Çocuklara ötenazi hakkı tanındı!

Belçika Temsilciler Meclisi, 18 yaşından küçüklere de ötanazi hakkı tanınmasını öngören yasayı 44’e karşı 86 oyla kabul etti.

Çocuklara ötenazi hakkı tanındı!

Yaş sınırının belirlenmemiş olmasıyla yasa, dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.

Şimdiye dek çocuklara ötanazi hakkı tanıyan tek ülke olan Hollanda'daki uygulama 12 yaşın üstündekilere yönelikti. Belçika'nın kabul ettiği yasanın en tartışılan özelliklerinden birini ise ötanazi hakkı tanınan çocuklar için yaş sınırı belirlenmemiş olması oluşturuyor. Oylamada 12 parlamenter ise çekimser kaldı. Yasa kralın onayının ardından yürürlüğe girecek.

Kendi isteği ve ebeveyn onayı şart

Özellikle dini liderlerin muhalefet ettiği yasa, talebin çocuktan gelmesini ve bu sırada çocuğun bilincinin yerinde olmasını şart koşuyor.

Çocuğun ötanazinin ne olduğunun farkında olduğunun tespiti de bir başka şartı oluşturuyor.

Çocuğun tek taraflı talebi ötanazi için yeterli olmayacak, ebeveyn ve doktor onayı da istenecek. Ötanazi talebinde bulunan çocuğun hastalığının tedavisinin olmaması, hastalığın son aşamasına gelinmiş olması, çocuğun giderilemeyen türden yoğun acı çekiyor olması da ötanazinin uygulanması için tespit edilmesi gerekecek unsurlar arasında yer alıyor.

Belçika, 2002'den bu yana 18 yaşından büyüklere ötanazi hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alıyor. Avrupa'da bu hakkı tanıyan diğer iki ülke ise Hollanda ve Lüksemburg.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...