575 milyon dolarlık kredi tartışması

Halbank'ın ve bağlı iştiraklerinin 2011 ve 2012 yıllarına ilişkin bilançoları TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu toplantısında görüşüldü

575 milyon dolarlık kredi tartışması

Toplantıda milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Sayıştay üyelerinin bankanın Anadolu Kurumsal şubesinin bir firmaya kullandırdığı kredi konusunda işlemlerin yakından izlenerek bankanın aldığı teminatların güçlendirilmesi önerisine karşılık olarak, seramik sektöründe faaliyet gösteren grubun bankayla 2009 yılından itibaren çalışmaya başladığını dile getirdi.

Kredi tahsisinin ardından uygun teminatların alındığını anlatan Taşkesenlioğlu, 1 milyar 76 milyon liralık grup riski için 736 milyon liralık teminat bulunduğunu bildirdi. Taşkesenlioğlu, hisseleri bankada rehinli olan grup şirketinin işlettiği gümüş madeninde 2032 yılına kadar çıkacak 5,2 milyar dolarlık rezervin bulunduğunu kaydetti.

Grubun küresel krize bağlı olarak yatırımlarda beklenen likidite ve getiriyi elde edemediğini ifade eden Taşkesenlioğlu, bu yüzden Haziran 2014 dönemine ilişkin ana para ve faiz ödemelerinin bir kısmını gerçekleştiremediği için grubun risklerinin 30 Eylül 2014 tarihinde takipteki krediler hesabına aktarıldığını açıkladı.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, söz konusu grupla ilgili karşılıksız çek, protestolu senet gibi konuların olmasına karşın toplamda 575 milyon dolarlık kredi kullandırıldığını, ipoteğe konu arazilerin bir kısmının ise Hazine arazileri olduğunu ifade etti.

Genç’in sözlerine yanıt veren Taşkesenlioğlu, Hazine arazisinin teminat gösterilmesi hususunun eksik bilgilendirmeden kaynaklandığını söyledi.

Firmaya 250 milyon dolarlık son dilim kredi açılması öncesinde krediye karşılık olarak firmanın tüm mal varlığının taminat olarak alınması için mutabık kalındığını ifade eden Taşkesenlioğlu, bu doğrultuda gruba ait şirketlerin hisse senetlerinin rehin alındığını belirtti. “Gümüş üreten firmanın hisselerini ve üzerine kayıtlı bulunan 2 milyon 600 bin metrekarelik arazi ipotek alınmıştır” diyen Taşkesenlioğlu, Hazine arazisinin teminat olarak gösterildiği gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Kullandırılan kredinin ayrıntıları hakkında da bilgi veren Taşkesenlioğlu, söz konusu grup ile 2009 yılında 30 milyon dolar ile çalışılmaya başlandığını anlatarak, bunun aynı yıl içinde 90 milyon dolara, 2010 yılında 230 milyon dolara, 2011 yılında da 480 milyon dolara artırıldığını dile getirdi.

Son tarihten itibaren ilave verilmiş bir kredi bulunmadığını belirten Taşkesenlioğlu, kredinin 461 milyon dolarlık bölümünün nakdi krediler olduğunu kaydetti.

Muhalefet milletvekilleri, verilen krediye karşılık alınan ipoteğin bedelinin Sayıştay’ın tespitlerine göre 8 milyon lira olmasına dikkati çektiler.

Grubun piyasa toplam borcunun ne kadar olduğunun sorulması üzerine Taşkesenlioğlu, grubun mali borçlarının 1 milyar 200 milyon dolar olduğunu bunun 480 milyon dolarının Halkbank’a kalanının ise diğer finans kuruluşlara olan borçları kapsadığını kaydetti.

Sabah ve ATV’in satın alınması sırasında kullandırılan 375 milyon dolarlık kredinin tahsil edilip edilmediğinin sorulması üzerine Taşkesenlioğlu, bugüne kadar toplam 245 milyon dolar tahsilat gerçekleştirildiğini ve ödemelerin düzenli olarak yapıldığını söyledi.

Bu arada toplantıda bankanın faaliyetleri ve karlılık durumu hakkında da bir sunum yapan Taşkesenlioğlu, bankanın son 13 yılda Hazine’ye 15 milyar liralık kaynak sağladığını dile getirdi.

Eylül ayında bankanın toplam aktif büyüklüğünün 149,8 milyar liraya ulaştığını anlatan Taşkesenlioğlu, aynı dönemde karın 1 milyar 764 milyon lira, mevduat büyüklüğünün de 101,5 milyar lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Toplantı sonunda, Halkbank ve bağlı iştiraklerinin 2011 ve 2012 yıllarına ait bilançoları genel görüşe sunuldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...