, huzur ve istikrara daha güçlü şekilde sahip çıkacaktır. Bakınız bugün Bingöl’de yıllık 500 bin yolcu kapasiteli havalimanımızın açılışını gerçekleştirdik. Haftaya Kastamonu’dayız, ardından 26’sında Şırnak’ta Şerafettin Elçi Hava Limanı’nın açılışını yapacağız. Yol, okul, konut, altyapı inşaatlarımız 81 vilayette kesintisiz olarak devam ediyor.”

“HASSASİYET İÇİNDE GELECEĞE YÜRÜMEK GEREK”
Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin ekonomisiyle dış politikasıyla içerde pekişen kardeşliğiyle geleceğe çok farklı şekilde yürüdüğünü dile getirdi.

Bu sürecin bozulmaması, bu süreçlerin sabote edilmemesi için hep birlikte hassasiyet içinde geleceğe yürünmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, içerden ya da dışardan ülkeyi hedef alacak provokasyonlara karşı çok net, çok kararlı bir duruş sergilenmesi gerektiğini söyledi.

Sabırla, itidalle demokrasiye, sandığa, milli iradeye, özdeğerlere sahip çıkarak Türkiye’yi daha da büyüteceklerini, illeri, daha bayındır hale getireceklerini kaydeden Erdoğan, “Dayanışmamız, sorumluluk duygumuz, aynı kıbleye yönelen bizleri daha da kenetleyecek, çok daha kuvvetli bir millet haline getirecektir” dedi.

“ŞİDDETE TAŞIDIĞIN ANDA ŞİDDETİ GÖRÜRSÜN”
Her karşı düşünceye saygıları olduğunu ama şiddete asla saygıları olmadığını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şunu herkesin bilmesini istiyorum, gençlik veya gençliğin üstü, bir defa fikrine, düşüncene inanıyorsan karşı düşünceye de inancaksın. İnancına güveniyorsan karşı inanca da bir defa saygı duyacaksın ancak olayı şiddete taşımayacaksın. Şiddete taşıdığın anda şiddeti görürsün. Bunu herkes böyle bilsin. Kim ne yazarsa yazsın, kim nereye sıkıştırırsa sıkıştırsın eğer şiddet varsa şiddetin karşılığı şiddettir. Bunu herkes böyle görecek. Onun için de devlet üniversitelerinde artık güvenlik gücü olarak çok kısa zamanda onu da söylüyorum artık biz özel güvenlik değil bundan sonra devletin kendi güvenlik güçlerini üniversitelerimize yerleştireceğiz. Çünkü buralarda da çok farklı şeylerin olduğunu görmek, yaşamak bizi ayrıca bir sorumluluğa itiyor. Çünkü biz hiçbir öğrencimizin hayatını tehdit altında göremeyiz, görmek istemeyiz. Molotofkokteyli ile palayla şununla bununla dolaşan bir gençlik biz arzu etmiyoruz. Herkes bilgisiyle, düşüncesiyle, bilgisayarıyla dolaşsın, ne yapacaksa bununla yapsın. Kimsenin kimseye şiddet uygulamaya hakkı yoktur. Hoşgörüyle, sabırla, dayanışmayla ülkemize yönelen, bizleri tehdit eden her türlü oyunu el birliğiyle, gönül birliğiyle bozacağız.”

Ramazan ayının kaynaşmak ve kenetlenmek için çok büyük bir fırsat olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Sen ben davasını bırakıp, Allah aşkına şu anda ülkemizde son zamanlardaki olayları meydana getirenler, soruyorum acaba bunların neyi eksikti? Neye dayanarak bu adımları attılar? Neleri yoktu” diye sordu.

Erdoğan, üniversite gençliğinin geçmişte harç ve benzeri sorunlarla karşılarına çıktıklarını ancak bu sorunların tümünü çözdüklerini, lise ve ortaokulda yeni projeler ürettiklerini, burs miktarlarını artırdıklarını bildirerek, “Böyle bir yaklaşım içerisinde olan bir iktidar, bunun karşısında farklı bir yaklaşımla bakıyorsunuz şiddetle, cam, çerçeve, kamu özel demeden her tarafı perişan eden bir anlayış. Bu anlayışlar medeni olamaz, bunu aşmak zorundayız” değerlendirmesinde bulundu.

Oruçla nefis muhasebesiyle yepyeni bir başlangıç yaparak, kendilerini yenileyerek sağlam adımlarla geleceği inşa ettiklerini ifade eden Erdoğan, ramazan ayı boyunca kazandıkları tüm hasletlerin, kardeşliğin, yardımlaşmanın bayram sonrasında da sürmesi temennisininde bulundu.

Erdoğan, “Allah tuttuğumuz oruçları, yaptığımız ibadetleri kabul eylesin. Ramazan ayı barış, kardeşlik, huzur ve refah ortamını inşallah daha da çoğaltsın. Bingöl’de açtığımız havalimanının hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.