Reklamsız Sözcü

Ukrayna’da ateşkes!

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet liderleri arasında Kiev’de yapılan görüşmelerde tarafların ateşkes ilan etmesi anlaşmasına varıldığı açıklandı.

10:40 -
Ukrayna’da ateşkes!

Kiev'de Bağımsızlık meydanında polis güçlerinin her an yeni saldırı başlatmasını bekleyen göstericiler böylece rahat bir nefes aldı. En azından bu gece Ukrayna'da kan akmayacak.

Vatan partisi lideri Arseniy Yatsenyuk açıklamasına göre ateşkes ilan edilmesi sonrasında yarın taraflardan görüşmelere katılacak yeni heyetlerin belirlenmesi için ikinci tur görüşmelerin yapılacağını da söyledi. Ateş kes anlaşmasına varılmasında Rusya ile Almanya liderleri arasında yapılan telefon görüşmesinin etkili olduğu iddia ediliyor.

GENELKURMAY BAŞKANI DEĞİŞTİ

Yanukoviç, donanmanın başındaki Yury Ilyin’i Volodimir Zamana’nın yerine atadı. Atama kararının gerekçesiyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ukrayna’da son 24 saat içinde göstericilerle polis arasında yaşanan çatışmalarda en az 26 kişi yaşamını yitirdi, yüzlercesi de yaralandı.

Ukrayna'da AB yanlısı göstericilerle polisin çatışmasında can kaybı giderek artınca dünya sert tepki gösterdi. ABD, bu tablodan sorumlu tuttuğu hükümeti “şiddetin sonuçları” konusunda uyardı. Bugün olağanüstü toplanacak Avrupa Birliği'nden Ukrayna yönetimine “yaptırım” çağrıları geldi. Merkel ve Putin tansiyonu düşürme konusunda anlaşınca taraflar ateşkes ilan etti. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan son açıklamaya göre; olaylarda 28 kişi hayatını kaybetti, 287 kişi de yaralandı.

Hükümetin geçen kasım ayında Avrupa Birliği ile anlaşmaya imza atmak yerine Rusya ile güçlü ilişkiler kurmayı tercih etmesinin ardından AB yanlısı göstericilerin sokaklara döküldüğü Ukrayna, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan ettiği 1991 yılından bu yana, en kanlı gününü yaşadı. Önceki gün TSİ 18.00'de polisin, direnişin merkezi başkent Kiev'deki Maidan'a yaptığı (Bağımsızlık Meydanı) operasyonun ardından başlayan sert çatışmalar dün de sürdü.

Polis, barikatları kaldırıp aralık ayından bu yana ilk kez meydanın bir bölümünde kontrolü ele geçirdi. Göstericiler ise polise havai fişekler, molotofkokteylleriyle yanıt verdi. Dev ateşler yakılırken bazı göstericilerin silah kullandığı da görüldü. Ölü sayısı 28'e yükseldi. İçişleri Bakanlığı, ölenlerden 10'unun polis olduğunu açıkladı. Bir gazeteci ise maskeli adamlar tarafından vurularak öldürüldü. 58 kişi gözaltına alındı. Güvenlik güçleri radikal grupları, muhalifler ise Kiev'de sayıları üç bin kadar olduğu tahmin edilen “Tituşki” adı verilen hükümet yanlısı provokatörleri suçladı. Yetkililer, muhaliflerin mühimmat depolarına saldırılarında, 1500'i aşkın ateşli silah ve 100 bin mermiyi ele geçirdiklerini iddia etti.

KIRILGAN ATEŞKES SÜRER Mİ

Lviv kentinde ise eylemciler devlet binalarını işgal edip “Halk Rada'sı” (Meclis) ilan ettiler. İnternette yayımlanan bir bildiride, “Halk Rada'sı”nın bölgenin ve halkın tamamının kaderinden sorumlu olduğu belirtilirken, devlet memurlarına karara uyma çağrısı yapıldı. Akşam saatlerinde ise Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet liderleri arasında Kiev'de yapılan görüşmelerin ardından taraflar ateşkes ilan etti. Kiev'de Bağımsızlık Meydanı'nda polis güçlerinin her an yeni saldırı başlatmasını bekleyen göstericiler böylece rahat bir nefes aldı. Vatan Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk'un açıklamasına göre ateşkes sonrasında bugün taraflardan görüşmelere katılacak yeni heyetlerin belirlenmesi için ikinci tur görüşmeler yapılacak. Ateşkes anlaşmasına varılmasında Rus ve Alman liderler arasında yapılan telefon görüşmesinin etkili olduğu belirtiliyor.

RUSYA DARBE DEDİ

Ölü ve yaralı sayısının artması üzerine ABD, “endişelerini” dile getirdi. Bugün olağanüstü toplanacak AB'den Ukrayna yönetimine, uygulanan orantısız güç nedeniyle yaptırım çağrıları geldi. AB'yi suçlayan ve hükümete destek veren tek ülke Rusya ise “darbe girişimi” açıklaması yaptı. Bu arada Polonya sınırındaki Lviv'de, AB yanlısı gruplar devlet binalarını ele geçirerek “Halk Rada'sı” ilan etti.

Ölümlerden “Tituşkiler” mi sorumlu?

Hükümet, ölenlerden 10'unun polis olduğunu açıkladı. Bir gazeteci, maskeli adamlar tarafından vurularak öldürüldü. Muhalifler, can kayıpları için “Tituşki” adlı, hükümet yanlısı provokatörleri suçluyor. Sivil giyimli Tituşkilerin, göstericilerin arasına karışarak medya mensupları ile eylemcilere saldırdığı iddia ediliyor.

ABD UYARDI AB YAPTIRIMI TARTIŞIYOR

-Ukrayna'da barışcı gösterilere karşı şiddete başvurulmamasını isteyen ABD Başkanı Barack Obama, çizginin aşılması halinde “bunun sonuçlarının olacağı” uyarısında bulundu. Obama, Ukrayna ordusunun da siviller arasındaki duruma müdahil olmaması gerektiğini söyledi.
-AB üyesi 28 ülkenin dışişleri bakanları bugün acil toplanacak. Toplantıda Ukrayna'daki gösterilere uygulanan “orantısız güç” nedeniyle ülkeye yaptırım kararı tartışılacak. Ancak uzmanlar etkili bir yaptırım kararı çıkmasının mucize olacağını savunuyor.

Türkiye ‘kaygılı'

Türk Dışişleri Bakanlığı ise siyasi krizin aşılması yönünde çabaların yoğunlaştığı bir dönemde yaşanan can kayıplarından büyük bir üzüntü ve kaygı duyulduğu belirtildi.

Merkel ile Putin tansiyonu düşürdü

Yanukoviç hükümetine destek veren Rusya çatışmaları “darbe girişimi” olarak yorumladı.

-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukraynalı mevkidaşı Yanukoviç'le görüştü. Putin'in danışmanı Dmitriy Peskov , “Putin gerilimin yegane sorumlusu olarak radikal grupları suçlu görmektedir. Rusya, Ukrayna iç işlerine şimdiye kadar karışmadığı gibi ileride de karışmak niyetinde değildir” dedi.

-Rus Dışişleri ise Batı'yı suçlayarak “Radikal gruplar büyük suç işliyor. Darbe girişimi yaşanıyor. Ukrayna'ya bu zor durumdan çıkış yolu bulması için elimizden gelen yardım ve desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

-Bu arada Almanya Başbakanı Angela Merkel, telefonda görüştükleri Putin'le, Ukrayna'da tansiyonun düşürülmesi için “ne gerekiyorsa yapılması konusunda” mutabık kaldıklarını söyledi.

UKRAYNA İÇ SAVAŞA MI GİDİYOR?

Lvov'da 2 bin gösterici gece silahlı kuvvetler kışlasına baskın düzenledi. Ülkenin güney bölgelerinde Kırım, Odessa, Herson, Donetsk ve Lugansk bölgelerinde ise Yanukoviç ve Rusya yanlısı çeteler organize edilmeye başlandı. Ülkede bir iç savaşın patlak vermesinden endişe ediliyor.

AB BAKANLARI TOPLANIYOR

Ukrayna’da yaşananlara dünyanın dört bir yanında tepki sözleri yükselirken, Avrupa Birliği de 28 ülkenin dışişleri bakanlarını yarın olağanüstü toplantıya çağırdı.

Tepkiler artıyor

Kiev’de 25 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan olaylara dünyadan da tepki yağıyor.

Beyaz Saray, Kiev’de meydana gelen şiddet olaylarından “dehşete düştüğünü” açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, “Kiev’de meydana gelen şiddet olaylarından ve meydanın kenarına silahlı çevik kuvvet birliklerinin yığıldığına dair haberlerden dehşete düştüğümüzü söyleyebilirim” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı da Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ve Ukrayna hükümetini, ülkedeki durumu derhal yatıştırma ve ileriye dönük barışçıl bir yol konusunda muhalefetle diyaloğu yeniden başlatmaya çağırdı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de meydana gelen şiddet olaylarının yatışması için hükümetten protestolar nedeniyle gözaltına alınanların affedilmesini, göstericilerden de hükümet binalarını boşaltmalarını istedi.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, Ban’ın, Kiev’de can kayıplarının ve yaralanmalarının artmasından derin kaygı duyduğu belirtildi.

Ukrayna’daki son olaylara ilişkin yazılı bir açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, ülkede şiddete dönülmesinden ve Kiev’den gelen ölüm haberlerinden ciddi endişe duyduğunu belirtti.

Avrupa Parlamentosu’ndaki (AP) ikinci büyük siyasi grup olan Sosyalistler ve Demokratlar’ın (S&D) lideri Hannes Swoboda, “Viktor Yanukoviç ((Ukrayna Cumhurbaşkanı), demokrasi karşıtı tutumda yeni bir düzeye ulaştı” dedi.

Muhalefet süper yetki istemiyor

Ukrayna muhalefetinin görüşülmesini bir an önce istediği anayasa değişikliği aslında 2004 Anayasası'na geri dönüşü öngörüyor. Yanukoviç 2010'da iktidara gelince ilk işi yetkilerini artıracak anayasal düzenlemeler yapmak olmuştu. İşte Yanukoviç'in süper yetkileri: Başbakanı atamak ve görevden almak. Bakanlar Kurulu üyelerini atamak ve görevden almak. Seçim kararı almak ve gerektiğinde iptal etmek.

 

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 11:39 20.02.2014
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more